WYSTAWA CZASOWA: „Z WIZYTĄ U ARTYSTY” DANIEL RUMIANCEW

WYSTAWA CZASOWA: „Z WIZYTĄ U ARTYSTY” DANIEL RUMIANCEW

WYSTAWA CZASOWA: „Z WIZYTĄ U ARTYSTY” DANIEL RUMIANCEW

Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich na Kozińcu

Środa-sobota 10.00-18.00

Niedziela 9.00-15.00

17 października – 4 listopada 2018

Współpraca: Zuzanna Dembiec, Bartłomiej Kolbusz, Małgorzta Mirga-Tas, Marcin Rząsa

Wystawa Daniela Rumiancewa „Z wizytą u artysty” powstała w ramach programu „W pracowni. Hasior. Brzozowski. Rząsa”. Projekt fotograficzny szybko przekształcił się w ekspozycję, która obok dokumentacji, stała się także interpretacją artystycznego atelier.

Punktem wyjścia było Zakopane i jego legenda „artystycznego pępka świata” – miejsca, gdzie mieszkał Witkacy, Malczewski, Stryjeńscy, miejsca, które stymulowało proces twórczy. Tatry, barwny folklor, sport, to wszystko tworzyło mieszankę, dla której chętnie tu przyjeżdżano i osiedlano się. Po wojnie Hasior, Brzozowski i Rząsa wybrali Zakopane na swoją pracownię w poczuciu, że tu właśnie mogą żyć i tworzyć.

Daniela Rumiancewa interesują Tatry i miasto jako atelier, ale przede wszystkim pojedyncze mikroświaty artystów, którzy zgodzili się na współpracę i pozwolili mu zajrzeć za zamknięte drzwi ich homosfery – Zuzanna Dembiec, Bartłomiej Kolbusz, Małgorzata Mirga-Tas i Marcin Rząsa.

Wystawa składa się z dwóch części. Jedną stanowią fotografie dokumentujące wygląd czterech pracowni. Druga część to zrealizowane przez Daniela Rumiancewa prace odnoszące się do działań twórców, którzy uczestniczyli w tym projekcie. Wyjątkowym obiektem, fragmentem pracowni, który został przeniesiony specjalnie na tę ekspozycję jest „Kamień węgielny” Zuzanny Dembiec.

Ekspozycja koresponduje z wystawą „W pracowni. Hasior. Brzozowski. Rząsa”, która jest prezentowana w Galerii Władysława Hasiora i odnosi się do praktyki i działań trzech sławnych zakopiańczyków. Rumiancew pokazuje współczesność podhalańskich pracowni, dokumentuje i uświadamia jak inspirującym miejscem jest przestrzeń, w której obecny jest twórca.

Wpisz szukane wyrażenie