POKAZ PRZEWODNIKA SKITUROWEGO W ZAKOPANEM!

16 grudnia o godzinie 17.00 w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10 odbędzie się prezentacja nowości wydawniczej, czyli „POLSKIE GÓRY NA NARTACH Przewodnik skiturowy”, wydawnictwa Góry Books.

Można śmiało ogłosić, że to przewodnik jakiego dotąd nie było. Znajdziecie w nim m.in. pierwsze tak dokładne przedstawienie narciarskich tras w Bieszczadach Zachodnich i Wysokich oraz w Beskidzie Niskim. Pierwszy pokaz naszej książki odbył się w Krakowie. O książce opowiedziała trójka autorów. Wojciech Szatkowski – narciarz wysokogórski od ponad 35 lat, przewodnik tatrzański III klasy, pracownik Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, historyk, organizator zawodów im. Józefa Oppenheima w skialpinizmie oraz zawodów w biegach górskich. Dokonał w Tatrach ponad 500 różnych zjazdów, jednak za ulubioną miejscówkę uważa Bieszczady i okolice Cisnej. Autor trzech przewodników skiturowych po Tatrach i wielu książek o historii narciarstwa. Pomysłodawca projektu „Polskie góry na nartach” w Krakowie pokazał te pasma górskie, które opisał w przewodniku, czyli Tatry Zachodnie oraz Bieszczady Zachodnie. Waldemar Czado – nauczyciel, ratownik Bieszczadzkiej Grupy GOPR. Każdą wolną chwilę spędza w górach, by wędrować, fotografować, biegać. W Bieszczadach i Beskidzie Niskim wszedł na nartach „gdzie się tylko dało”. Wielokrotnie z sukcesami brał udział w zawodach w narciarstwie wysokogórskim. Uczestnik wielu przejść skiturowych w Alpach i Karpatach Wschodnich. Za namową przyjaciół udostępnił swoje zdjęcia publiczności. Jest współautorem albumów i zdjęć do przewodników m.in. Czarnohora, Atlas Gór Polskich, Panoramy Gór Polski. Zdjęcia Waldemara Czado mówią za tysiące słów, są wyjątkowe i słuchacze mogli się zachwycić zimowymi Bieszczadami Wysokimi w pełnej ich krasie. Roman Szubrycht – Ratownik Bieszczadzkiej Grupy GOPR, przewodnik beskidzki, przodownik GOT, znakarz szlaków górskich. Całe dorosłe życie realizuje swoje turystyczne zainteresowania. Miłośnik górskiej włóczęgi i fotografii dokumentalnej. Specjalista od historii i topografii Bieszczadów i Beskidu Niskiego. W Krakowie Romek zaprezentował zdjęcia z Beskidu Niskiego z lat siedemdziesiątych, które były prawdziwą ucztą dla oka. Zapomniany świat łemkowskich, opuszczonych wsi, kapliczek i cerkwi, zachwycił uczestników spotkania.

Nasza książka to przewodnik skiturowy po polskich górach, jakiego dotąd nie było:

• Pierwsze tak dokładne przedstawienie narciarskich tras w Bieszczadach Zachodnich i Wysokich oraz w Beskidzie Niskim
  • Bieszczadzkie połoniny, Tarnica, Smerek, ale i mniej znane szczyty: Chryszczata, Wołosań, Osina, Matragona, Stryb i wiele innych
  • Esencja skituringu, czyli wyprawy szczytowe i graniowe na Wołowiec, Jarząbczy Wierch, Starorobociański Wierch, Błyszcz, Kończysty Wierch, Ciemniak, Kopę Kondracką i wiele innych
  • Bogata szata graficzna: ilustracje, rozkładówki zdjęciowe, panoramy, mapy
  • Szczegółowe informacje dotyczące logistyki i bezpieczeństwa na poszczególnych szlakach
  • Ciekawostki krajoznawcze, historyczne, kulturoznawcze i mini-opowiadanka urozmaicające treść
  • Najobszerniejszy polski przewodnik outdoorowy: 616 stron. Zapraszamy do lektury oraz na spotkanie!

Autorzy książki fot. Piotr Drożdż