Zapraszamy na wystawę: “Sen tropikalnego słońca. Witkacy i Zakopane”.
WYSTAWA „SEN TROPIKALNEGO SŁOŃCA. WITKACY I ZAKOPANE”
Z OKAZJI 135. URODZIN STANISŁAWA IGNACEGO WITIEWICZA ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ „SEN TROPIKALNEGO SŁOŃCA. WITKACY I ZAKOPANE” W GALERII SZTUKI W WILLI OKSZA, FILII MUZEUM TATRZAŃSKIEGO.
Ul. Zamoyskiego 25, Zakopane
10 września 2020 – 6 grudnia 2020
Nasza nowa ekspozycja jest trochę jak szkatułka, w której mieścimy wiele wątków i opowieści, przeplatających się ze sobą. Punktem wyjścia dla niej były dwie historie. Pierwsza opowiada o prehistorycznym Podhalu skąpanym w egzotycznej roślinności, które zajmowało Mieczysława Limanowskiego i młodego Witkiewicza. Druga została spisana przez Witkacego w artykule opublikowanym w zakopiańskim periodyku „Echa tatrzańskie” i była relacją z jego podróży z Bronisławem Malinowskim do tropików, do Cejlonu i Australii.
Posłużyło to kuratorce Annie Batko do zbudowania narracji o „zakopiańskiej egzotyce”, dusznym klimacie zakopiańskiego uzdrowiska, które zatruwało bądź uzdrawiało przybywających tu turystów „specyficznym narkotykiem – zakopianiną”. Batko zauważa, że do tatrzańskiej rzeczywistości przenikają echa tropikalnych wojaży Witkacego, ale także, że równie egzotyczne dla przybywających tu osób są miejscowa gwara, folklor i sztuka.
Na wystawie przeplatają się ze sobą wątki z prozy Josepha Conrada, którego Witkacy czytał w podroży do tropików, z „Nietotą. Księgą Tajemną Tatr” Tadeusza Micińskiego. Pojawią się prace m.in. Zofii Stryjeńskiej, Augusta Zamoyskiego i oczywiście samego Witkacego. Kuratorka wystawy sięga jednak dalej i zastanawia się czym stała się zakopiańska egzotyka i egzotyka w ogóle, w powojennych tatrzańskich realiach. W tekście do wystawy pisze: PRL nie potrzebuje zapożyczonej egzotyki. Też dlatego, że ma własną. Utowarowioną ludowość wprzężoną w etos nowoczesności. Budowane w Addis Abebie w ramach przyjaźni polsko-etiopskiej domy w stylu witkiewiczowskim i wyroby Cepelii, w tym również Zakopiańskich Warsztatów Wzorcowych, które stają się głównym towarem eksportowym komunistycznej Polski. W ten mit, wyrosły na innym micie, wrasta Antoni Kenar z neoplemiennymi rytami przypominającymi malowidła w Lascaux, Władysław Hasior i jego fascynacja sztuką samorodną, która przypominać ma „dzikie kwiaty w naturalnym środowisku” i Antoni Rząsa, który ludową estetykę swoich rzeźb krzyżuje z orientalną fizjonomią twarzy pożyczonych z podróżniczego i wydawanego w czasach kiedy te podróże limitowano, magazynu „Kontynenty”.
„Sen tropikalnego słońca. Witkacy i Zakopane” jest pierwszą wystawą w Muzeum Tatrzańskim, która podejmuje próbę wpisania sztuki Witkacego oraz twórczości zakopiańskich artystów w szerszy, współczesny kontekst. Obok „Marysi i Burka na Cejlonie” Witkacego zobaczyć można m.in. prace Pawła Althamera, Agnieszki Polskiej, Janka Simona czy też Ewy Ciepielewskiej i Przemka Branasa.
Ekspozycji towarzyszy również program performatywny realizowany przez m.in. Przemka Branasa, Maćka Cholewę, Krzysztofa Gila, Justynę Górowską i Mikołaja Spodaryka.
