Co nowego w muzeum?

BRONISŁAW PIŁSUDSKI (1866-1918). ETNOGRAF I MUZEALNIK

BRONISŁAW PIŁSUDSKI (1866-1918). ETNOGRAF I MUZEALNIK

W czwartek (16 listopada) w Muzeum Pałacu Radziwiłłów w Wilnie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Bronisław Piłsudski (1866-1918) Etnograf i Muzealnik″. W wernisażu uczestniczyli m.in. ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska, przedstawiciele Ambasady Japońskiej na Litwie, dyrektor Litewskiego Muzeum Sztuki Romualdas Budrys, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak, dyrektor Instytutu Polskiego Marcin Łapczyński, kuratorzy Anna Kozak i Leszek Dall,  konserwator Marek Gronkowski oraz wielu gości zainteresowanych postacią Bronisława Piłsudskiego. Wystawa prezentowana będzie do 27 lutego 2018 roku.

Opis wystawy wraz z fotorelacją z wernisażu znajdą Państwo pod poniższym linkiem:

http://zw.lt/kultura/otwarcie-wystawy-bronislaw-pilsudski-1866-1918-przywrocic-pamiec/

W 2016 roku przypadła 150 rocznica urodzin Bronisława Piłsudskiego, z tej okazji Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem przygotowało czasową wystawę poświęconą sylwetce tego niezwykłego człowieka – zesłańca, wybitnego naukowca, badacza i muzealnika. Jej obecna, wileńska edycja, to efekt współpracy Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Instytutu Polskiego w Wilnie i Muzeum Sztuki Litewskiej w Wilnie. Najważniejsze fakty z życia badacza będą zaprezentowane w trzech działach tematycznych.

Okres zesłania na Sachalin, a przede wszystkim zainteresowania Bronisława Piłsudskiego kulturą rdzennych mieszkańców wyspy, dokumentować będą wykonane przez niego fotografie Ajnów i Gilaków. W tej części będzie można zobaczyć interesujący portret Bronisława Piłsudskiego w stroju Ajnów, namalowany w 1912 roku przez litewskiego artystę malarza Adomasa Varnasa, a także zebrane współcześnie artefakty z dziedziny kultury Ajnów.

Pobyt w Zakopanem i na Podhalu, które w latach 1906-1914 było miejscem jego ludoznawczych eksploracji, przedstawiony będzie poprzez materiały archiwalne oraz fotografie przedstawiające Bronisława Piłsudskiego, jego współpracowników oraz miejsca w których przebywał. Tłem dla tej prezentacji będą zdjęcia z końca XIX i początku XX wieku przedstawiające Zakopane, Tatry i górali, a także ludowe ubiory i wytwory rękodzieła z Podhala.

Kolekcja etnograficzna zebrana przez Bronisława Piłsudskiego dla Muzeum Tatrzańskiego na terenie Podhala, to osobny dział wystawy w Pałacu Radziwiłłów. Pokazanych tu będzie blisko 150 przedmiotów etnograficznych, które dzięki Bronisławowi Piłsudskiemu zasiliły zbiory zakopiańskiej placówki muzealnej.

Wystawa „Bronisław Piłsudski. 1866-1918” została przygotowana ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Miejskiego w Żorach, Biblioteki Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, Ośrodka Dokumentacji Tatrzańskiej im. Z. i W. H. Paryskich Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz osób prywatnych.

 

Wpisz szukane wyrażenie