NARCIARSTWO WOLNOŚCI – 100 SZCZYTÓW
100 polskich szczytów – od Bieszczadów, poprzez Tatry, lesiste Gorce, Magurę Witowską i Pasmo Gubałowskie, po Karkonosze – zdobył na nartach skiturowych pracownik Muzeum Tatrzańskiego, przewodnik tatrzański i skialpinista Wojciech Szatkowski z Zakopanego, upamiętniając w ten sposób 100-lecie niepodległości naszego kraju. Spędził on w górach ok. 100 dni i przebył na nartach dystans 1046 km z przewyższeniem 55.501 m. Projekt “Narciarstwo Wolności” był realizowany od listopada ub. roku do maja 2018 roku. Muzeum Tatrzańskie było partnerem tego projektu, którego finał miał miejsce 1 maja na Niżnich Rysach (2430 m). U nas podsumowanie sportowej części projektu.
Sponsorzy i partnerzy projektu:
Polskie Koleje Linowe PKL, Spółka Karpaty PTTK Schroniska Sp. Z.o.o, Gemini Holding i Czysta Polska – Rafał Sonik, Muzeum Tatrzańskie, Paweł Nowak, Marcin Radwan-Röhrenschef i spółka prawna Rö, Maciej Woliński i Wydawnictwo Lexicon, Jan Gluc, Mariola i Tomasz Wysokińscy. Sponsor sprzętu: Dynafit. Patronat medialny: „Radio Kraków”, Wydawnictwo „Góry Books”, NPM, „Gazeta Górska”, Zakos PTT Łódź. Dziękuję też wszystkim, którzy wsparli projekt na zrzutka.pl Bardzo dziękuję sponsorom i partnerom za wsparcie projektu.
Informacja wprowadzająca. Wejścia szczytowe zostały ujęte chronologicznie, od pierwszej wyprawy NW do ostatniej. Przy każdym ze szczytów zawarłem następujące informacje: jego wysokość, grupa górska, datę zdobycia, podałem też przybliżone, maksymalne nachylenie zjazdu. Ponadto o każdej wycieczce napisałem kilka zdań, by chociaż trochę oddać jej charakter. Podałem też uczestników. Odwiedziłem następujące pasma górskie polskich gór: Bieszczady Wysokie (połoniny), Bieszczady Zachodnie, Beskid Niski, Gorce, Pasmo Gubałowskie, Tatry Zachodnie, Tatry Wysokie, Magura Witowska i Orawicko-Witowskie Wierchy i Karkonosze.
Wykaz zdobytych szczytów na nartach w ujęciu chronologicznym:
- Płazowski Wierch – Mietłówka (Pasmo Gubałowskie) – 15.11.2017 r. Pierwsza wycieczka projektu NW. W piękną słoneczną pogodę wejście na nartach skiturowych ze wsi Kościelisko na płaski, długi grzbiet, Płazowski Wierch – Mietłówkę, ze zjazdem polanami i odkrytym terenem na stronę wsi Dzianisz i dwoma innymi zjazdami w rejonie Mietłówki (maksymalne nachylenie 15 stopni).
- Kasprowy Wierch (1987 m, Tatry Zachodnie) – 18.11.2017 r. Samotna wycieczka na „świętą górę” polskiego narciarstwa z Kuźnic, przez Polanę i Halę Goryczkową do „dzwonu” na szczycie Kasprowego Wierchu. Zjazd na stronę Hali Goryczkowej (maksymalne nachylenie 32 stopnie) i dalej do Kuźnic. Jeden z klasycznych zjazdów tatrzańskich.
- Magura Witowska (1232 m, Orawicko-Witowskie Wierchy) – 19.11.2017 r. Samotna wyrypka z Witowa (Ośrodek Narciarski Witów Ski) przez Polanę Skoruszówka (szałasy, panorama) i dalej przecinką graniczną na szczyt Magury Witowskiej, ze zjazdem tą samą drogą (maksymalne nachylenie 20 stopni).
- Turbacz (1310 m, Gorce) – 13.12.2017 r. Samotna wycieczka w rocznicę stanu wojennego 1981. Z Obidowej długie podejście na fokach Doliną Lepietnicy na Turbacz, z odpoczynkiem w schronisku PTTK na Turbaczu i z wejściem od schroniska na szczyt. Zjazd tą samą drogą, maksymalne nachylenie ok. 15 stopni. Długi i bardzo piękny, z dwoma niedużymi podejściami.
- Średni Wierch (1120 m, Gorce) – 13.12.2017 r. Ta sama wycieczka. Zjazd do Doliny Lepietnicy (maksymalne nachylenie 15 stopni). Piękne widoki na Tatry. Zjazd polanami widokowymi na stronę Obidowej, do parkingu przy „trasie olimpijczyków”.
- Rozdziele (1188 m, Gorce) – 13.12.2017 r. Ta sama wycieczka. Zjazd do Doliny Lepietnicy (maksymalne nachylenie 15 stopni). Trasa olimpijczyków zniszczona kołami traktora.
- Beskid (2012 m, Tatry Zachodnie) – 16.12.2017 r. Wycieczka skiturowa z Kuźnic na Beskid przez Halę Goryczkową w słabej widoczności (mgły). Towarzysze: Krzysztof Walo, Jan Strzelecki. Ładny zjazd Kotłem Goryczkowym do Kuźnic (maksymalne nachylenie 32 stopnie).
- Rypi Wierch (1003 m, Pasmo Graniczne, Bieszczady Zachodnie) – 6.01.2018 r. Pierwsza wyrypa w Bieszczadach w tym roku, z Marcinem Kusiem. Warunki: mgła, słaby wiatr, zjazd szlakiem granicznym na Przełęcz nad Roztokami Górnymi i kawałek na południe na Słowację, maksymalne nachylenie ok. 20̊stopni) Powrót na nartach na przełęcz z kontynuacją wycieczki w stronę Sinkowej.
- Sinkowa (999 m, Pasmo Graniczne, Bieszczady Zachodnie) – 6.01.2018 r. Ta sama wycieczka co nr 8. Podejście na nartach od strony Rypiego Wierchu, piękny zjazd bez znaków bukowym lasem, po wybornym śniegu, północnym stokiem do stokówki na stronę Roztok Górnych (maksymalne nachylenie ok. 15 stopni) i powrót do szlaku granicznego.
- Stryb (1011 m, Bieszczady Zachodnie) – 6.01.2018 r. Ta sama wycieczka. Podejście na nartach na Stryb od strony Sinkowej po mokrym i przewianym śniegu. Zjazd ze szczytu Stryb w bardzo mylnych warunkach atmosferycznych, w gęstej mgle, przez polany podszytowe i dalej lasem bukowym na stronę Przełęczy Pryslipce (831m, maksymalne nachylenie ok. 15 stopni) i dalej do Roztok Górnych ok. 1 km, ostatni fragment z buta.
