MATEUSZ SIKORA „PORUSZENIE” WYSTAWA RZEŹB ZE STALI

MATEUSZ SIKORA „PORUSZENIE” WYSTAWA RZEŹB ZE STALI

MATEUSZ SIKORA „PORUSZENIE” WYSTAWA RZEŹB ZE STALI

Wystawa Poruszenie stanowi jeden z elementów IX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Muzyka na Szczytach, który odbył się w Zakopanem w dniach  9-16 września 2017.

 

Czas trwania wystawy: do 8 października
Galeria Władysława Hasiora
(filia Muzeum Tatrzańskiego)

 

Poruszenie to prezentacja prac Mateusza Sikory, absolwenta wydziału rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Melbourne w Australii, syna fotografa Tomasza Sikory, którego prace są obecnie prezentowane na wystawie plenerowej Hołd dla kolorów na Krupówkach Górnych, również w ramach festiwalu Muzyka na Szczytach.

Poruszenie jest próbą uchwycenia tego pierwszego momentu, kiedy rodzi się impuls do ruchu. Punkt wyjścia dla każdej rzeźby stanowi głowa jako przestrzeń umysłu, w której powstaje aktywność ciała. Artysta w swoich pracach rozważa wpływ stanu psychicznego na jakość ruchu, jego siłę i wyraz.

Proces powstawania rzeźb zaczyna artysta od trójwymiarowych szkiców w „piance”, czyli skompresowanym styropianie, której lekkość pozwalała na szybki zapis ruchu w docelowej formie i wielkości. Stalowe rzeźby natomiast, powstałe na bazie tych prototypów, niosą ze sobą pewien ciężar, odwołujący się do ruchu nabierającego ciężkości w wyniku emocji, którymi jest nacechowany. Na koniec pracy artysta pozbawia stal jej naturalnego chłodu i nadaje materiałowi miękkość poprzez wykonanie zadrapań papierem ściernym. Wszystkie te zabiegi stanowią symbol procesów umysłowych i fizycznych człowieka, które prowadzą do ostatecznej harmonii.

Te poruszone, otwarte, prawdziwe i wrażliwe głowy są tutaj najważniejsze – mówi o swoich pracach artysta. Są one w stanie ponieść wyobraźnię dalej, tak aby odbiorca mógł sam stworzyć swoją własną wersję ruchu całego ciała, którego nie widzi. Poruszenie w przestrzeni umysłu jest niejednokrotnie bardziej intensywne, niż to fizyczne. To w głowie powstaje myśl wywołująca emocje w ciele. Tutaj rzeźby głów są pod wpływem wyobrażonego ożywienia umysłu, który powoduje swobodny, niczym nieskrępowany ruch ciała – prawdziwy, jakikolwiek by nie był.

Poruszenie to kolejny etap pracy artysty po cyklu Odwilż. Oba cykle wpisują się w poruszaną przez Mateusza Sikorę tematykę człowiek jako wrażliwej istoty będącej w ruchu.

Festiwal Muzyka na Szczytach organizowany jest przez Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem oraz Miasto Zakopane, partnerem wydarzenia oraz współorganizatorem wystawy jest Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Wpisz szukane wyrażenie