Julita Dembowska
Artyści: Marceli Adamczyk, Paweł Althamer, Przemek Branas, Maria Bujakowa i Tadeusz Brzozowski, Henryk Burzec, Ewa Ciepielewska, Wacław Czubernat, Wanda i Wiktoria Gentil-Tippenhauer, Krzysztof Gil, Justyna Górowska, Wiktor Gutt i Waldemar Raniszewski, Władysław Hasior, Irenka Kalicka, Antoni Kenar, Eustachy Kossakowski, Joanna Malinowska i C.T. Jasper, Grzegorz Pecuch, Agnieszka Polska, Katarzyna Przezwańska, Zofia Rydet, Józef Różyski, Antoni Rząsa, Kazimierz Sichulski, Janek Simon, Zofia Stryjeńska, Edward Sutor, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Stanisław Witkiewicz, August Zamoyski.
Kuratorka: Ania Batko
Aranżacja i identyfikacja wizualna projektu: Parastudio/ Damian Nowak i Grzegorz Podsiadlik
Koordynacja i współpraca merytoryczna: Zofia Radwańska
Tekst kuratorski dostępny na stronie https://muzeumtatrzanskie.pl/sen-tropikalnego-slonca-witkacy-i-zakopane/
Wystawa jest częścią projektu „Tropikalne uroki. Witkacy i Zakopane” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Regulamin zwiedzania
- Zaplanuj swoją wizytę!
Dla zachowania bezpieczeństwa i komfortu zwiedzania przed wizytą w Muzeum sprawdź godziny otwarcia filii oraz zastosuj się do zapisów niniejszego regulaminu.
- Ograniczona ilość zwiedzających
Osoby wpuszczane są na ekspozycję po dwie osoby na każdą z sal ekspozycyjnych. O możliwości wejścia kolejnej osoby na wystawę informuje personel Muzeum. Możliwe jest zwiedzanie w grupie składającej się maksymalnie z 5 osób (rodzina, wspólnie zamieszkujący, itp.).
- Bądź cierpliwy, poczekaj
Ilość osób przebywających w na terenie Muzeum jest ograniczona. Bądź cierpliwy, jeśli trzeba będzie poczekać na wejście na ekspozycję, bądź do kolejnej sali.
- Zakryj usta i nos
Wejście do Muzeum i zwiedzanie sal ekspozycyjnych możliwe jest tylko w czystych maseczkach zakrywających usta i nos (należy mieć własne maseczki). Dzieci do lat 4 są zwolnione z tego obowiązku.
- Zadbaj o higienę rąk przed wejściem do Muzeum
Przed wejściem do Muzeum zdezynfekuj ręce płynem znajdującym się przy wejściu.
- Zachowaj odstęp 2 m
Zachowaj odstęp minimum 2 m od innych zwiedzających oraz od pracowników Muzeum.
- Płatności
Zalecane są płatności bezgotówkowe. W sytuacji, gdy płatność gotówką jest konieczna prosimy, w miarę możliwości, o przygotowanie wyliczonej kwoty.
- Zwiedzaj bezdotykowo
Poruszając się po Muzeum nie dotykaj eksponatów, wyłączników świateł, ścian, itp.
- Dbajmy o bezpieczeństwo własne, innych zwiedzających i pracowników Muzeum
Jeżeli wykazujesz objawy chorobowe, masz gorączkę, kaszel, źle się czujesz bądź masz inne dolegliwości, zrezygnuj z przebywania w miejscach publicznych. Pracownicy Muzeum są zobowiązani dbać o bezpieczeństwo wszystkich zwiedzających nasze Muzeum. Stosuj się do wskazówek, zaleceń i komunikatów personelu Muzeum.
Zapraszamy do wirtualnej wizyty w Muzeum Tatrzańskim
Po wizycie w Muzeum serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.muzeumtatrzanskie.pl. Warto nas obserwować również na Facebooku i Instagramie. To szansa na poszerzenie wiedzy i obejrzenie ciekawych materiałów multimedialnych.