- Wołosań (1071 m, Bieszczady Zachodnie, masyw Wysokiego Działu) – 7.01.2018 r. Wyrypa (ok. 17 km) na najwyższy szczyt masywu Wysokiego Działu (1071 m), od strony wsi Kołonice za szlakiem czarnym. Towarzysze wycieczki: Magdalena Sudecka Mołczan, Grzegorz Mołczan, Marcin Kuś. Długie podejście na butach (z powodu braku śniegu) od Kołonic długą, widokową doliną aż do punktu wypału węgla drzewnego. Powyżej już na nartach przez gęsty młodnik, z trawersem w lewo na Przełęcz 928 m, pod szczytem Jaworne i dalej za czerwonymi znakami na szczyt Wołosani. Zjazd w stronę przełęczy, wcześniejszy skręt w prawo (bez znaków, maksymalne nachylenie ok. 15 stopni) do krzyżówki szlaków i dalej już z nartami na plecaku doliną Potoku Czerteź do Kołonic. Jedna z najpiękniejszych wypraw tego projektu, w otoczeniu wspaniałej przyrody: ślady wilków i niedźwiedzicy z małymi. Bardzo dziki szlak.
- Hyrlata (1103 m, Bieszczady Zachodnie, masyw Hyrlatej) – 8.01.2018 r. Wycieczka narciarska w jeden z dzikszych rejonów Bieszczadów Zachodnich, dopiero od niedawna udostępniony szlakiem. Towarzysze wycieczki: Magdalena Sudecka Mołczan, Grzegorz Mołczan, Marcin Kuś. Autem docieramy do Roztok Górnych, ok. pół godziny z buta, potem już podejście na nartach na Pilnik (trawers), potem przez Rosochę na Hyrlatą. Piękny zjazd z Hyrlatej jej wschodnią ścianą na stronę urwiska (maksymalne nachylenie ok. 25 stopni). Powrót na nartach na Hyrlatą i trawersem z powrotem przez Rosochę i Pilnik zjazd do granicy śniegu i do Roztok Górnych.
- Rosocha (1085 m, Bieszczady Zachodnie, masyw Hyrlatej) – 8.01.2018 r. Ta sama wycieczka. Zjazd za znakami niebieskimi grzbietem na stronę Pilnika (maksymalne nachylenie ok. 15 stopni) w dość dobrych warunkach śnieżnych. Padał deszcz.
- Pilnik (943 m, Bieszczady Zachodnie, masyw Hyrlatej) – 8.01.2018 r. Ta sama wycieczka. Zjazd z Pilnika po wybornym śniegu do Potoku Roztoka (maksymalne nachylenie ok. 15 stopni).
- Smerek (1222, Bieszczady Wysokie, Połonina Wetlińska) – 9.01.2018 r. Wyprawa w piękną, słoneczną pogodę, na słynący z widoków szczyt w rejonie Połoniny Wetlińskiej. Towarzysz wycieczki: Marcin Kuś. Podejście na nartach od Starego Sioła na Przełęcz Mieczysława Orłowicza i dalej na Smerek. Zjazd ze Smereka na północ (wyśmienity śnieg) za znakami żółtymi na Smynerki (mapa Wojciecha Krukara). Powrót na Przełęcz Orłowicza i zjazd za znakami żółtymi na Stare Sioło.
- Hon (820 m, Bieszczady Zachodnie, masyw Wysokiego Działu) – 10.01.2018 r. Wspaniała włóczęga narciarska przez bardzo rzadko odwiedzane przez narciarzy rejony Bieszczadów. Towarzysz: Marcin Kuś. Dzień traktowany jako „restowy” zamienił się w ładną wyrypę. Z „Przystanku Cisna” wchodzimy na nartach na Hon, po chwilowym zgubieniu znaków, przechodzimy przez grzbiet za znakami czerwonymi w stronę Osiny i Berestu, śniegu niedużo, zjazd z Honu do bacówki PTTK pod Honem po dobrym śniegu, maksymalne nachylenie ok. 30 stopni).
- Osina (963 m, Bieszczady Zachodnie, masyw Wysokiego Działu) – 10.01.2018 r. Osina to jeden z moich ulubionych, narciarskich szczytów Bieszczadów Zachodnich. Klucząc po prawej i lewej stronie szlaku, w zależności od pokrywy śnieżnej, osiągamy z Marcinem szczyt Osiny z Honu. Piękny zjazd do stokówki na stronę Habkowców i na Horby (maksymalne nachylenie ok. 20 stopni), podejście stokówką na Hon, wokół mnóstwo śladów wilków. Północna ściana leśna Osiny to esencja skituringu w wersji bieszczadzkiej!
- Berest (942 m, Bieszczady Zachodnie, masyw Wysokiego Działu) – 10.01.2018 r. Ta sama wycieczka co nr 16 i 17. Korzystając z okazji wycieczki na Osinę odwiedzamy położony niedaleko szczyt Berest. Wchodzimy na niego po zdobyciu Osiny na fokach (krótki zjazd na polanę widokową bez ściągania fok, maksymalne nachylenie ok. 10 stopni) i wracamy zpowrotem na Osinę i dalej na Hon zjeżdżamy do „Przystanku Cisna”. Widoki na masyw Hyrlatej.
- Łopiennik (1069 m, Bieszczady Zachodnie, Pasmo Łopiennika i Durnej) – 11.01.2018 r. Magiczne miejsce – cerkiew greckokatolicka pw. Św. Paraskewy w dolinie Łopienki była bazą naszej wyprawy w dziki masyw Łopiennika i Durnej. Towarzysze: Grzegorz Mołczan, Marcin Kuś. Z parkingu przy cerkwi przechodzimy do bazy studenckiej w Łopience, stamtąd na przełęcz leśną 748 m, tam dopiero zakładamy narty i za znakami czerwono-białymi bukowym lasem wchodzimy zakosami na Łopiennik. Zjazd tą samą drogą, maksymalne nachylenie ok. 15 stopni.
- Okrąglik (1106 m, Bieszczady Zachodnie, Pasmo Graniczne) – 12.01.2018 r. Piękna 20-km wyrypa narciarska w Paśmie Granicznym. Towarzysz: Marcin Kuś. Autem docieramy do Roztok Górnych, przy aucie zakładamy narty. Podejście 5-km prowadzi na Przełęcz nad Roztokami i lasem na Okrąglik po pokonaniu kilku niewybitnych kulminacji. Fantastyczny był zjazd z Okrąglika po twardej szreni, duża prędkość, zjazd prowadził po prawej stronie stoku (północnej) po pięknym oszronionym lesie bukowym, a niezawodne narty wyjątkowo szybko sprowadziły nas do auta (maksymalne nachylenie ok. 20 stopni).
- Szczawnik (1058 m, Bieszczady Zachodnie, Pasmo Graniczne) – 12.01.2018 r. Ta sama wycieczka. Szczawnik był w czasie jej trwania szczytem, gdzie mniej więcej znajdowała się połowa pokonanego przez nas szlaku. Zjazd polaną szczytową (maksymalne nachylenie ok. 15 stopni).
