Co nowego w muzeum?

Automobilowe Zakopane

Automobilowe Zakopane

Galeria Sztuki w willi Oksza – filia Muzeum Tatrzańskiego, ul. Zamoyskiego 25, Zakopane

10 sierpnia 2022, godz. 18.00

W Galerii Sztuki w willi Oksza mamy wyjątkową okazję oglądać obrazy, które przyjechały na wakacje z Muzeum Narodowego w Warszawie. Jednym z nich jest słynny obraz  Rafała Malczewskiego „Auto na tle zimowego pejzażu”. Artysta wykonał go w Zakopanem ok 1930 roku, a został zainspirowany tatrzańskimi wyścigami. Przedstawia rozpędzone bugatti na wirażu. To najbardziej spektakularny moment jazdy, kiedy kierowca musi zwolnić i opanować poślizg. Zarazem moment najbardziej niebezpieczny.

Wyścig tatrzański, który odbywał się na terenie malowniczej gminy Bukowina, na terenie jeszcze nie istniejącego Parku Tatrzańskiego, przyciągał masę turystów i fanów sportu automobilowego. Zachwycały się nim także osoby z tzw. artystycznej bohemy zakopiańskiej. Samochody, wypadki i imprezy towarzyszące temu wyścigowi pokażemy na prezentacji i opowiemy wspólnie z naszym specjalnie zaproszonym gościem, którym jest Jan Ripper – wnuk Wilhelma i syn Jana Rippera, który w tym wyścigu brał udział.

Spotkanie poprowadzą: Rafał Jabłoński-Zelek – archiwum fotograficzne oraz Zofia Radwańska z działu sztuki, pracownicy Muzeum Tatrzańskiego.

Współpraca Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem

 

Wpisz szukane wyrażenie