70. ROCZNICA ŚMIERCI JULIANA TUWIMA

27 grudnia 1953 roku zmarł Julian Tuwim – Książę Poetów, znakomity satyryk, ukochany twórca literatury dziecięcej.

Ostatnimi jego zapisanymi słowami miały być te z kawiarnianej serwetki, na której zanotował „rodnik” (zalążek nowego wiersza):
„Ze względów oszczędnościowych polecam zgasić światłość wiekuistą, która mi może będzie świecić”*.

Tuwim zmarł w Zakopanem, w tym samym roku co Kornel Makuszyński, niemal po sąsiedzku – w pensjonacie Halama. W 70. rocznicę tego wydarzenia prezentujemy w willi Opolanka najnowsze eksponaty Muzeum Tatrzańskiego: MASKĘ POŚMIERTNĄ i ODLEW DŁONI POETY, podarowane nam przez rodzinę rzeźbiarza Antoniego Hyły.

Oglądać je można do 13 września 2024 – do 130. urodzin poety.

*Mariusz Urbanek, „Tuwim. Wylękniony bluźnierca”, Warszawa 2013

Czarno-biała fotografia Juliana Tuwima siedzącego za biurkiem w zamyśleniu, w tle książki