Co nowego w muzeum?

Spotkanie z cyklu “Czarne na białym”

Spotkanie z cyklu “Czarne na białym”

Burmistrz Miasta Zakopanego, Wydawnictwo Czarne, Muzeum Tatrzańskie oraz Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości” zapraszają na spotkanie z cyklu „Czarne na białym”, z udziałem ANDRZEJA MUSZYŃSKIEGO, autora książki DOM OJCÓW.

 

Spotkanie odbędzie się 25 listopada 2022 roku, w piątek, o godz. 18:00, w kawiarni „Kmicic” w Zakopanem przy ul. Staszica 11a. Rozmowę poprowadzi Maciej Krupa. Wstęp wolny – zapraszamy! Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Zakopanego.

Ta opowieść to podróż w czasie i przestrzeni do świata naszych przodków – tych, których pamiętamy, i tych sprzed setek tysięcy lat. Bo choć szkolne podręczniki o tym milczą, historia ziem, na których dziś żyjemy, nie zaczęła się od Mieszka. W południowej Polsce odnaleziono liczące nawet do pół miliona lat ślady protoplastów współczesnego człowieka, a w jednej z jaskiń Jury Krakowsko-Częstochowskiej pozostałości po grupie przedstawicieli kultury magdaleńskiej, być może zabitych i zjedzonych w kanibalistycznej uczcie około piętnastu tysięcy lat temu. Ten malowniczy wapienny pejzaż to dom naszych ojców, dziadów i pradziadów, którzy mówią do nas w snach, wracają w podświadomych lękach.

Książka Andrzeja Muszyńskiego wymyka się klasyfikacjom: to przepiękna proza autobiograficzna i prehistoryczny reportaż śledczy zarazem. To historia pełna barwnych postaci, a nasi przodkowie należący do różnych gatunków hominidów są odmalowani równie żywo, jak dziadek czy sąsiedzi autora.

 

Jak napisał Grzegorz Jankowicz z „Tygodnika Powszechnego”: „Muszyński opowiada nam o terytorium, które wybrał do życia, jednak rozmawia nie tylko z mniej lub bardziej wyimaginowanym duchem tego miejsca, ale też z własnymi demonami, z rodziną, z przeszłością i napotkanymi ludźmi. Nie wystarczy gdzieś zamieszkać, nie wystarczy obsiać pola, nie da się tak po prostu wyciąć kilku starych drzew i posadzić nowych. Każdy z tych gestów domaga się słów. Muszyński daje nam do zrozumienia, że bez opowieści nie można zbliżyć się do świata, choćbyśmy go przemierzali wzdłuż i wszerz, a bez historii nie sposób się w tym świecie zakorzenić.

 

Andrzej Muszyński (ur. 1984) – autor reportaży Południe i Cyklon oraz książek prozatorskich Miedza, Podkrzywdzie i Fajrant. Opublikował też Bez – opowieść poruszającą tematykę bezpłodności. W autobiograficznym Domu ojców pisze o uprawie ziemi i prehistorii. Laureat nagród literackich i podróżniczych, trzykrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. Mieszka w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej pod Powroźnikową Skałą.

Spotkanie będzie również dostępne online: wystarczy wpisać w wyszukiwarce You Tube “Fundacja Zakopiańczycy”

Wpisz szukane wyrażenie