- Kurników Beskid (1037 m, Bieszczady Zachodnie, Pasmo Graniczne) – 12.01.2018 r. Ta sama wycieczka. Kurników Beskid zaoferował nam piękny zjazd przecinką leśną na przełączkę pod Okrąglikiem (maksymalne nachylenie ok. 15 stopni).
- Płasza (1163 m, Bieszczady Zachodnie, Pasmo Graniczne) – 12.01.2018 r. Ta sama wycieczka. Płasza była najwyższym punktem tej wyrypy. Piękny i długi zjazd lasem za szlakiem czerwonym, maksymalne nachylenie ok. 15 stopni, po twardej szreni.
- Paportna (1199 m, Bieszczady Zachodnie, Pasmo Graniczne, masyw Paportnej) – 13.01.2017 r. Wycieczka rozpoczęła się na parkingu pensjonatu „Grzechowisko” w Wetlinie. Towarzysze: Marcin Kuś, Waldemar Czado, Grzegorz Mołczan, Magdalena Sudacka-Mołczan i kilka osób z Bieszczadów i Krakowa. Wspaniałe wejście na Paportną, przez jej niższy (1175 m) i główny wierzchołek (1199 m), z długim i pięknym zjazdem przez polanę podszczytową i lasem do „Górnego Wietnamu” (maksymalne nachylenie ok. 20 stopni). Jedyne utrudnienie i niedogodność: ślady skuterów śnieżnych. Ekipa fantastyczna.
- Jawornik (1021 m, Bieszczady Zachodnie, Pasmo Graniczne, masyw Paportnej) – 13.01.2017 r. Ta sama wycieczka. Piękny i długi zjazd z Jawornika lasem za znakami żółtymi do Wetliny do pensjonatu „Grzechowisko” (maksymalne nachylenie ok. 15 stopni).
- Jasło (1153 m, Bieszczady Zachodnie, masyw Jasła) – 14.01.2018 r. Piękna skitura z Przłęczy Przysłup na słynący z panoramy szczyt Bieszczadów. Zjazd po wspaniałej twardej szreni w 10 minut sprowadził nas do stokówki, maksymalne nachylenie ok. 15 stopni. Towarzysze: Marcin Kuś, Waldemar Czado, Grzegorz Mołczan, Magdalena Sudacka-Mołczan i kilka osób z Bieszczadów i Krakowa. Podejście z Przysłupia po twardej na beton szreni, piękne widoki na połoniny, bezwietrznie. Zjazd wspaniały, najlepszy w mojej ocenie w czasie tego pobytu (maksymalne nachylenie ok. 20 stopni).
- Myślenickie Turnie (1354 m, Tatry Zachodnie) – 19.01.2018 r. Wycieczka narciarska w ramach Skiturowego Zakopanego, podejście z Kuźnic na Myślenickie Turnie, trawers na Goryczkową do dolnej stacji KL Goryczkowa i bufetu Chramca, z kontynuacją w stronę Kondratowej, maksymalne nachylenie ok. 15 stopni.
- Matragona (990 m, Bieszczady Zachodnie) – 29.01.2018 r. Piękny szczyt Matragony z muzyką w tle (Matragona to grupa muzyczna inspirująca się Bieszczadami) jest miejscem, gdzie zawsze panują dobre warunki narciarskie, a zwłaszcza w tym roku śniegi były tu znakomite. Auto zostaje na parkingu przy Przełęczy Prislup i wieży obserwacyjnej „Szczerbanówka”. Warunki śniegowe bardzo dobre, mgła i mróz. Szybkie wejście na nartach na szczyt i zjazd pierwszy na Przełęcz Prislup. Potem drugi zjazd z Matragony ścianą wschodnią, cały czas bez znaków, do Doliny Solinki ścianą wschodnią i trzeci, powtórnie na Prislup, ale nieco innym wariantem. Cały dzień spędzony w samotności na Matragonie!
- Krąglica (943 m, Bieszczady Zachodnie, masyw Wysokiego Działu i Chryszczatej) – 30.01.2018 r. Samotna wycieczka na szczyt słynący z walk z UPA w latach 1945-47, podobno był tutaj upowski szpital. Podejście od Woli Michowej, od „Chaty Kija” Wojtka Gosztyły i dalej przez Przełęcz Perekop (743 m) i Dilec Horyszniański i dalej za stokówką bez znaków na szczyt Krąglicy, porośnięty ładnym lasem świerkowym. Zjazd tą samą drogą w lekko łamliwej szreni, maksymalne nachylenie ok. 15 stopni.
- Chryszczata (997 m, Bieszczady Zachodnie, masyw Chryszczatej) – 31.01.2018 r. Przy wyżowej i słonecznej pogodzie samotne długie wejście na szczyt słynący z walk polskich żołnierzy z sotniami „Chrina” i Stiacha”. Podejście od Huczwic i przez Jeziorko Bobrowe na szczyt Chryszczatej do wiaty, tam odpoczynek. Warunki: silny wiatr, pogodnie, śnieg szreń łamliwa. Zjazd długi i piękny za znakami zielonymi i dalej do chatki studenckiej w Huczwicach (maksymalne nachylenie ok. 20 stopni).
- Wielka Rawka (1304 m, Pasmo Graniczne, Bieszczady Wysokie) – 2.02.2018 r. Wejście grupy „Skiturowego Zakopanego” w potężnej wichurze i bardzo trudnych warunkach. Warunki trudne: mgła i mróz, śnieg wilgotny. Zjazd do bacówki pod Małą Rawkę doskonały (maksymalne nachylenie ok. 30 stopni)
- Mała Rawka (1272 m, Pasmo Graniczne, Bieszczady Wysokie) – 2.02.2018 r. Ta sama wycieczka. Dwa podejścia na nartach od bacówki PTTK na Małą Rawkę i dwa różnie poprowadzone zjazdy, w głębokim puchu i stromiźnie – esencja skituringu! Maksymalne nachylenie 30 stopni.
- Gęsia Szyja (1498 m, reglowa część Tatr Wysokich) – 10.02.2018 r. Wycieczka z narciarzami ze Skiturowego Zakopanego. Podejście od Zazadniej przez Wiktorówki na szczyt Gęsiej Szyi we mgle. Zjazd tą samą drogą (maksymalne nachylenie 25 stopni).
- Wielki Kopieniec (1328 m, reglowa część Tatr Wysokich) – 17.02.2018 r. Piękna skitura z narciarzami ze Skiturowego Zakopanego. Wejście z Kuźnic na Nosalową Przełęcz i dalej do Doliny Olczyskiej, przez Polanę Kopieniec na szczyt Wielkiego Kopieńca, ze zjazdem na Polanę Kopieniec i do Doliny Olczyskiej. Tam przepinka, powrót na Polanę Kopieniec i zjazd na Toporową Cyrhlę (maksymalne nachylenie ok. 25 stopni).
- Szczandrowiec (616 m, Bieszczady Zachodnie) – 18.02.2018 r. Wycieczka na fokach na niewysoki i niewybitny, prawie nieznany, ale piękny szczyt Bieszczadów Zachodnich, ze wsi Radoszyce. Podejście przez pola na wprost do wieży obserwacyjnej, położonej tuż pod szczytem, a następnie zjazd w dobrym śniegu do auta (maksymalne nachylenie ok. 10 stopni), drugi zjazd do cerkwi pw. Św. Dymitra w Radoszycach z wierchu.
