Co nowego w muzeum?

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty zajęć on-line

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty zajęć on-line

 

Spędzajmy atrakcyjnie, ciekawie i pożytecznie czas, który pozostał do wakacji.

 

Przygotowane przez nas zajęcia, składają się z prezentacji multimedialnej, która jest na bieżąco omawiana i komentowana przez prowadzących. Prezentacja podczas zajęć to m.in. przygotowana wcześniej dokumentacja fotograficzna zbiorów muzealnych. Ponadto prezentowane są również filmy nagrane przykładowo w magazynie muzealnym lub w góralskiej chałupie. I one są na żywo komentowane uczestnikom przez edukatorów.

Interakcja to jeden z priorytetów proponowanych zajęć. Podczas lekcji uczestnicy mogą cały czas zadawać pytania w formie pisemnej w oknie dialogowym oraz dodatkowo po prezentacji w czasie dyskusji, w której aktywnie biorą udział wszyscy uczestnicy zajęć. Warto dodać, że lekcje i warsztaty odbywają się na platformie clickmeeting.pl

W warsztatach nacisk jest położony na interakcję między prowadzącym i uczestnikami. I tak np. uczestnicy dostają zadanie pokolorowania w programie paint lub ręcznie, przesłanego przez prowadzącego pliku: dinozaura, ślimaka, szarotki itp. Następnie uczestnicy odsyłają efekt swojej pracy prowadzącemu w formie zdjęcia lub pliku w oknie dyskusji.

Całość zajęć trwa maksymalnie 45 minut. Maksymalna liczba uczestników 25 osób (wraz z opiekunem). Koszt zajęć – 100 zł.

Sposób rezerwacji:

W celu rezerwacji zajęć prosimy o kontakt na adres: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl, Płatności należy dokonać przelewem do 7 dni od daty wystawienia faktury. Na e-mail z którego przyjdzie wiadomość o rezerwacji zostanie przesłany link z adresem webinarium. Nauczyciel proszony jest o rozesłanie linku do uczestników. Program nie wymaga dodatkowej obsługi czy instalacji na swoim komputerze/telefonie, wystarczy dostęp sam do internetu.

 

 

Proponowane tematy zajęć do realizacji on-line:

 

  1. Życie w góralskiej chałupie – lekcja muzealna

 

Edukatorzy przedstawiają charakterystykę budowy chałupy z zewnątrz i wewnątrz. Multimedialnie pokazane jest m.in. jak wyglądało życie góralskiej rodziny w czarnej i białej izbie (opis każdej z izb i przedmiotów znajdujących się w niej), jakie obowiązki miały dzieci, a jakie ich rodzice. W czasie zajęć wykorzystywane są dokumentacje zdjęciowo/filmowe wszelkich istotnych do przeprowadzenia zajęć kadrów/obiektów/itd. – Bohaterem będzie chałupa Sobczaków na Rojach. Lekcja przeprowadzona „na żywo” w formie wykładu oraz poprzez użycie przygotowanych materiałów – zdjęcia i film są udostępniane i omawiane podczas lekcji.

 

Czas trwania: całość 45 minut (wraz z dyskusją)

Zajęcia dostosowywane do wieku uczestników.

 

  1. Przyroda Tatr – lekcja muzealna/warsztaty

O czym wiosną gwiżdżą świstaki i śnią zimą niedźwiedzie? Czy wawrzynek wilczełyko ma coś wspólnego z wilkami? Co kryje się pod nazwą „kocie łapki”? Na te i inne pytania odpowiemy Państwu podczas lekcji muzealnej prezentującej tatrzańską przyrodę. Będzie to też jedyna okazja by zwiedzić wirtualnie magazyn przyrodniczy i zobaczyć ponad 130-letnie zielniki, które tworzył sam patron Muzeum Tatrzańskiego dr Tytus Chałubiński. Lekcja składać się będzie z prezentacji on-line ze zdjęciami zwierząt i roślin, które można spotkać w Tatrach. Dodatkowo odtwarzane będą dźwięki jakie wydają świstaki, głuszce, puchacze.  Następnie zaprezentowany zostanie filmik prezentujący wnętrze magazynu przyrodniczego i najstarsze muzealne zielniki wraz z komentarzem prowadzącego.

Aktywność warsztatowa: kolorowanie wysłanych do uczestników szarotek, goryczek, świstaka, wykonanie schematu kwiatostanu szarotki itp.

Czas trwania: całość 45 minut

Zajęcia dostosowywane do wieku uczestników.

 

  1. Kolorowy świat tatrzańskich dinozaurów – warsztaty (propozycja dla szkół biorących udział w Klasie z Kulturą, które były na przyrodzie tatrzańskiej oraz w chałupie góralskiej)

Dawno temu na terenie Tatr szumiało morze, w wodzie pluskały się rekiny, a wąskimi plażami spacerowały dinozaury. Dziś wiemy, że wiele dinozaurów pokrytych było piórami, a kolory ich skóry odbiegały od tego co dotychczas można było znaleźć na ilustracjach. Podczas warsztatów wyjaśniamy, jak naukowcy ubrali dinozaury w pióra i skąd wiedzą jaki kolor miała ich skóra.  W zbiorach Muzeum Tatrzańskiego znajdują się tropy dwóch dinozaurów. Podczas warsztatów spróbujemy odgadnąć, jak wyglądały i stworzyć swoją rekonstrukcję tych tatrzańskich olbrzymów. Zanim to jednak nastąpi pokazana zostanie prezentacja multimedialna z komentarzem edukatora, krótki filmik prezentujący wnętrze magazynu oraz tropy dinozaurów.

Aktywność warsztatowa: schemat dinozaura Anomoepus sp. do samodzielnego pokolorowania w programie paint lub ręcznie.

Czas trwania: całość 45 minut

Zajęcia dla uczniów szkół podstawowych

 

  1. Tatrzańskie zawijaski – o kolekcji ślimaczych domków Pana Jankowskiego. warsztaty

„Ślimak, ślimak pokaż rogi, dam ci sera na pierogi…” Tę dziecięcą wyliczankę zna chyba każdy, ale czy ślimaki rzeczywiście mają rogi? Dlaczego nie każdy nosi na „grzbiecie” muszelkę? I czy każdy domek wygląda tak samo? Podczas prezentacji multimedialnej z komentarzem edukatora poznamy różnorodność muszli ślimaków tatrzańskich, poznamy gatunki rzadkie i te bardziej popularne. Odwiedzimy wirtualnie magazyn przyrodniczy, gdzie muzealne kolekcje są przechowywane i samodzielnie narysujemy schemat ślimaczej muszli.

Aktywność warsztatowa: schemat muszli ślimaka do samodzielnego pokolorowania w programie paint lub ręcznie/ wykonanie schematu muszli wraz z opisem elementów budowy.

Czas trwania: całość 45 minut

Zajęcia dostosowywane są do wieku uczestników – serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Warsztaty mogą być nieco modyfikowane dla zainteresowanych grup węższym zakresem tematycznym zajęć.

 

 

 

 

Wpisz szukane wyrażenie