Nowe Zakopane 2022
Program „NOWE ZAKOPANE 2022”, to projekt Muzeum Tatrzańskiego, który rozpoczął się w 2021 roku. Jako instytucja gromadząca i dokumentująca dziedzictwo kulturowe Podhala, jesteśmy zainteresowani także współczesnymi procesami, które zachodzą w naszym regionie. Stąd też pomysł poddania analizie współczesnej zakopiańskiej przestrzeni miejskiej wraz z jej architekturą.
W tym roku obchodzimy również 100. rocznicę otwarcia gmachu głównego Muzeum Tatrzańskiego dla publiczności. Projekt dokonujący analizy zakopiańskiej architektury i przestrzeni wpisuje się w obchody muzealnego jubileuszu i koncentruje uwagę zarówno na muzealnej instytucji, jak też i wartościach, które reprezentuje.
Chcemy spojrzeć na zakopiańską kulturę i tradycję z perspektywy odbiorcy XXI wieku, jako na zbiór inspiracji, ale też mitów i problemów, które wymagają przepracowania. Zakopane bowiem to nie tylko piękne krajobrazy, ale także miejsce, które w XIX wieku pozwalało na doświadczenie swobodnej wymiany myśli, a w 1918 roku jako jedne z pierwszych ogłosiło niepodległość i utworzenie Rzeczpospolitej Zakopiańskiej.
Stolica Tatr to z jednej strony ogromny zasób kultury materialnej, ale także miejsce, które inspirowało do poszukiwań filozoficznych, literackich i artystycznych. Co ciekawe bliskość nieokiełznanej przyrody skłaniała często do rozważań nie tylko o charakterze estetycznym, ale także politycznym i narodowowyzwoleńczym, co owocowało często wieloma nowatorskimi inicjatywami tak przed jak i po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Jednym z przykładów może być właśnie powołanie do życia Muzeum Tatrzańskiego, które miało zajmować się gromadzeniem i dokumentowaniem podhalańskiego zasobu przyrodniczego i kulturowego oraz być forum wymiany doświadczeń i myśli.
Projekt „Nowe Zakopane 2022” obejmuje rozmowy z architektami i architektkami oraz aktywistami na temat kształtowania najbliższych nam przestrzeni. Piotr Mazik, historyk architektury i autor książek na temat Zakopanego, przygotuje wystawę plenerową dotyczącą zakopiańskiej architektury. W październiku odbędzie się jednodniowe sympozjum na temat współczesnych inkarnacji stylu zakopiańskiego. Finałem badawczych poszukiwań będzie natomiast artbook dokumentujący najciekawsze realizacje architektoniczne w przestrzeni stolicy Tatr ze zdjęciami autorstwa Błażeja Pindora.
Kuratorzy programu: Łukasz Gorczyca, Julita Dembowska
Kurator wystawy plenerowej: Piotr Mazik
Kuratorka sympozjum: Zofia Radwańska
Fotografie i identyfikacja wizualna programu: Błażej Pindor
Koordynacja: Anna Żuber
Promocja: Beata Denis-Jastrzębska oraz Magdalena Gryguś