Wernisaż wystawy etnograficzno-historycznej i przyrodniczej
W sobotni wieczór, 21 stycznia, w odrestaurowanym budynku gmachu głównego Muzeum odbył się wyjątkowy wernisaż wystawy stałej, podczas którego dyrektor Michał Murzyn podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w to wielkie przedsięwzięcie, zarówno od strony wystawienniczej jak i budowlanej. Wydarzenie to było nie tylko prezentacją kolejnej wystawy stałej ale również całego budynku po gruntownym remoncie.
O wystawie opowiedzieli, a następnie oprowadzili po niej jej kuratorzy, Anna Kozak – odpowiedzialna za część etnograficzno-historyczną oraz Marcin Warchałowski – odpowiedzialny za część przyrodniczą.
Nowo otwarta ekspozycja jest już piątą z kolei stałą wystawą zorganizowaną w głównym gmachu Muzeum Tatrzańskiego. Tym razem zagadnienia z zakresu historii, kultury i przyrody tego tak miłego Polakom zakątka naszego kraju, przybliżone zostały z perspektywy SPOTKANIA – wydarzenia, które rozpoczęło się przeszło półtora wieku temu i trwa do dziś.
Jego miejscem jest Zakopane i Tatry, a uczestnikami miejscowa ludność, osoby przyjeżdżające z różnych części Polski oraz tatrzańska przyroda. Jego energią jest kultura regionalna i majestat najwyższych polskich gór wraz z ich naturalnym bogactwem. Jego efekty to między innymi styl zakopiański w architekturze i sztuce użytkowej, inspiracje podhalańskim folklorem w muzyce i literaturze, fenomen współczesnego podhalańskiego malarstwa na szkle, a w przestrzeni Tatr ich eksploracja gospodarcza, naukowa, turystyczna i wreszcie ochrona.
Wynikiem SPOTKANIA jest też Muzeum Tatrzańskie, instytucja założona przed 134 laty z pasji do poznania Tatr i mieszkającego u ich stóp ludu.
Zapraszamy do zwiedzania wystawy. SPOTKAJMY SIĘ w Muzeum Tatrzańskim.