- Wierch nad Smolnikiem (611 m, Bieszczady Zachodnie) – 19.02.2018 r. Jedno z ładniejszych wyjść projektu, przy fantastycznej pogodzie na szczyt nieznany. Przed południem przejście na nartach biegowych z Wetliny (stare Sioło) do Przysłupia z „Daj sobie wycisk”. Popołudniową porą, przy pięknym słońcu, wejście od „Zadnich Łuków” na Wierch ze zjazdem do Nowego Łupkowa. Zjazd bardzo piękny i długi, maksymalne nachylenie 10 stopni.
- Krasna (658 m, Bieszczady Zachodnie) – 20.02.2018 r. Tym razem na nartach biegowych z ekipą „Daj sobie wycisk” i Anią Koperą. W pięknej, słonecznej pogodzie wyprawa z pensjonatu „Zadnie Łuki” w stronę wsi Osławica grzbietami niewysokich, ale pięknych widokowo gór i wzgórz. Zjazd bardzo piękny, maksymalne nachylenie 10 stopni.
- Dił (605 m, Bieszczady Zachodnie). Ta sama wycieczka. Wejście na Dił i trawers w stronę „Zadnich Łuków” z krótkim zjazdem, maksymalne nachylenie ok. 10 stopni. Piękne widoki na zachodnie Bieszczady od Chryszczatej po Matragonę.
- Pereszliba (767 m, Bieszczady Zachodnie), trawers – 22.02.2018 r. Wycieczka na nartach biegowych od parkingu przy szlaku do Łopienki z trawersem szczyty Pereszliba i fantastycznym zjazdem stokówką na stronę wsi Kalnica (maksymalne nachylenie 15 stopni).
- Maguryczne (884 m, Bieszczady Zachodnie, masyw Wysokiego Działu i Chryszczatej) – 24.02.2018 r. Bardzo trudne wyjście, z racji silnych mrozów i mylnego terenu. Samotna wyrypa z Mikowa stokówką najpierw na szczyt Hłystajka, z niej obniżenie na nartach na śródleśną przełączkę i długi podejście garbem leśnym na szczyt Magurycznego, słynący z tego, że była tutaj wielka baza sotni UPA. Zjazd tą samą drogą na Hłystajkę, w głębokim na 20 cm puchu na twardym podłożu (maksymalne nachylenie ok. 15 stopni).
- Hłystejka (721 m, Bieszczady Zachodnie, masyw Wysokiego Działu i Chryszczatej) – 24.02.2018 r. Ta sama wycieczka. Zjazd z Hłystejki systemem „nartostrad” tego szczytu, w puchu na 15-20 cm, zatem w świetnych warunkach śnieżnych, z jednym spektakularnym upadkiem na stokówce (zahaczyłem o konar buka, znajdujący się głęboko pod śniegiem) i dalej do auta pozostawionego w Mikowie (maksymalne nachylenie ok. 15 stopni). Na koniec sypnęło śniegiem. Idą mrozy!
- Semakowski Wierch nad Nowym Łupkowem (672 m, Bieszczady Zachodnie) – 25.02.2018 r. Wyprawa na nartach śladowych na niewybitny szczyt nad Nowym Łupkowem z zielonego domku p. Doroty drogą z Nowego Łupkowa, obok „Kimadła Wampira” w piękny, słoneczny dzień, przy mrozie -15 stopni, momentami w silnym wietrze, ze wspaniałymi widokami na zachodnie Bieszczady, maksymalne nachylenie ok. 15 stopni. Zjazd w stronę pobliskiej potoku w kierunku na schronisko na końcu świata.
- Wierch nad Schroniskiem na Końcu świata – Łazarównia (643 m, Bieszczady Zachodnie, okolice Nowego Łupkowa) – 25.02.2018 r. Ta sama wycieczka co 42. Piękne podejście od Nowego Łupkowa na szczyt na nartach śladowych. Piękne widoki na Bieszczady Zachodnie i okolice Nowego Łupkowa. Galopujące stado saren. Zjazd do schroniska na końcu świata (chata w Łupkowie), odpoczynek i dalsza wędrówka do zielonego domku w Nowym Łupkowie (maksymalne nachylenie 15 stopni). Przejazd autem w Bieszczady Wysokie do Ustrzyk Górnych.
- Tarnica (1346 m, Bieszczady Wysokie, gniazdo Tarnicy, główny wierzchołek) – 26.02.2018 r. Fantastyczna samotna skitura na najwyższy szczyt Bieszczadów, w trudnych warunkach: temperatura – 18, silny wiatr ok. 60 km/h. Wejście na nartach od Wołosatego do krzyża na Tarnicy (odpoczynek). Zjazd na przełęcz i dalej do granicy lasu na Hudów Wierch (maksymalne nachylenie 15 stopni).
- Tarnica (1339 m, Bieszczady Wysokie, gniazdo Tarnicy, niższy wierzchołek Tarnicy) – 26.02.2018 r. Ta sama wycieczka co 44. Po zjeździe z głównego wierzchołka Tarnicy do granicy lasu drugie podejście z osiągnięciem niższego wierzchołka Tarnicy i z przepięknym zjazdem po puchu przez Hudów Wierch do Wołosatego (maksymalne nachylenie 20 stopni).
- Tarniczka (1315 m, Bieszczady Wysokie, masyw Szerokiego Wierchu) – 27.02.2018 r. Samotna piękna skitura, z wejściem i zjazdem ze szczytu Tarniczki w stronę Szerokiego Wierchu i kontynuacją szlakiem czerwonym (maksymalne nachylenie 20 stopni). Silny wiatr.
- Szeroki Wierch (Bieszczady Wysokie, najwyższy wierzchołek, 1294 m) – 27.02.2018 r. Ta sama wycieczka. Piękna samotna skitura ponownie w mrozach: – 19 i przy silnym wietrze. Na nartach od pensjonatu „ U Anety” przez Dolinę Terebowca, powyżej lasu bardzo silne porywy wiatru, doszedłem do Tarniczki. Tam przepinka i 7,5 km zjazd do Ustrzyk Górnych. Zjechałem z każdego z trzech wierzchołków Szerokiego Wierchu, dlatego do projektu włączam każdy z nich, jako osobne wejście. Zjazd po świetnym puchu do granicy lasu (maksymalne nachylenie ok. 20 stopni), powrót na grzbiet Szerokiego Wierchu.
- Szeroki Wierch (Bieszczady Wysokie, wierzchołek, 1268 m) – 27.02.2018 r. Ta sama wycieczka. Zjazd po prawej stronie zbocza (wystawa na Bukowe Berdo) po świetnym śniegu (maksymalne nachylenie ok. 25 stopni), powrót na grzbiet Szerokiego Wierchu i spotkanie narciarza skiturowego. Ładna ścianka.
