Tatry i psalmy. Nietradycyjna wycinanka żydowska

Tatry i psalmy. Nietradycyjna wycinanka żydowska

Tatry i psalmy. Nietradycyjna wycinanka żydowska

Muzeum Tatrzańskie zaprasza na wystawę ”Tatry i Psalmy. Nietradycyjna wycinanka żydowska” Moniki Krajewskiej.

Monika Krajewska mieszka w Warszawie, prowadzi warsztaty i wykłady ukazujące tradycję żydowską poprzez sztukę. Przez lata z mężem Stanisławem fotografowała, zapomniane wówczas, żydowskie cmentarze i synagogi, czego owocem były albumy fotograficzne, a także wystawy i odczyty. Używa żydowskich symboli i liter w kolażach i projektach tkanin. Badając mowę symboli, poznała dawną wycinankę żydowską. Do regularnego wycinania i kaligrafii przystąpiła pod wpływem niezwykłej atmosfery Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, gdzie w 1997 roku po raz pierwszy uczestniczyła w wystawie wycinanek. Potem prace swe pokazywała w innych miejscach w Polsce i za granicą.

Choć bodźcem do zajęcia się wycinanką był zachwyt dla dzieł mistrzów tradycji, dziś artystka czerpie z niej tylko niektóre wątki. W tradycyjnej sztuce żydowskiej tekst splata się z obrazem: symbolem lub ornamentem. Ta właśnie subtelna gra obrazu i słowa inspiruje Monikę Krajewską, dla której czasem werset z modlitwy, Tory, błogosławieństw, a kiedy indziej “obraz pod powiekami” są punktem wyjścia do artystycznych poszukiwań. Artystka wycina tak jak dawni twórcy, lecz używa też materiałów i technik nieobecnych w ludowej wycinance: łączy ją z kolażem, frotażem i fotografią.

Na wystawie pokazane są wycinanki z cyklu “Tatry i Psalmy”, powstałe z inspiracji górami. Góry to miejsce, gdzie spotykają się Psalmy i żywioły, gdzie piękno i groza są tak mocne, że dorównują im tylko słowa Psalmów i błogosławieństw, dlatego właśnie one służą artystce do jej wyrażenia.

Wystawę będzie można oglądać do 23 lutego 2017 r.

Serdecznie zapraszamy

Wpisz szukane wyrażenie