Najpiękniejszy zabytek w Twoim otoczeniu

Najpiękniejszy zabytek w Twoim otoczeniu

Najpiękniejszy zabytek w Twoim otoczeniu

Wystawa “Najpiękniejszy zabytek w Twoim otoczeniu” jest pokłosiem dorocznego konkursu plastycznego z cyklu “Zabytki architektury Zakopanego i Podhala” dla dzieci i młodzieży organizowanego przez Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu “Jutrzenka” i Towarzystwo Opieki nad Zabytkami we współpracy z Muzeum Tatrzańskim.

XIII edycja nosząca tytuł: “Muzeum w Twoim otoczeniu” w 2014 r. odbywała się także pod naszymi auspicjami i zakończyła ekspozycją Muzeum w Stylu Zakopiańskim w willi Koliba. Zeszłoroczna XIV edycja związana była zaś z obchodami Roku Witkiewiczów i przebiegała pod hasłem: “Szlakiem stylu zakopiańskiego”, a pokaz prac laureatów odbył się w prywatnej galerii sztuki Magdy Kraszewskiej tzw. Domu Doktora – willi w stylu zakopiańskim.

Konkurs zainaugurowany w 2001 r. cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i zatacza coraz szersze kręgi. Ma na celu uwrażliwienie dzieci i młodzieży na piękno budynków zabytkowych, ich znakomite proporcje, bogactwo form i detali. Chodzi o wychowanie młodzieży w duchu poszanowania i świadomości wartości i znaczenia swoistych świadków historii, jakim są zabytki architektury. Zależy nam na pracach z natury, związanych ze spacerami po okolicy i wyszukiwaniem przez dzieci obiektów ich zdaniem zasługujących na miano zabytku w świetle rozumienia zapisu ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami: zabytek to nieruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową. Instruktorzy mają zaś dzieci pouczyć i naprowadzić. Co roku nagradzamy około setki laureatów. Nagrodami są cenne albumy i książki o tematyce zabytkowej fundowane przez sponsorów konkursu: Starostwo Tatrzańskie, Urząd Miasta Zakopane, Muzeum Tatrzańskie, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Tatrzański Park Narodowy i Wydawnictwo “Spotkania z Zabytkami”. Nagrodą są również wystawy w prestiżowych miejscach, połączone z wykładami profesjonalnych prelegentów.

Na tegoroczny konkurs nadesłano 188 prac z 14 placówek całego Podhala. Prace oceniane były w sześciu kategoriach plastycznych: rzeźba w drewnie, ceramika, malarstwo na szkle, malarstwo na papierze, rysunek i grafika w czterech przedziałach wiekowych: do 7 lat, 8-11 lat, 12-15 lat i powyżej 15 lat. Sześcioosobowa komisja składająca się z przedstawicieli organizatorów konkursu oraz sponsorów: Starostwa Tatrzańskiego i Urzędu Miasta Zakopane wyłoniła: 104 laureatów. Przyznano: 5 nagród specjalnych, 47 nagród i 42 wyróżnienia; 15 osób wyróżniono ekspozycją ich prac na wystawie.

Tegoroczny konkurs został rozstrzygnięty w czerwcu, pod koniec roku szkolnego ale wystawa została przesunięta na jesień, tak aby znalazła najgodniejsze miejsce w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba – filii Muzeum Tatrzańskiego.

Uroczyste rozdanie prac oraz wernisaż wystawy połączony z oprowadzaniem uczestników po Muzeum odbędzie się 6 października (czwartek) o godz. 15:00 w Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba, przy ul. Kościeliskiej 18.

Agata Nowakowska – Wolak

Wpisz szukane wyrażenie