Co nowego w muzeum?

Spotkanie z Józefem Janczym – autorem Pocztu ratowników tatrzańskich oraz Pauliną Nowak-Szuster i Gabrielem Szusterem – autorami monografii TOPR 1909-2009

Spotkanie z Józefem Janczym – autorem Pocztu ratowników tatrzańskich oraz Pauliną Nowak-Szuster i Gabrielem Szusterem – autorami monografii TOPR 1909-2009

Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, serdecznie zapraszają na spotkanie z Józefem Janczym – autorem Pocztu ratowników tatrzańskich oraz Pauliną Nowak-Szuster i Gabrielem Szusterem – autorami monografii TOPR 1909-2009.

Rozmowę poprowadzi Agnieszka Jurczyńska-Kłosok.

Spotkanie odbędzie się 10 marca w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego przy ul. Krupówki 10, o godzinie 18.00.

 

Poczet ratowników tatrzańskich

Siłą Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego są przede wszystkim ludzie, którzy poświęcają swoje siły, czas, zdrowie, a w kilku wypadkach i życie, idei niesienia pomocy ludziom w górach. Od 1909 r. przyrzeczenie ratownicze złożyły 702 osoby. Wiele z nich już nie żyje, a z upływem czasu ich postacie zacierają się w pamięci. Jak pisał Dana Atchley: „Kiedy ktoś umiera, to tak jakby spłonęła biblioteka pełna unikatowych manuskryptów”. Śmierć człowieka jest prawem natury i jest nieunikniona, ale pamięć o zmarłych zależy już tylko od nas. Poczet ratowników tatrzańskich Józefa Janczego jest właśnie księgą pamięci o zmarłych ratownikach.

(Ze wstępu)

Adam Krawczyk, ratownik TOPR

 

TOPR 1909-2009

Ratownictwo w Tatrach od lat budzi żywe zainteresowanie wśród ludzi interesujących się górami. Uwaga autorów podejmujących temat działalności TOPR-u najczęściej jednak skupia się na tatrzańskich tragediach i spektakularnych akcjach ratunkowych. Książka Pauliny Nowak-Szuster i Gabriela Szustera poświęcona jest natomiast głównie organizacyjnej stronie Pogotowia. Autorzy nie rezygnując z opisywania działań ratowników w terenie, pozwalają czytelnikowi śledzić zmiany personalne w kierownictwie Pogotowia, jego sytuację kadrową, współpracę z władzami oraz kulisy związane z finansowaniem organizacji na kolejnych etapach jej istnienia. Do przygotowania publikacji wykorzystano liczne materiały przechowywane w archiwum TOPR-u.

Wpisz szukane wyrażenie