„Nim słowiki i skowronki stracą głos i umilkną…”

„Nim słowiki i skowronki stracą głos i umilkną…”

„Nim słowiki i skowronki stracą głos i umilkną…”

willa Koliba

Willa Koliba. Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa, czwartek, niedziela: 9:00 – 17:00
wtorek: nieczynne
piątek, sobota: 11:00 – 19:00

Ostatnie wejście – pół godziny przed zamknięciem filii

Cennik:

EKSPOZYCJA STAŁA I CZASOWA
bilet normalny 22 zł
bilet ulgowy 11 zł

EKSPOZYCJA STAŁA
bilet normalny 20 zł
bilet ulgowy 10 zł

EKSPOZYCJA CZASOWA
bilet normalny 5 zł
bilet ulgowy 2 zł

KARTA DUŻEJ RODZINY
bilet na wystawy dostępne w filii dla 1 osoby 9 zł

BILET CAŁODZIENNY ŁĄCZONY DO WSZYSTKICH OTWARTYCH FILII
bilet normalny 49 zł
bilet ulgowy 24 zł

BILET TYGODNIOWY ŁĄCZONY DO WSZYSTKICH OTWARTYCH FILII
bilet normalny 65 zł
bilet ulgowy 32 zł

GRUPOWY
min. 15 os., wszystkie wystawy dostępne w filii, na każde 15 os. 1 opiekun gratis
bilet za 1 os. 10 zł

AUDIOPRZEWODNIK 5 zł

OPROWADZANIE 40 zł

MIESZKAŃCY GMIN: Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Czarny Dunajec, Kościelisko, Nowy Targ, Miasto Nowy Targ, Miasto Zakopane, Poronin i Szaflary
bilet 1 zł

Dniem nieodpłatnego wstępu na wystawy stałe jest czwartek.

„Udostępnienie Tatr sprawiło, że coraz znaczniejsze zastępy gości przeciągają przez góry, niosąc ze sobą bezmyślność i beztroskę w używaniu swobody. Pod pozorami kultury czai się nieraz dzikie barbarzyństwo, legowisko koczownicze, pełne papierów, skorup, odpadków, blaszanek z konserw, szkliwa z butelek”.

Ochrona Tatr. Towarzystwo Tatrzańskie (1913) – Archiwum MT

 

Nie należy do rozsądnych zajęć wyjmowanie cegieł z muru własnego domu. Przyroda, której jesteśmy przecież częścią, to skomplikowana budowla, w której najdrobniejszy nawet element pełni swoją funkcję. Nie jest to jedynie metafora – innego domu nie mamy. Nasze działania, naruszające strukturę przyrodniczego świata, stanowią zagrożenie nie tylko dla niego, ale i dla nas.

Nim słowiki i skowronki stracą głos i umilkną… Nucąc piosenkę Kabaretu Elita zapraszamy na najnowszą wystawę czasową Muzeum Tatrzańskiego, która przybliża problem wymierania  gatunków i jego wpływu na człowieka, szczególne miejsce poświęcając możliwym formom ochrony przyrody i osobom zasłużonym w tym kontekście dla Tatr.

Wystawa ta powstała w wyniku spotkania perspektywy przyrodnika z wrażliwością artysty. Oprócz dawki faktograficznej wiedzy skłania ona do zatrzymania się i refleksji. Co o miejscu człowieka w świecie mówi znaleziona w pobliskim potoku butelka? A gdyby tak wyjąć jeden z klocków skomplikowanej piramidy, na szczycie której umieściliśmy człowieka? Czy niepozorne działania jednostki mogą mieć efekt globalny?

“Równocześnie pozwalam sobie prosić Pana Starostę w myśl art. 338 rozporządzenia Prez. R.P. z dnia 16 lutego 1928 o prawie budowlanem i zabudowaniu osiedli o łaskawe niewydawanie pozwolenia na umieszczanie szyldów reklamowych wzdłuż szosy, prowadzącej z Krakowa do Zakopanego, gdyż umieszczone na miejscach widokowo pięknych szpecą one w sposób niedopuszczalny krajobraz, jak n.p. szyldy reklamowe umieszczone przy szosie na Obidowej oraz w kilku innych punktach przy drodze do Zakopanego. Ta sama prośba moja odnosi się również do samego Zakopanego, gdzie brzydkie reklamy na tle krajobrazu tatrzańskiego są bardzo rażące i co z pewnością jest sprzeczne z postanowieniem przytoczonego artykułu rozporządzania Prezydenta Rzeczypospolitej”.

Delegat
Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego
do spraw ochrony przyrody
W Krakowie, dnia 10 kwietnia 1930

 

Śledząc przedwojenne apele przyrodników, czy stuletniej dawności dyskusje na temat udostępniania Tatr zwiedzającym, możemy odnieść przygnębiające wrażenie, że nie byliśmy dotąd skłonni, by uczyć się na własnych błędach. A jednak uczucie deja vu, jakie wywołują prezentowane na wystawie dokumenty i eksponaty, powinno raczej skłonić do działania. Jak nie dziś, to kiedy – i kto, jeśli nie my?

Twórcy wystawy podjęli się swojego zadania z programową konsekwencją, organizując aranżację zgodnie z zasadami zero waste. Meble i plansze informacyjne wykonano więc z materiałów pochodzących z muzealnego z recyklingu: wykorzystano między innymi fragmenty pierwszych szaf ekspozycyjnych Muzeum Tatrzańskiego, zaadaptowano stare meble magazynowe, muzealne wydruki, a kubiki na okazy wykonano z drewna pochodzącego z powalonego przez wiatr halny drzewa sprzed willi Koliba.

SZCZEGÓŁY

Autor scenariusza: dr Marcin Warchałowski
Aranżacja plastyczna wystawy: Marcin Rząsa, Magdalena Ciszewska-Rząsa

Korekta tekstów: Malwina Szweda, Kinga Nędza-Sikoniowska
Nadzór konserwatorski: Aleksandra Trybuła, Ida Skowrońska-Mazurek
Pomoc techniczna: Ryszard Trzepaczka, Paweł Kopytek

Wernisaż wystawy: 1 sierpnia 2021, godz. 14.00

Muzeum Tatrzańskie. Willa Koliba
Zakopane, ul. Kościeliska 18

PATRONI MEDIALNI
Liga Ochrony Przyrody, TVP3 Kraków, Radio Kraków, Zakoplan, Watra.pl, Tygodnik Podhalański, Zakopane.pl

Wpisz szukane wyrażenie