Informacje o dostępności – Chałupa Gąsieniców Sobczaków

INFORMACJE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

Muzeum Tatrzańskie Chałupa Gąsieniców Sobczaków znajduje się w Zakopanem przy ulicy Droga Do Rojów 6. Najbliższy przystanek autobusowy pn. Za Strugiem, oddalony jest ok. 300 m (5 min drogi piechotą) od Muzeum, zatrzymują się tam:

Linia 11 Cyrhla – Rejon Dworców – Krzeptówki

Busy prywatnych przewoźników kursujące z Rejonu Dworców w kierunku Doliny Kościeliskiej i Chochołowskiej.

OTOCZENIE MUZEUM

Przed budynkiem nie ma miejsc parkingowych. Teren przed furtką wejściową pokryty jest nawierzchnią z kamienia łupanego. Od furtki do wejścia prowadzi chodnik a później podjazd z kamienia łamanego. Wejście do budynku ma próg, jednak jest on zniwelowany poprzez dodanie deski drewnianej, która umożliwia pokonanie przeszkody przez osoby poruszające się na wózkach. Drzwi posiadają wolny od przeszkód prześwit szerokości 90 cm, przestrzeń manewrowa przed drzwiami wejściowymi ma wymiary nie mniejsze niż 150 x 150 cm.

PRZESTRZEŃ W MUZEUM

Chałupa Gąsieniców Sobczaków to stara chałupa góralska z gankiem, składająca się, w części ekspozycyjnej, z sieni i dwóch izb, wyposażona w toaletę, osobne pomieszczenie obsługi z kasą i sklepikiem dla odwiedzających. Wszystkie pomieszczenia przeznaczone dla publiczności znajdują się na jednym poziomie (parterze). Użytkowe poddasze nie jest udostępnianie zwiedzających.

Do budynku można wejść także od tyłu (wejście dla obsługi), jednak jest to wejście do którego prowadzą schody. W tylnej części budynku, po lewej stronie, z bezpośrednim wejściem z sieni, znajduje się toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchu.

TOALETA

Toaleta jest oznakowana. W toalecie zapewniona jest przestrzeń manewrowa o wymiarach co najmniej 1,5 x 1,5 m.

Pomieszczenie toalety posiada podstawowe udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Wyposażone jest w poręcze toaletowe, uchylne lustro, system alarmowo-przyzywowy. Pomieszczenie wyposażone jest w przewijak dla małych dzieci.

EKSPOZYCJA

W drzwiach wejściowych, jak i w środku budynku, pomiędzy salami wystawowymi, umieszczone są progi. Różnica wysokości została zniwelowana, w przypadku części z nich, poprzez montaż najazdowych, wyprofilowanych, trójkątnych desek, dzięki którym osoba poruszająca się na wózku ma możliwość przejechania przez próg. Deski zostały oznakowane, w miejscu łączenia z podłogą, kontrastowymi taśmami. Założone zostały zabezpieczanie przed przesuwaniem się desek, są one zapinane haczykami do ścian. W sieni rozłożone jest dekoracyjny dywanik.

Drzwi w budynku są szerokie, posiadają wolny od przeszkód prześwit szerokości nie mniejszej niż 90 cm. Drzwi te są jednak niskie, nie mają kontrastowego oznaczenia na górnej części framugi – stanowią utrudnienie dla osoby z niepełnosprawnością wzroku.

W chałupie brak jest tyflografiki z planem sytuacyjnym. Ekspozycja wyposażona jest w kilka obiektów dotykowych.

KASA

W chałupie znajduje się pomieszczenie dla obsługi pełniące funkcję kasy i sklepiku. Lada kasy znajduje się na prawidłowej wysokości od 70 – 80 cm, pod ladą nie ma miejsca na nogi osoby poruszającej się na wózku.

W pomieszczeniu znajduje się powierzchnia manewrowa dla osoby poruszającej się na wózku o powierzchni nie mniejszej niż 150 x 150 cm.

SZATNIA

Funkcję samoobsługowej szatni pełnią stylizowane, kute, haczyki zamontowane pod schodami prowadzącymi na poddasze.

Wpisz szukane wyrażenie