Kilka ciekawostek z historii narciarskiej mody
ZIMA POD TATRAMI – ferie z Muzeum Tatrzańskim!
Dziś zapraszamy Was na kilka ciekawostek z historii narciarskiej mody i ubiorów na zimowe wycieczki górskie.
- Ubrania zakładane przez mężczyzn na wyprawy narciarskie pod koniec XIX w. cechowała duża elegancja. Na archiwalnych fotografiach można dostrzec elementy garderoby, takie jak: biała koszula, marynarka i melonik.
- Początkowo kobiety zakładały do jazdy na nartach spódnice i kapelusze.
- Mariusz Zaruski w 1912 r. w poradniku „O zachowaniu się na wycieczkach zimowych w Tatry” zachęcał, by na wycieczki w Tatry nie zakładać okryć o kudłatej powierzchni i futrzanych czapek, gdyż mając je na sobie „podczas zamieci turysta przeobraża się stopniowo w bryłę śnieżną”.
- Lata 20. i 30. XX w. to czas, w którym najbardziej popularnymi spodniami narciarskimi były szerokie, sięgające do kolan „pumpy”.
- Na narty zakładano rękawice o jednym palcu, by zapobiec przemrożeniom.
- Dawne obuwie narciarskie to grube, skórzane „trzewiki narciarskie” podkuwane gwoździami.
Jeśli interesuje Was tematyka dotycząca pionierów narciarstwa, zapraszamy na kanał You Tube Muzeum Tatrzańskiego, gdzie znajdziecie nagrania z prelekcji Wojciecha Szatkowskiego, poświęconych historii sportów zimowych.
Źródła:
W. Szatkowki, W stylu retro – „pumpki”, swetry i czapka „amundsenka ”, czyli to i owo o dawnej modzie nariarskiej, https://skimagazyn.pl/2015/01/01/w-stylu-retro-pumpki-swetry-czapka-amundsenka-czyli-owo-o-dawnej-modzie-narciarskiej/
M. Zaruski, O zachowaniu się na wycieczkach zimowych w Tatry, Zakopane 1912