Tatrzańska Niepodległa – wernisaż online
Pragniemy serdecznie zaprosić Państwa na wernisaż online wystawy plenerowej pt.: „Tatrzańska Niepodległa”, który odbędzie się 8 czerwca 2021 roku o godz. 18:00 na Facebooku, YouTube i stronach Muzeum Tatrzańskiego i Biura Programu Niepodległa, podczas którego prezentację, pt.: „Od wolności do „pępka świata” (to i owo o Zakopanem w latach 1918-1939)”, wygłosi Wojciech Szatkowski, kustosz naszego Muzeum. Autor zabierze nas w podróż po międzywojennym Zakopanem. Nie zabraknie w tej opowieści Stefana Żeromskiego – ojca zakopiańskiej wolności i Rzeczpospolitej Zakopiańskiej, Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego”, Rafała Malczewskiego, Karola Szymanowskiego, Zofii Krzeptowskiej „Kapuchy”, Józefa Oppenheima „Opcia”, Bronisława Czecha, Stanisława Marusarza i innych postaci tworzących mit i atmosferę Zakopanego tamtych lat. To okres, w którym Zakopane przekształciło się z wioski w miasto, a ostatecznie w ośrodek sportów zimowych o światowej sławie. Na zdjęciach archiwalnych autor pokaże także, jak wyglądało Zakopane tamtych lat, opowie jakie miało zalety, a jakie wady. Tak, Polacy dobrze wykorzystali wolność, którą odzyskali i wywalczyli w 1918 roku. Zakopane stało się jej wyrazistym symbolem, z wybitnymi ludźmi, skocznią na Krokwi i kolejką na Kasprowy Wierch. Stało się dla ówczesnego pokolenia Polaków miejscem na miarę marzeń.
Dwie analogiczne wystawy plenerowe, które powstały dzięki wspólnemu zaangażowaniu Biura Programu „Niepodległa” i Muzeum Tatrzańskiego, przeniosą Państwa w czasy, kiedy to pod Tatrami uformowała się Rzeczpospolita Zakopiańska, a Zakopane, po 148 latach niewoli, samodzielnie odzyskało niepodległość. Na 15-stu tablicach pragniemy zaprezentować Państwu między innymi kulturę ludową Podhala, która stała się inspiracją dla wielu przedstawicieli kultury i sztuki; chcemy również przedstawić wiele barwnych postaci przybywających do Zakopanego, którzy wraz z miejscowymi, przyczynili się do rozwoju narciarstwa i innych sportów zimowych, jak również turystyki tatrzańskiej, polskiego taternictwa i ratownictwa górskiego. W tej opowieści nie zabraknie również opisu działalności Muzeum Tatrzańskiego, poczynając od 1888 roku.
Wystawy te, prezentowane są zarówno w Zakopanem, na Dolnych Krupówkach przy Cukierni Samanta, jak i w Warszawie, na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie, od strony ulicy Agrykola. Będą one udostępnione zwiedzającym od 8.06 – 31.07.2021 roku.
Serdecznie zapraszamy!