Co nowego w muzeum?

Zapraszamy na wystawę: “Sen tropikalnego słońca. Witkacy i Zakopane”.

Zapraszamy na wystawę: “Sen tropikalnego słońca. Witkacy i Zakopane”.

plakat wystawy Okszy graficzny

 

WYSTAWA „SEN TROPIKALNEGO SŁOŃCA. WITKACY I ZAKOPANE”

Z OKAZJI 135. URODZIN STANISŁAWA IGNACEGO WITIEWICZA ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ „SEN TROPIKALNEGO SŁOŃCA. WITKACY I ZAKOPANE” W GALERII SZTUKI W WILLI OKSZA, FILII MUZEUM TATRZAŃSKIEGO.

Ul. Zamoyskiego 25, Zakopane

10 września 2020 – 6 grudnia 2020

Nasza nowa ekspozycja jest trochę jak szkatułka, w której mieścimy wiele wątków i opowieści, przeplatających się ze sobą. Punktem wyjścia dla niej były dwie historie. Pierwsza opowiada o prehistorycznym Podhalu skąpanym w egzotycznej roślinności, które zajmowało Mieczysława Limanowskiego i młodego Witkiewicza. Druga została spisana przez Witkacego w artykule opublikowanym w zakopiańskim periodyku „Echa tatrzańskie” i była relacją z jego podróży z Bronisławem Malinowskim do tropików, do Cejlonu i Australii.

prezentacja ekspozycji wystawy

Posłużyło to kuratorce Annie Batko do zbudowania narracji o „zakopiańskiej egzotyce”, dusznym klimacie zakopiańskiego uzdrowiska, które zatruwało bądź uzdrawiało przybywających tu turystów „specyficznym narkotykiem – zakopianiną”. Batko zauważa, że do tatrzańskiej rzeczywistości przenikają echa tropikalnych wojaży Witkacego, ale także, że równie egzotyczne dla przybywających tu osób są miejscowa gwara, folklor i sztuka.

Na wystawie przeplatają się ze sobą wątki z prozy Josepha Conrada, którego Witkacy czytał w podroży do tropików, z „Nietotą. Księgą Tajemną Tatr” Tadeusza Micińskiego. Pojawią się prace m.in. Zofii Stryjeńskiej, Augusta Zamoyskiego i oczywiście samego Witkacego. Kuratorka wystawy sięga jednak dalej i zastanawia się czym stała się zakopiańska egzotyka i egzotyka w ogóle, w powojennych tatrzańskich realiach. W tekście do wystawy pisze: PRL nie potrzebuje zapożyczonej egzotyki. Też dlatego, że ma własną. Utowarowioną ludowość wprzężoną w etos nowoczesności. Budowane w Addis Abebie w ramach przyjaźni polsko-etiopskiej domy w stylu witkiewiczowskim i wyroby Cepelii, w tym również Zakopiańskich Warsztatów Wzorcowych, które stają się głównym towarem eksportowym komunistycznej Polski. W ten mit, wyrosły na innym micie, wrasta Antoni Kenar z neoplemiennymi rytami przypominającymi malowidła w Lascaux, Władysław Hasior i jego fascynacja sztuką samorodną, która przypominać ma „dzikie kwiaty w naturalnym środowisku” i Antoni Rząsa, który ludową estetykę swoich rzeźb krzyżuje z orientalną fizjonomią twarzy pożyczonych z podróżniczego i wydawanego w czasach kiedy te podróże limitowano, magazynu „Kontynenty”.

 

widok na część eksponatów galerii - dokumenty

„Sen tropikalnego słońca. Witkacy i Zakopane” jest pierwszą wystawą w Muzeum Tatrzańskim, która podejmuje próbę wpisania sztuki Witkacego oraz twórczości zakopiańskich artystów w szerszy, współczesny kontekst. Obok  „Marysi i Burka na Cejlonie” Witkacego  zobaczyć można  m.in.  prace Pawła Althamera, Agnieszki Polskiej, Janka Simona czy też Ewy Ciepielewskiej i Przemka Branasa.

Ekspozycji towarzyszy również program performatywny realizowany przez m.in. Przemka Branasa, Maćka Cholewę, Krzysztofa Gila, Justynę Górowską i Mikołaja Spodaryka.