- Szeroki Wierch (Bieszczady Wysokie, wierzchołek, 1239 m) – 27. 02.2018 r. Ostatni z trzech szczytów grzbietu Szerokiego Wierchu zaoferował mi najdłuższy ze zjazdów. Najpierw grzbietem a potem do wiaty przy szlaku (maksymalne nachylenie ok. 15 stopni) z kontynuacją do Ustrzyk Górnych.
- Kopa (885 m, Bieszczady Wysokie, Połonina Dźwiniacka) – 28.02.2018 r. Towarzysze: Jacek Nycz z kolegami. Wspaniała, w mrozach zrealizowana wycieczka narciarska na połoninę Bukowego Berda w Bieszczadach Wysokich od Widełek, maksymalne nachylenie ok. 15 stopni. Wspaniały zjazd z Kopy do Widełek, do leśniczówki.
- Widełki (1016 m, Bieszczady Wysokie) – 28.02.2018, piękny szczyt bieszczadzki, ze znakomitą do zjazdu ścianką, maksymalne nachylenie ok. 20 stopni. Znakomity śnieg.
- Bukowe Berdo (1201 m, Bieszczady Wysokie– 28.02.2018, z wiaty wchodzimy na Połoninę Dźwiniacką i na Bukowe Berdo, wspaniałe widoki i taki sam zjazd maksymalne nachylenie ok. 15 stopni.
- Połonina Caryńska (1297 m, Bieszczady Wysokie, Połonina Caryńska) – 2.03.2018 r. maksymalne nachylenie ok. 25 stopni, zjazd z grupą narciarzy z Połoniny Caryńskiej do schroniska na Przysłupiu, poprowadzony przez Waldemara Czado, wspaniały i długi, po wybornym śniegu, maksymalne nachylenie ok. 25 stopni.
- Kruhły Wierch (1239 m, Bieszczady Wysokie, Połonina Caryńska) – 2.03.2018 r. zjazd na Przełęcz Wyżniańską po połoninie, potem lasem bukowym i otwartymi polanami na przełęcz, jeden z najpiękniejszych i najciekawszych w Bieszczadach, maksymalne nachylenie ok. 25 stopni. Potem zjazd drogą jezdną do Berehów Górnych! To się nazywa wyrypa narciarska!
- Szare Berdo (1108 m, Bieszczady Wysokie, Połonina Wetlińska) – 3.03.2018 r. Wycieczka Skiturowego Zakopanego. Trawers z Przełęczy Orłowicza, maksymalne nachylenie ok. 10 stopni. Piękny oszroniony las.
- Hnatowe Berdo (1187 m, Bieszczady Wysokie, Połonina Wetlińska ) – 3.03.2018 r. Trawers na ten słynący z legendy szczyt Połoniny Wetlińskiej, wejście i zjazd na fokach, maksymalne nachylenie ok. 20 stopni.
- Osadzki Wierch (1253 m, Bieszczady Wysokie, Połonina Wetlińska) – 3.03.2018 r. Z Robertem Lejdy wspaniały zjazd z Osadzkiego Wierchu na stronę Hasiakowej Skały, po wspaniałym śniegu, z widokami na Tatry i całe Bieszczady, Borżawę, Czarnohorę i inne góry ukrainne (dawne polskie), maksymalne nachylenie ok. 25 stopni.
- Hasiakowa Skała (1231 m, Bieszczady Wysokie, Połonina Wetlińska) – 3.03.2018 r. Celem tej wycieczki była słynna Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej. Z Osadzkiego Wierchu na nartach wchodzimy do chatki (odpoczynek), by zjechać „ścianką” na Przełęcz Wyżną, maksymalne nachylenie ok. 25 stopni.
- Nosal (1206 m, reglowa część Tatr Zachodnich) – 7.03.2018 r. Podejście z nartami na plecaku od „tamy” na szczyt Nosala. Zejście z nartami poniżej skałek i zjazd do Kuźnic i do auta, maksymalne nachylenie ok. 15 stopni
- Sarnia Skała (1377 m, reglowa część Tatr Zachodnich) – 9.03.2018 r. wejście typu vertical, czyli na szczyt na nartach i fokach, w dół z racji małej ilości śniegu na nogachJ wejście i zjazd do Doliny Strążyskiej, maksymalne nachylenie ok. 25 stopni
- Ostrysz (1023 m, Pasmo Gubałowskie) – 11. 03.2018. Piękna, południowa samotna skitura z Chochołowa, po mokrym śniegu na Przełęcz pod Ostryszem i na szczyt, który oddziela góralskie wsie Dzianisz i Ciche. Zjazd tą samą drogą maksymalne nachylenie 15 stopni. Wspaniałe widoki na Tatry i Babią Górę.
- Cyrlica (896 m, Pasmo Gubałowskie) – 11.03.2018 r. Ta sama wycieczka. Zjazd z Cyrlicy północnym stokiem, po wspaniałym śniegu, do cmentarza w Chochołowie, maksymalne nachylenie 10 stopni.
- Lackowa (997 m, Beskid Niski) – 12.03.2018 r. Pierwsza wiosenna (w dodatnich temperaturach) wycieczka narciarska NW. Samotna skitura na najwyższy szczyt Beskidu Niskiego, z Izb na Przełęcz Beskid (potworne błoto), śnieg od przełęczy, z pięknym wejściem stromym stokiem na Lackową i zjazdem w mokrym śniegu na Przełęcz Pułaskiego (maksymalne nachylenie 30 stopni) , z kontynuacją w stronę Ostrego wierchu
- Ostry Wierch (938 m, Beskid Niski) – 12.03.2018 r. Ta sama wycieczka. Podejście na szczyt od Przełęczy Pułaskiego, zjazd w stronę stokówki (maksymalne nachylenie 30 stopni). Ciekawa wędrówka grzbietem Beskidu Niskiego
- Biała Skała (903 m, Beskid Niski) – 12.03.2018 r. Od strony Ostrego Wierchu ze zjazdem na Przełęcz Prehyba po bardzo mokrym śniegu (maksymalne nachylenie 25 stopni).
- Stożek (852 m, Beskid Niski) – 12.03.2018 r. Ta sama wycieczka. Ładne podejście lasem z Przełęczy Prehyba na Stożek (bez znaków) i zjazd ze Stożka na przełęcz i dalej stokówką do granicy lasu nad cerkwią w Bielicznej. (maksymalne nachylenie 15 stopni). Przepiękne widokowo (panorama na Lackową) zejście do cerkwi i do Izb. Potem przez potoki (mokre buty) do auta.
- Pośredni Wierch Goryczkowy (1874 m, Tatry Zachodnie) i Łopata (Hala Kondratowa, Tatry Zachodnie ) – 18.03.2018 r. Wejścia narciarskie na dwa szczyty, dla mnie ważne, bo przed ponad 30 laty tu rozpoczynałem przygodę ze skiturami. Wspaniały widok z Pośredniego Goryczkowego i zjazd za szlakiem z podejściem na Kasprowy W. i do Kotła Goryczkowego (maksymalne nachylenie 32 stopni). Z Łopaty zjazd z narciarzami Skiturowego Zakopanego na Halę Kondratową, do schroniska PTTK na Kondratowej i do Kuźnic (Maksymalne nachylenie ok. 30 stopni). Bardzo dobry i głęboki, puszysty śnieg).
