Co nowego w muzeum?

Kolekcje. Rozdział III

Kolekcje. Rozdział III

Już po raz trzeci Muzeum Tatrzańskie, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powiększyło swoją kolekcję sztuki najnowszej. Tym razem do zbiorów trafiły prace Małgorzaty Mirgi-Tas, artystki z Czarnej Góry, fotografa i autora filmów Daniela Rumiancewa oraz Marii Lobody, artystki łączącej w swojej praktyce wiele różnych technik.

Zakupione obiekty, podobnie jak w poprzednich edycjach, wchodzą w dialog z zasobami Muzeum. Parawan „Babcia Józka” autorstwa Małgorzaty Mirgi Tas jest twórczym nawiązaniem do prac Antoniego Rząsy. Tatrzańskie fotografie Daniela Rumiancewa korespondują ze zbiorem górskich krajobrazów zgormadzonych w Muzeum, natomiast cztery witraże Marii Lobody są krytycznym komentarzem do zakopiańskiej współczesności.

Zapraszamy do udziału w spotkaniach z autorami zakupionych prac. Będziemy opowiadać skąd czerpali inspiracje, w jaki sposób realizowali swoje pomysły i dlaczego to Tatry stały się tematem ich działań.

Pierwsza rozmowa online z Marią Lobodą zaplanowana jest na najbliższą niedzielę 13. 12. O godzinie 18:00.

 

Maria Loboda

Urodzona w 1979 roku Maria Loboda od ponad 30 lat mieszka w Niemczech; jest absolwentką Städelschule we Frankfurcie, akademii, która oferuje studentom maksimum wolności, skupiając się na sztuce niezależnej od wszelkich nieartystycznych ograniczeń lub zadań. Artystka brała udział m.in. w DOCUMENTA (13) (2012), Taipei Biennale ( 2014), pokazywała prace na indywidualnych wystawach w Museo Reina Sofia w Madrycie (2013), Kunsthalle Basel (2017)  Contemporary Art Center,  Wilno (2017), Schirn Kunsthalle, Frankfurt nad Menem (2018),  Museo Tamayo, Mexico City (2019),  a w tym roku została zaproszona do wystawy głównej na Biennale w Wenecji. W 2015 roku Loboda zrealizowała projekt dla Bunkra Sztuki w Krakowie, uczestniczyła w Konferencji Tatrzańskiej (praca zrealizowana w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów), brała udział w Teatrze Mykologicznym w Rabce, a także prezentowała swoją wystawę indywidualną w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Wpisz szukane wyrażenie