Co nowego w muzeum?

Parapetówka u Makuszyńskich

Parapetówka u Makuszyńskich

Wydarzenie w ramach Małopolskich Dni Książki „Książka i róża”

Kiedy: 22 kwietnia 2023 (sobota), godz. 10.00 – 18.00

Gdzie: Muzeum Kornela Makuszyńskiego, filia Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, willa Opolanka, ul. Tetmajera 15

Wstęp: Za jeden uśmiech!

Z okazji ponownego otwarcia Muzeum Kornela Makuszyńskiego po kilkuletnim remoncie zapraszamy na dzień otwarty willi Opolanka!

Ten niepozorny budynek zaprojektowany w latach 30. XX wieku w stylu zachowawczego funkcjonalizmu kryje w sobie szczególną historię. W okresie międzywojennym był to dla Państwa Makuszyńskich prawdziwie drugi dom: chętnie opuszczali Warszawę, by spędzić tu zarówno zimowe, jak i letnie wakacje. I to właśnie w willi Opolanka zamieszkali po wojnie na stałe. Dzięki inicjatywie wdowy Janiny Gluzińskiej-Makuszyńskiej w 1966 roku otwarto w mieszkaniu muzeum biograficzne, którego też została pierwszą kustoszką. W latach 2017–2022, dzięki środkom unijnym i krajowym, Muzeum Tatrzańskie podjęło się szeroko zakrojonych prac remontowo-konserwatorskich, m.in. organizując zupełnie nowe przestrzenie wystawienniczo-edukacyjne. To, co nie uległo zmianie to wyjątkowy klimat Domu Pisarza: kolekcjonera sztuki, bywalca artystycznych salonów, ulubionego twórcy kolejnych pokoleń dzieci – dobrego ducha Zakopanego.

Nasze spotkanie wpisuje się w świętowanie 90-lecia wydania „Przygód Koziołka Matołka”. Choć bowiem komiks powstał w listopadzie 1932 roku, to na książce widnieje data 1933 – dzięki temu publikacja dłużej była nowością wydawniczą, a my… możemy nadal cieszyć się tym pięknym jubileuszem!

Zapraszamy do wspólnego świętowania!

Czekają na was m.in.: oprowadzania kuratorskie po wystawie stałej, bajki ze starego projektora, warsztaty tworzenia zakładek do książek, kącik zabaw dla dzieci, stoliki brydżowe i karty do gry!

Atrakcje tego dnia:

„Bajki z projektora”
propozycja dla najmłodszych, godz. 11:00 i 12:30. Czas trwania ok. 40 minut. Istnieje możliwość przeprowadzenia spotkań w dwóch językach (polski i ukraiński). Bajki na przeźroczach to dawny sposób oglądania bajek animowanych dla dzieci, który kiedyś był namiastką prawdziwego kina. W dzisiejszych czasach taki sposób zabawy i spędzania wolnego czasu w rodzinnym gronie znów wraca do łask i staje się coraz popularniejszy. Wyświetlane z projektora slajdy o niesfornym koziołku, znanym z komiksu pisarza Kornela Makuszyńskiego oraz ilustratora Mariana Walentynowicza, będą doskonałą okazją do zapoznania się z tą wspaniałą formą oglądania bajek.
Rezerwacja miejsc pod adresem email: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl

Warsztaty tworzenia zakładek do książek inspirowane postaciami z książek Makuszyńskiego – zapraszamy bez względu na wiek! godz. 14:00 i 15:30. Czas trwania warsztatów ok. 1 – 1,5 godz.
Rezerwacja miejsc pod adresem email: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl

Oprowadzania po nowo otwartej wystawie
– godz. 11:00*, 13:00**, 17:00*
* oprowadza Kinga Nędza-Sikoniowska
** oprowadza Anna Kula.

„Brydż u Makuszyńskich”
Kornel Makuszyński był wytrawnym brydżystą. Nie tylko jednak znakomicie grał, ale i pozostawił nam nieśmiertelne felietony poświęcone zarówno graczom, jak i kibicom. Nic dziwnego, że Muzeum Tatrzańskie podejmuje się organizacji poświęconych pamięci pisarza spotkań brydżowych. W czasie remontu willi Opolanka graliśmy w willi Oksza oraz w naszej siedzibie na Kozińcu – wreszcie jednak zawitamy i u Państwa Makuszyńskich! Na poddaszu willi Opolanka czekać na was będą stoliki brydżowe, karty do gry oraz… wybór najlepszych brydżowych cytatów z felietonów Kornela Makuszyńskiego!

Na osoby, które odwiedzą nas w przebraniu nawiązującym do twórczości Kornela Makuszyńskiego czekają upominki!

Wpisz szukane wyrażenie