- Śnieżka (1601 m, Karkonosze) – 23.03.2018 r. Najwyższy szczyt Karkonoszy zdobyty w samotnej wyrypie od Sowiej Przełęczy przez schronisko Jelenka i Czarny Grzbiet w potężnej mgle z widocznością na 5 m, zjazd ciekawy orientacyjnie i technicznie, maksymalne nachylenie 25 stopni.
- Czarna Kopa (1407 m, Karkonosze) – 23.03.2018 r.
- Średnia Kopa – 23.03.2018 r. Ta sama wycieczka, wszystko zrobione we mgle i w trudnych warunkach, maksymalne nachylenie 15 stopni.
- Smogornia (1489 m)
- Tępy Szczyt (1387 m, Karkonosze) – 25.03.2018 r. Trawers dwóch pięknych szczytów Karkonoszy. Piękny zjazd, maksymalne nachylenie ok.15 stopni i piękna wędrówka grzbietem Karkonoszy.
- Mały Szyszak (1439 m, Karkonosze) – 25.03.2018 r., szczyt ten wspominam z racji wspaniałego zjazdu. Na tej wycieczce świetny był śnieg, pogoda, perfect moment, chciałyby się powiedzieć. I tak było, maksymalne nachylenie 20 stopni.
- Ptasi Kamień (1217 m, Karkonosze, Śląski grzbiet) – 27.03.2018 r. Długa wyrypa narciarska na trasie Karpacz – Szklarska Poręba, z wejściem trawersem na wiele szczytów karkonoskiego grzbietu. Towarzysz; Józef Brzuchacz. Start rano w Karpaczu przy świątyni Wang i długi trawers na Karkonoską Przełęcz, do schroniska PTTK „Odrodzenie”. Warunki: słaby wiatr i mgła, ładny zjazd do schroniska „Odrodzenie” maksymalne nachylenie 15 stopni. Kontynuacja na Śląskie Kamienie.
- Śląskie Kamienie (1413 m, Karkonosze) – 27.03. Ta sama wycieczka z wejściem na Śląskie kamienie i zjazdem w stronę Czeskich Kamieni. Ładny szlak grzbietowy, bardzo dobrze wyznakowany, zjazd ciekawy maksymalne nachylenie 10 stopni.
- Czeskie Kamienie (1413 m, Karkonosze) – 27.03 Wejście na nartach i zjazd na CK od śląskich kamieni, znaleźliśmy się wśród bloków skalnych o wysokości 11 m, nieopodal zginął czeski dziennikarz, Rudolf Kalman, w 1929 r. Zjazd w bardzo ciekawym terenie, maksymalne nachylenie 15 stopni.
- Wielki Szyszak (1509 m, Karkonosze) – trawers, 27.03.2018 r. Piękny szczyt (trawers) zdobyty we mgle i opadach śniegu na nartach. Zjazd do szlaku maksymalne nachylenie 30 stopni.
- Śmielec (1424 m, Karkonosze) – trawers, 27.03.2018 r. szczyt pokryty gołoborzem i wielkimi blokami granitu, ciekawy w swojej formie i wyglądzie. Zjazd i kontynuujemy wycieczkę do Szklarskiej Poręby, maksymalne nachylenie 10 stopni.
- Łabski Szczyt (1471 m, Karkonosze) – 27.03.2018 r. piękny szczyt Karkonoszy, dla nas ważny, bo na nim właśnie poprawiła się pogoda i widzieliśmy wreszcie wspaniałe widoki. Zjazd ciekawy, maksymalne nachylenie 15 stopni. Czwarty szczyt polskich Karkonoszy, zbudowany z granitu karkonoskiego, pod nim po północnej stronie, piękne schronisko. Zjazd w stronę Mokrej Przełęczy długi i piękny, maksymalne nachylenie 15 stopni.
- Szrenica (1362 m, Karkonosze) – 27.03.2018 r. to był punkt finalny naszej karkonoskiej wyrypy. Ważny, bo pod szczytem w schronisku zjedliśmy porządny obiad i zjechaliśmy nartostradą „Lolobrygida” o długości 4400 m i przewyższeniu 602 m do Szklarskiej Poręby, maksymalne nachylenie 20 stopni. Piękny zjazd po przygotowanej i pustej trasie. Po drodze fantastyczne skałki – Trzy ŚwinkiJ.
- Pilsko (1557 m, Beskid Żywiecki) – 2.04.2018 r. Typowa wiosenna wycieczka narciarska. Tym razem samotnie od Korbielowa i ośrodka narciarskiego wszedłem na Pilsko, zjazd w pięknej pogodzie z widokami, pierwszy w Beskidzie Żywieckim, maksymalne nachylenie 20 stopni.
- Łopata (1955 m, Tatry Zachodnie) – 6.04.2018 r. Jedna z ładniejszych wycieczek narciarskich projektu NW. Towarzysze: Mariusz i Andrzej. Wejście i zjazd od schroniska PTTK im. Jana Pawła II szlakiem czerwonym. Maksymalne nachylenie: 35 stopni. Piękny zjazd Doliną Jarząbczą. Morze mgieł.
- Grześ (1653 m, Tatry Zachodnie) – 7.04. Wspaniała wycieczka narciarska. Towarzysze: Andrzej i Mariusz. Wejście ze schroniska na Polanie Chochołowskiej na nartach, zjazd na fokach w stronę Długiego Upłazu, maksymalne nachylenie: 20 stopni. Kontynuacja w stronę Długiego Upłazu i Rakonia.
- Długi Upłaz (1785 m, Tatry Zachodnie, rejon Doliny Chochołowskiej) – 7.04.2018 r. Ta sama wycieczka co nr 83. Z Grzesia na nartach wchodzimy na najwyższy szczyt w dwukilometrowym grzbiecie Długiego Upłazu. Szczyt ten znajduje się przed Rakoniem, od którego oddzielony jest szeroką przełączką. Zjazd do Doliny Wyżniej Chochołowskiej wg tzw. wariantu zimowego, maksymalne nachylenie ok. 25 stopni.
- Rakoń (1879 m, Tatry Zachodnie) – 7.04.2018 r. Ta sama wycieczka co nr 84. Z Długiego Upłazu wejście na szczyt Rakonia i piękny zjazd za szlakiem turystycznym do Doliny Wyżniej Chochołowskiej po wiosennych śniegach, maksymalne nachylenie ok. 30 stopni.
- Giewont (1894 m, Tatry Zachodnie) – 11.04.2018 r. Arcyszybkie wejście na Giewont i zjazd (30 m poniżej wierzchołka zaczynał się śnieg, stąd rozpocząłem zjazd) do Kuźnic. Podejście i zjazd szlakiem turystycznym przez Przełęcz Kondracką (maksymalne nachylenie 35 stopni). Wspaniała pogoda i widoki.
