BARWY SPISZA

BARWY SPISZA

BARWY SPISZA

W ramach wydarzenia LEKCJE Z KOLEKCJI. UBIORY LUDOWE W ZBIORACH MUZEUM TATRZA

W drewnianych domostwach obecnie filiach Muzeum Tatrzańskiego znajdujących się w Jurgowie i Czarnej Górze można zobaczyć stroje z terenu Spisza pochodzące z drugiej połowy XIX i początku XX wieku. Kolekcja ta, powstająca od ponad stu lat, zawiera wiele niezwykłych, archaicznych elementów.

W Zagrodzie Sołtysów w Jurgowie zaprezentowane zostały powszednie ubiory kobiece i męskie, związane z codziennymi zajęciami ludności, w tym odzienie bacy czy juhasa spędzającego całe lato w górach. Pasterstwo w tej części Spisza odgrywało ważną rolę, co odzwierciedlają również zachowane ubiory.

W Zagrodzie Korkoszów mieszczącej się w Czarnej Górze, motywem przewodnim wystawy jest świętowanie. Pokazane zostały stroje odświętne, szczególnie ślubne, a inspiracją jest setna rocznica wesela dawnych właścicieli zagrody Elżbiety i Sebastiana Korkoszów, które odbyło się w 1924 roku. Na wystawie można podziwiać unikatowe elementy ubioru takie jak półjedwabne gorsety „kabotki”, różnokolorowe czepce czy lniany rańtuch rąbkowy wytwarzany na Spiszu, słynącym z bogatych tradycji tkackich.

Kuratorka Sylwia Plucińska

Wystawę można było oglądać od 26 maja do 29 września 2024 r. w Zagrodzie Korkoszów, Czarna Góra, Zagóra 86 oraz w Zagrodzie Sołtysów, Jurgów 215.

Wpisz szukane wyrażenie