WYSTAWA CZASOWA – MAGIA NART W SCHRONISKU W DOLINIE ROZTOKI

WYSTAWA CZASOWA – MAGIA NART W SCHRONISKU W DOLINIE ROZTOKI

WYSTAWA CZASOWA – MAGIA NART W SCHRONISKU W DOLINIE ROZTOKI

Muzeum Tatrzańskie we współpracy ze Schroniskiem PTTK im. Wincentego Pola w Dolinie Roztoki zapraszają serdecznie do obejrzenia wystawy Magia Nart.

Polskie narciarstwo ma już ponad 120 lat historii. Prezentacja 18. archiwalnych zdjęć ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego, pod tytułem „Magia nart”, zaprasza na wycieczkę, a właściwie na narciarską wyrypę przez lata i polskie góry. Będziemy towarzyszyli pionierowi narciarstwa w Polsce, Stanisławowi Barabaszowi w jego pierwszych próbach jazdy na dwóch deskach w roku 1888 w Cieklinie w Beskidzie Niskim i w 1894 roku w Zakopanem. Wraz z nieustraszonymi narciarzami lwowskimi przejdziemy bezdroża Czarnohory, Gorganów, Bieszczadów Wschodnich i Karpat Marmaroskich. Obserwując stare fotografie dowiemy się, jakiego sprzętu używano w czasach początków polskiego narciarstwa, jak się ubierano oraz czym narty smarowano. Wraz z pionierami Karpackiego Towarzystwa Narciarzy przemierzymy na drewnianych nartach z metalowymi wiązaniami patentu Zdarsky’ego śnieżne granie słynnych szczytów Howerli, Pietrosa i Turkuła. Będziemy zjeżdżać stromymi stokami Doboszanki w Gorganach i w marcowym słońcu wspinać się na skaliste Szpyci. Wreszcie nieodłącznym elementem pierwszoklaśnej wyrypy narciarzy lwowskich były noclegi w szałasach i przewiewnych drewnianych kolebach, któremu towarzyszyło wycie wilków, których nigdy w opisanych górach nie brakowało. Przypomnimy trochę zapomniany fakt, że narciarstwo polskie zrodziło się we Lwowie. Stamtąd pasjonaci narciarstwa dotarli do Zakopanego i zachęcili zakopiańczyków do uprawiania „białego szaleństwa”. Tatry – najwyższe góry Polski – sprzyjały narciarzom i stały się Mekką polskiego narciarstwa. Podczas naszej podróży przez historię polskiego narciarstwa odwiedzimy legendarne schroniska na Hali Pysznej i w Sławsku. Będziemy też kibicowali Mariuszowi Zaruskiemu i Stanisławowi Zdybowi podczas ich ekstremalnego zjazdu na nartach z Kościelca w Tatrach w marcu 1911 roku. Pokażemy fotografie z pierwszych kursów narciarskich w polskich Tatrach. Pokażemy dawnych pionierów narciarstwa: Józefa Oppenheima, Leona Lorię, Henryka Bednarskiego, Józefa Lesieckiego i innych. Poznamy wreszcie pierwszych zawodników i narciarskich mistrzów – przemierzających na nartach tatrzańskie bezdroża i wytrwale doskonalących swoją technikę, tych startujących głównie w zawodach krajowych. Nasza prezentacja pokazuje czasy, gdy narty były produkowane z drewna, a ludzie uprawiający narciarstwo i taternictwo, byli z żelaza. Wystawa będzie czynna do 20 kwietnia, a raz w miesiącu będziemy organizować w schronisku w Roztoce spotkania i wykłady o historii polskiego narciarstwa, które będzie prowadził Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego, serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy wystawy: Schronisko PTTK im. Wincentego Pola w Dolinie Roztoki, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego, koloryzacja zdjęć: Rafał Jabłoński-Zelek (Muzeum Tatrzańskie), prelekcje i spotkania: Wojciech Szatkowski (Muzeum Tatrzańskie). Oprawa graficzna wystawy: Rafał Kossowski.

Wojciech Szatkowski Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

Wpisz szukane wyrażenie