- Ornak (1854 m, Tatry Zachodnie) – długa wyrypa, której celem był Starorobociański Wierch. Towarzysze: Waldemar Czado, Grzegorz Mołczan, Magdalena Sudacka-Mołczan, Krzysztof Walo, Krzysztof Mazur, Renata, Jan Strzelecki. Z Iwaniackiej Przełęczy wejście na Suchy Wierch Ornaczański i Ornak, kontynuacja w stronę Siwej Przełęczy, maksymalne nachylenie ok. 15 stopni.
- Zadni Ornak (1867 m, Tatry Zachodnie) – 14.04.Ta sama wycieczka, zjazd na fokach na Przełęcz Siwą, maksymalne nachylenie ok.15 stopni. Widoki na masyw Starorobociańskiego Wierchu.
- Siwy Zwornik (1965 m, Tatry Zachodnie) – 14.04.2018 r. Zjazd piękny, po wyśmienitym śniegu, maksymalne nachylenie ok. 35 stopni.
- Starorobociański Wierch (2176 m, Tatry Zachodnie) – klasyka rządzi, a Starorobociański W. to najwyższy szczyt polskich Tatr Zachodnich. Wejście na nartach z Siwego Zwornika do ok. wysokości 2050 m, potem z buta. Zjazd piękny, wschodnią ścianą do Doliny Gaborowej, maksymalne nachylenie ok. 30 stopni. Ekipa fantastyczna.
- Kopa Kondracka (2005 m, – 16.04.2018 r. , klasyczna góra narciarska Tatr. Jeden z najbardziej znanych szczytów skiturowych w Polsce. Wejście ze schroniska na Hali Kondratowej. Towarzysze: Marcin Kuś, Krzysztof Walo. Zjazd z wierzchołka stokiem północno-wschodnim, na tzw. Karby i do Kamienia, maksymalne nachylenie ok. 35 stopni. Bardzo dobry śnieg i nagroda za to, że nie odpuściliśmy!
- Suchy Kondracki Wierch (1890 m, Tatry Zachodnie) – ta sama wycieczka, 16.04.2018 r. Szeroki stok, wspaniały zjazd na Kondratową. Podejście od Kamienia i zjazd na Halę Kondratową, maksymalne nachylenie ok. 30 stopni.
- Trzydniowiański Wierch (1758 m, Tatry Zachodnie) – 18.04.2018 r. Samotna wycieczka na Jarząbczy Wierch, którym był jej celem głównym. Podejście szlakiem przez Kulawiec częściowo na nartach, częściowo z buta. Kontynuacja wyprawy w stronę Czubika.
- Czubik (1845 m, Tatry Zachodnie) – 18.04.2018 r., szczyt osiągnięty na nartach z Trzydniowiańskiego Wierchu i z Przełęczy nad Szyją. Tu ściąnąłem narty i na nogach wejście na Dudową Przełączkę, a z niej po śniegu na wierzchołek Czubika. Zjazd na fokach, nachylenie ok. 15 stopni i kontynuacja w stronę Kończystego Wierchu.
- Kończysty Wierch (2002 m, Tatry Zachodnie) – – 18.04.2018 r. szczyt osiągnięty z Dudowej Przełęczy stromym stokiem na nartach (nachylenie ok. 30 stopni), cały czas po śniegu i kontynuacja szlakiem w stronę Jarząbczego Wierchu.
- Jarząbczy Wierch (2137 m, Tatry Zachodnie) – 18.04.2018 r. Wspaniałe, samotne przejście narciarskie przez cztery szczyty polskich Tatr Zachodnich (j.w). Ze wspaniałym finałem na wierzchołku Jarząbczego Wierchu, piękna panorama. Wejście na Jarząbczy Wierch od Kończystego Wierchu i Jarząbczej Przełęczy w wietrze, granią, narty pozostawione wcześniej. Piękna pogoda. Zjazd za szlakiem turystycznym przez Trzydniowiański W. do Doliny Jarząbczej (maksymalne nachylenie 35 stopni).
- Kozi Wierch (2291 m, Tatry Wysokie) – 21.04.2018 r. Wycieczka śladami Mariusza Zaruskiego. Towarzysze: Maciek Kramarczyk i ekipa z Krakowa, Piotr Kwaśny z bratem, Przemysław Piezga z synem Aleksandrem). Długa wyrypa na najwyższy szczyt Polski, którego wszystkie cztery ściany są na terenie naszego kraju. Podejście Doliną Roztoki i od progu wejście na nartach, a potem z nartami na plecaku na wierzchołek Koziego Wierchu (2291 m). Piękna pogoda i panorama. Zjazd Szerokim Żlebem do Doliny Pięciu Stawów Polskich, maksymalne nachylenie ok. 40 stopni.
- Skrajna Turnia (2097 m, Tatry Wysokie) – 22.04.2018 r. Samotna wyrypa narciarska, połączona z mszą świętą narciarzy na Kasprowym. Wejście z Kasprowego Wierchu przez Suchą Przełęcz, Beskid i Liliowe, a potem wąskim paskiem śniegu przy nawisie. Wspaniałe widoki. Wspaniały zjazd za szlakiem, maksymalne nachylenie 38 stopni.
- Pośrednia Turnia (2071 m, Tatry Wysokie) – 22.04.2018 r. Ta sama wycieczka. Wejście od Skrajnej Przełęczy po poprzetykanych firnem blokach granitowych. Zjazd wspaniały, po firnie, maksymalne nachylenie 38 stopni.
- Niżnie Rysy (2430 m, Tatry Wysokie) – 1.05.2018 r. wejście taternicko-narciarskie. Piękna wyrypa w tatrzańskie stromizny na zakończenie projektu. Towarzysze: Marcin Kuś, Piotr Kwaśny. Z Morskiego Oka (wpis do księgi wejść) do Czarnego Stawu pod Rysami. Tu zakładamy raki i z nartami na plecaku wchodzimy na bulę pod Rysami. Stąd w stromszym terenie skręcamy łukiem w lewo i żlebem (nachylenie 42 stopnie) wchodzimy po śniegu, a potem po wielkich blokach granitowych na szczyt Niżnich Rysów. Piękna panorama. Zjazd tą samą drogą do Czarnego Stawu pod Rysami. Najwyższy szczyt projektu Narciarstwo Wolności. Nieudane próby zjazdu Rysą w maju (dwie).
