“BRONISŁAW PIŁSUDSKI (1866-1918). ETNOGRAF I MUZEALNIK”
Wystawa prezentowana od 16 listopada 2017 roku do 27 lutego 2018 roku w oddziale Muzeum Sztuki Litewskiej – Muzeum Pałacu Radziwiłłów, ul. Vilniaus 24 w Wilnie.
W 2016 roku przypadła 150 rocznica urodzin Bronisława Piłsudskiego, z tej okazji Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem przygotowało czasową wystawę poświęconą sylwetce tego niezwykłego człowieka – zesłańca, wybitnego naukowca, badacza i muzealnika. Jej obecna, wileńska edycja, to efekt współpracy Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Instytutu Polskiego w Wilnie i Muzeum Sztuki Litewskiej w Wilnie. Najważniejsze fakty z życia badacza będą zaprezentowane w trzech działach tematycznych.
Okres zesłania na Sachalin, a przede wszystkim zainteresowania Bronisława Piłsudskiego kulturą rdzennych mieszkańców wyspy, dokumentować będą wykonane przez niego fotografie Ajnów i Gilaków. W tej części będzie można zobaczyć interesujący portret Bronisława Piłsudskiego w stroju Ajnów, namalowany w 1912 roku przez litewskiego artystę malarza Adomasa Varnasa, a także zebrane współcześnie artefakty z dziedziny kultury Ajnów.
Pobyt w Zakopanem i na Podhalu, które w latach 1906-1914 było miejscem jego ludoznawczych eksploracji, przedstawiony będzie poprzez materiały archiwalne oraz fotografie przedstawiające Bronisława Piłsudskiego, jego współpracowników oraz miejsca w których przebywał. Tłem dla tej prezentacji będą zdjęcia z końca XIX i początku XX wieku przedstawiające Zakopane, Tatry i górali, a także ludowe ubiory i wytwory rękodzieła z Podhala.
Kolekcja etnograficzna zebrana przez Bronisława Piłsudskiego dla Muzeum Tatrzańskiego na terenie Podhala, to osobny dział wystawy w Pałacu Radziwiłłów. Pokazanych tu będzie blisko 150 przedmiotów etnograficznych, które dzięki Bronisławowi Piłsudskiemu zasiliły zbiory zakopiańskiej placówki muzealnej.
Wystawa “Bronisław Piłsudski. 1866-1918” została przygotowana ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Miejskiego w Żorach, Biblioteki Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, Ośrodka Dokumentacji Tatrzańskiej im. Z. i W. H. Paryskich Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz osób prywatnych.