Co nowego w muzeum?

FESTIWAL BAROK NA SPISZU

FESTIWAL BAROK NA SPISZU

Festiwal Barok na Spiszu jest inicjatywą kulturalną zapoczątkowaną w roku 2012 i mającą na celu promowanie wspaniałych zabytków baroku znajdujących się na terenie polskiego Spisza. Wystrój kościołów w Niedzicy, Łapszach Niżnych, Łapszach Wyżnych, Kacwinie, Frydmanie, Krempachach, Trybszu, Nowej Białej i Jurgowa to barokowe perły, jednak wciąż jeszcze mało znane. W tych właśnie wnętrzach odbywają się koncerty muzyki barokowej w wykonaniach artystów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki dawnej na kopiach instrumentów z epoki i reprezentujących wysoki poziom profesjonalny.

Festiwal Barok na Spiszu jest jednym z najciekawszych wydarzeń muzycznych, jakie odbywają się na terenie Małopolski. Ambitny program, premiery przygotowane specjalnie dla Festiwalu, promocja kultury polskiej, współpraca z muzykologami w celu aktywnego poszukiwania wartych propagowania dzieł epoki baroku, jeszcze nie odkrytych bądź spoczywających dotąd w archiwach, przygotowywanie specjalnych wydarzeń, najwyższej klasy wykonawcy, promocja zabytków architektury, mini wykłady podczas każdego koncertu – oto oblicze festiwalu Barok na Spiszu.

W tym roku tematem festiwalu będą EMOCJE. Zatem zapraszamy Państwa na pięć ekscytujących i pełnych gorących uczuć koncertów.

Festiwal zainauguruje 15 sierpnia zespół Overtone z Wrocławia w programie zatytułowanym „Pod osłoną nocy, czyli kobieta w Biblii i nie tylko”. Program ten wypełni muzyka francuska, a głównymi bohaterkami będą kobiety: biblijna Judyta oraz legendarna królowa Kartaginy Dydona.

17 sierpnia zespół Ensemble del Passato (Poznań) pomoże nam przyjrzeć się nieco głębiej emocjom w muzyce sakralnej w programie zatytułowanym „Sacrum i emocje”. Usłyszymy w jaki sposób teatralność zaczęła się wkradać do nieskażonej dotąd porywami ziemskich uczuć muzyki kościelnej, a to za sprawą mistrzów wczesnego baroku włoskiego, jakimi byli m.in. Claudio Monteverdi i Tarquinio Merula.

23 sierpnia będziemy świadkami szczególnie mocnych emocji. A mianowicie tych związanych z pójściem do klasztoru, które nie zawsze było aktem dobrowolnym. Zespół Scepus Baroque wraz z aktorką Anną Bugajską wystąpi w ekscytującym programie „Narzeczona czy mniszka? Tęsknota za Oblubieńcem”, w którym usłyszymy utwory mniszek–kompozytorek.

Za to 24 sierpnia zupełnie zmienimy nastrój i w programie „Ogień i woda” będziemy świadkami sporów małżeńskich dwojga skrzypków barokowych Dominiki Małeckiej i Mateusza Małeckiego, którzy dadzą nam odpowiedź na pytanie: czy skrzypce umieją mówić?

A żeby na zakończenie podnieść temperaturę niemal do wrzenia festiwal zakończą 25 sierpnia angielskie “Pieśni szalone” w wykonaniu Katarzyny Wiwer (sopran) z towarzyszeniem dwóch wspaniałych muzyków: klawesynisty Andrzeja Zawiszy oraz wirtuoza violi da gamba Christopha Urbanetza.

Nie zabraknie w tym roku również ciekawych mini wykładów, zwiedzania z przewodnikiem pięknych spiskich zabytkowych kościołów oraz zawsze miłych i interesujących spotkań z artystami. Serdecznie zapraszamy do przeżycia z nami dwóch wspaniałych festiwalowych weekendów.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem tegorocznego festiwalu.

https://baroknaspiszu.pl/

Wpisz szukane wyrażenie