Statystyki
Łączna długość przejścia na nartach skiturowych projektu (razem z wejściami wielokrotnymi i z treningami, w sumie ok. 100 dni w górach): 1046 km
Łączne przewyższenie: 55.501 m
Szczyty i przełęcze polskich gór zdobyte wielokrotnie: Jasło (2. wejścia narciarskie), Okrąglik (3.wejścia narciarskie), Hon (5.wejść narciarskich), Osina (3. wejścia narciarskie), Smerek (2. wejścia narciarskie), Mała Rawka (2. wejścia narciarskie), Matragona (3. wejścia narciarskie), Połonina Caryńska (2. wejścia narciarskie), Kasprowy Wierch (6. wejść narciarskich), Tarnica (2. wejścia), Tarnicka (2. wejścia), Hłystejka (2. wejścia), Szczawnik (2. wejścia), Kurnikowski Beskid (2. wejścia), Paportna (2. wejścia), Jawornik (2. wejścia), Szeroki Wierch (2. wejścia) – 44. wejścia szczytowe
Przełęcze Bieszczady: Przełęcz Orłowicza (1093 m, 2. wejścia narciarskie), Przełęcz Pryslipce (745 m, 3. zjazdy narciarskie) , Przełęcz Perekop pod Krąglicą (743 m, 2. wejścia i zjazdy narciarskie), Przełęcz Przysłup (778 m, 2. zjazdy narciarskie) , Przełęcz nad Roztokami Górnymi (801 m, 2. wejścia narciarskie, Przełęcz Przysłup Caryński (789 m, 1. zjazd narciarski), Przełęcz na Połoninie Caryńskiej (1206 m, 2. wejścia i zjazdy narciarskie), Przełęcz Siodło pod Tarnicą 1286 m, 2. wejścia i zjazdy narciarskie), Przełęcz Wyżniańska (835 m, 2. wejścia i zjazdy narciarskie), Przełęcz Wyżna (872 m, 1 zjazd narciarski) – 19. wejść narciarskich na bieszczadzkie przełęcze
Przełęcze Tatry: Karb (2. wejścia narciarskie), Zawrat (1. wejście narciarskie), Łuczniańska Przełęcz (1. wejście), Siwa Przełęcz (1. wejście), Ornaczańska Przełęcz (1. wejście), Raczkowa Przełęcz (1. wejście), Dudowa Przełączka (1. wejście), Przełęcz nad Szyją (1. wejście), Jarząbcza Przełęcz (1. wejście), Iwaniacka Przełęcz (1. wejście), Przysłop Miętusi (1. wejście), Przełęcz Kondracka (2. wejścia), Przełęcz Kondracka Wyżnia (1. wejście), Przełęcz pod Kopą Kondracką (1. wejście), Przełęcz Goryczkowa nad Zakosy (2. wejścia), Przełęcz Sucha (2. wejścia), Liliowe (1. wejście), Skrajna Przełęcz (1. wejście). – 22. wejścia narciarskie na przełęcze tatrzańskie
Przełęcze Karkonosze: Sowia Przełęcz (2. wejścia narciarskie), Karkonoska Przełęcz (1 wejście narciarskie) – 3 wejścia narciarskie na przełęcze Karkonoszy.
Przełęcze Beskid Niski: Przełęcz Beskid (1. Wejście narciarskie), Przełęcz Pułaskiego (1. Wejście narciarskie), Przełęcz Prehyba (1 wejście narciarskie) – 3 wejścia narciarskie na przełęcze Beskidu Niskiego, RAZEM: 47 przełęczy na nartach.
Autem: ok. 2 tys. kilometrów. Autobus: 1 tys. kilometrów.
Noclegi, pobyty i wizyty – schroniska i miejsca prywatne: Pensjonat „Przystanek Cisna” Kasi i Andrzeja Rozmysłowiczów w Cisnej, Pensjonat „Horb” w Strzebowskich w Bieszczadach, pensjonat „U Anety” Anety Motyki w Ustrzykach Górnych, Zielony Domek p. Doroty w Nowym Łupkowie, schronisko PTTK bacówka pod Małą Rawką, bacówka PTTK pod Honem w Cisnej, schronisko PTTK im. Walerego Goetla na Hali Ornak w Dolinie Chochołowskiej, schronisko PTTK im. Jana Pawła II na Polanie Chochołowskiej, schronisko „Murowaniec” hala Gąsienicowa, schronisko PTTK na Hali Kondratowej, schronisko PTTK w Morskim Oku, schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, schronisko PTTK „Samotnia” w Karkonoszach, schronisko PTTK „Strzecha Akademicka” w Karkonoszach, Schronisko PTTK „Odrodzenie” w Karkonoszach, schronisko PTTK na Szrenicy, willa „Mil” w Karpaczu.
Czas: wykorzystałem cały 26-dniowy urlop na realizację projektu, który rozpoczął się 2 listopada 2017 r. a skończył 1 maja 2018 r.
Miejsca niepodległościowe: cmentarze z czasów I wojny światowej w Beskidzie Niskim, pomnik na wzgórzu Betlejemka w Cisnej, miejsce walk z UPA, pomnik Organy Hasiora na Przełęczy Snozka, symboliczny grób gen. Mariusza Zaruskiego na Pęksowym Brzyzku.
Ekipa wspierająca narciarzy: Marcin Kuś (na pierwszym miejscu wymienię Marcina, towarzyszył mi na 27. szczytach projektu), Waldemar Czado, Magdalena Sudacka-Mołczan, Grzegorz Mołczan, Bartek Górski, Jan Strzelecki, Mateusz Mróz, Krzysztof Walo, Krzysztof Mazur, Piotr Kwaśny z bratem, Józef Brzuchacz, Maciek Kramarczyk i ekipa krakowska, ekipa „Daj sobie wycisk” Ania Kopera, Hubert z Bieszczadów, narciarze Skiturowego Zakopanego.
Sprzęt: używałem nart Dynafit Broad Peak 2.0, Dynafit Broad Peak o długości 167 cm, nart Ski Trab Duo Sintesi 171 cm, nart biegowych Fischer Crosscountry o długości 205 cm, butów Dynafit TLT 5, kije słowackie, kije Dynafit Broad Peak, plecaków etc. Firmy „Dynafit”, sponsora przewodnika ski-turowego. Smary narciarskie: Marasek.
Ostrzenie nart i serwis: Wolf Trail Andrzej i Tomasz Osuchowscy, Rondo Kuźnickie, Zakopane
Odzew: projekt był relacjonowany na Facebooku Narciarstwo Wolności, prowadzenie: Maria Szatkowska
Projekt graficzny logo NW: Bartłomiej Witkowski
Uwagi kończące: Projekt Narciarstwo Wolności, jak zauważył słusznie Marcin Kuś, nie był przełomowym w dziejach ludzkości, lecz dał mi bardzo dużo dobrej energii. Pokazałem, jak kocham narciarstwo skiturowe i to, że moja pasja wcale nie słabnie z upływem lat, a także to, że jeżeli czegoś bardzo chcesz, to uda się to osiągnąć. Być może więc, mimo otwartości i przepływu na ludzi poprzez FB i internet, ten projekt okazał się najważniejszy dla mnie. Był też sporym wyzwaniem organizacyjnym i kondycyjno-wydolnościowym. Udało się wejść na ponad 100 szczytów polskich gór. Nie wszystko wyszło tak jak planowałem, ale mimo wszystko zrobiłem to. Mam nadzieję, że i dla Was była w tym i zabawa, radość z gór i nart. Dziękuję wszystkim za wsparcie jakiego mi udzielili, sponsorom, osobom, które oglądały i komentowały na FB i ekipie narciarzy, która ze mną podążała przez polskie góry.
Wojtek Szatkowski/Narciarstwo Wolności