OBRAZY RZEŹBY – SPOTKANIE Z KRZYSZTOFEM KOKORYNEM

W piątek, 30 sierpnia 2019 r. o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie wokół wystawy „…I pozostała mi ta rzeźba. Antoni Rząsa 1919-2019” z malarzem Krzysztofem Kokorynem. Spotkanie będzie rozmową trzech artystów. Do Kokoryna dołączą Magda i Marcin Rząsowie. Rozmowa poprzedzi projekcje filmów Krzysztofa Kokoryna oraz pokaz instalacji malarskiej inspirowanej rzeźbą Frasobliwego.

Punktem wyjściowym dyskusji będzie trwająca wystawa. Rozmówcy krążyć będą wokół malarskości rzeźby Antoniego Rząsy; wokół odwagi i samodzielności jego twórczej drogi; wokół pytań i szacunku, które wzbudzają rząsowe rzeźby; zafrasowania nad losem człowieczym i sztuką w kontekście przemijania; wokół futomskich inspiracji i zakopiańskiej sztuki…

Krzysztof Kokoryn (ur. 1964) malarz i twórca filmów animowanych. Absolwent warszawskiej ASP. Jest autorem filmu o Antonim Rząsie, pt. „Boży Drwal”(1995 r.), który zdobył nagrodę publiczności na Przeglądzie Filmów o Sztuce w Zakopanem. Twórca logo i plakatów odbywających się w Zakopanem Spotkań z Filmem Górskim. Współpracuje z Tatrzańskim Parkiem Narodowym.

Malarstwo Kokoryna jest najczęściej opowieścią jednego miejsca, jednego przedmiotu, jednego gestu. Przeplecione humorem i kontrastem, syntetycznie puentuje sytuacje w konkretny kadr, który wyrażony jest ekspresywnymi i intensywnymi barwami. Na swojej drodze twórczej zetknął się z dziełami Antoniego Rząsy. Spotkanie to nie zostało bez echa.