Julita Dembowska

 

 

Artyści: Marceli Adamczyk, Paweł Althamer, Przemek Branas, Maria Bujakowa i Tadeusz Brzozowski, Henryk Burzec, Ewa Ciepielewska, Wacław Czubernat, Wanda i Wiktoria Gentil-Tippenhauer, Krzysztof Gil, Justyna Górowska, Wiktor Gutt i Waldemar Raniszewski, Władysław Hasior, Irenka Kalicka, Antoni Kenar, Eustachy Kossakowski, Joanna Malinowska i C.T. Jasper, Grzegorz Pecuch, Agnieszka Polska, Katarzyna Przezwańska, Zofia Rydet, Józef Różyski, Antoni Rząsa, Kazimierz Sichulski, Janek Simon, Zofia Stryjeńska, Edward Sutor, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Stanisław Witkiewicz, August Zamoyski.

 

widok na frontową elewację Okszy

Kuratorka: Ania Batko

Aranżacja i identyfikacja wizualna projektu: Parastudio/ Damian Nowak i Grzegorz Podsiadlik

Koordynacja i współpraca merytoryczna: Zofia Radwańska

Tekst kuratorski dostępny na stronie https://muzeumtatrzanskie.pl/sen-tropikalnego-slonca-witkacy-i-zakopane/

 

Wystawa jest częścią projektu „Tropikalne uroki. Witkacy i Zakopane” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

 

 

 

 

 

Notatnik Fotograficzny ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego - dwie abstrakcyjne postaci

 

 

Regulamin zwiedzania

  1. Zaplanuj swoją wizytę!

Dla zachowania bezpieczeństwa i komfortu zwiedzania przed wizytą w Muzeum sprawdź godziny otwarcia filii oraz zastosuj się do zapisów niniejszego regulaminu.

  1. Ograniczona ilość zwiedzających

Osoby wpuszczane są na ekspozycję  po dwie osoby na każdą z  sal ekspozycyjnych. O możliwości wejścia kolejnej osoby na wystawę informuje personel Muzeum. Możliwe jest zwiedzanie w grupie składającej się maksymalnie z 5 osób (rodzina, wspólnie zamieszkujący, itp.).

  1. Bądź cierpliwy, poczekaj

Ilość osób przebywających w na terenie Muzeum jest ograniczona. Bądź cierpliwy, jeśli trzeba będzie poczekać na wejście na ekspozycję, bądź do kolejnej sali.

  1. Zakryj usta i nos

Wejście do Muzeum i zwiedzanie sal ekspozycyjnych możliwe jest tylko w czystych maseczkach zakrywających usta i nos (należy mieć własne maseczki). Dzieci do lat 4 są zwolnione z tego obowiązku.

  1. Zadbaj o higienę rąk przed wejściem do Muzeum

Przed wejściem do Muzeum zdezynfekuj ręce płynem znajdującym się przy wejściu.

  1. Zachowaj odstęp 2 m

Zachowaj odstęp minimum 2 m od innych zwiedzających oraz od pracowników Muzeum.

  1. Płatności

Zalecane są płatności bezgotówkowe. W sytuacji, gdy płatność gotówką jest konieczna prosimy, w miarę możliwości, o przygotowanie wyliczonej kwoty.

  1. Zwiedzaj bezdotykowo

Poruszając się po Muzeum nie dotykaj eksponatów, wyłączników świateł, ścian, itp.

  1. Dbajmy o bezpieczeństwo własne, innych zwiedzających i pracowników Muzeum

Jeżeli wykazujesz objawy chorobowe, masz gorączkę, kaszel, źle się czujesz bądź masz inne dolegliwości, zrezygnuj z przebywania w miejscach publicznych. Pracownicy Muzeum są zobowiązani dbać o bezpieczeństwo wszystkich zwiedzających nasze Muzeum. Stosuj się do wskazówek, zaleceń i komunikatów personelu Muzeum.

Zapraszamy do wirtualnej wizyty w Muzeum Tatrzańskim

Po wizycie w Muzeum serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.muzeumtatrzanskie.pl. Warto nas obserwować również na Facebooku i Instagramie. To szansa na poszerzenie wiedzy i obejrzenie ciekawych materiałów multimedialnych.

 

 

Mężczyzna pozujący do zdjęcia z rysiem -koncepcja Witkacegodziewczyna rosiczka i dwoje zwierząt - autor Władysław Hasior

Wpisz szukane wyrażenie