Co nowego w muzeum?

Muzeum Palace zaprezentuje historię regionu i przybliży sylwetki wybitnych Podhalan

Muzeum Palace zaprezentuje historię regionu i przybliży sylwetki wybitnych Podhalan

We wtorek 10 marca w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie podpisany został list intencyjny, który umożliwi powstanie całkiem nowego muzeum, które będzie poświęcone m.in. okupacyjnej historii Podhala. Dokument podpisali marszałek Witold Kozłowski, wiceburmistrz Zakopanego Tomasz Filar oraz dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem Anna Wende-Surmiak. Muzeum Palace będzie dokumentować nie tylko wojenne męczeństwo, ale również pokazywać historię regionu, gór oraz wybitnych ludzi z nimi związanych. Dlatego też w procesie tworzenia nowej placówki uczestniczy Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Ekspozycja w budynku Palace będzie jednocześnie cennym uzupełnieniem istniejących w oddziałach Muzeum Tatrzańskiego wystaw.

Wybudowana w 1930 roku willa Palace to jeden z najważniejszych obiektów małopolskiego męczeństwa. W okresie II wojny światowej służyła hitlerowskiemu okupantowi za siedzibę Komisariatu Policji Granicznej. Znajdowały się tam m.in. gabinety przesłuchań i cele więzienne, gdzie przetrzymywano, torturowano i mordowano setki działaczy ruchu oporu z całego regionu. Po wojnie budynek przez wiele lat czekał na właściciela, który w odpowiedni sposób uszanuje jego historyczną rolę. Taka szansa nadarzyła się w 2017 roku wraz z nabyciem obiektu przez Gminę Miasta Zakopane. Teraz, dzięki wsparciu Zarządu Województwa Małopolskiego willa Palace zostanie przekształcona w muzeum. Obiekt będące czymś więcej niż miejscem pamięci o męczeństwie.
Podpisany list intencyjny to efekt współpracy Zarządu Województwa Małopolskiego z Gminą Miasta Zakopane w sprawie utworzenia w budynku Palace nowego muzeum.
Zabytkowy obiekt Palace to jedno z miejsc szczególnie doświadczonych przez historię. To właśnie tutaj setki mieszkańców Podhala dawały przykład przywiązania do najważniejszych dla Polaków wartości, poświęcając za nie swoje zdrowie i życie. Utworzenie w budynku Palace muzeum, to odpowiedni sposób, by należycie upamiętnić ich ofiarę
– mówi marszałek Witold Kozłowski.
Muzeum Palace będzie dokumentować nie tylko wojenne męczeństwo, ale również pokazywać historię regionu, gór oraz wybitnych ludzi z nimi związanych. Dlatego też w procesie tworzenia nowej placówki uczestniczy Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. To instytucja w sposób szczególny predystynowana do gromadzenia i trwałej ochrony dóbr kulturalnego dziedzictwa Podhala, posiadająca odpowiednie kadry, wiedzę i doświadczenie w tym zakresie.

Wpisz szukane wyrażenie