„Chodząc w Tatry” Kuby Szpilki

Muzeum Tatrzańskie jest partnerem wydania książki Kuby Szpilki „Chodząc w Tatry”, która ukazała się na początku listopada 2021 w Wydawnictwie Czarne.

Chodząc w Tatry, można zobaczyć więcej. Nawet jeśli w górach się tylko bywa, każdy, kto w nie idzie, zmierza po skarb – tu zwyczajne sprawy nabierają nowego sensu. Aktywność, wysiłek, zmęczenie stają się czymś więcej niż tylko fizycznym doświadczeniem. Tatry to miejsce nieograniczonych możliwości, ale także lekcja pokory. W Tatrach upływ czasu staje się wyraźniejszy.

„Chodząc w Tatry” to zbiór esejów antropologiczno-filozoficznych o życiu w Tatrach i pod Tatrami pisanych z perspektywy mieszkańca Kościeliska, to próba zrozumienia istoty tatrzańskości i elementów, które się na nią składają. To także osobista opowieść o wieloletniej relacji z górami, o fascynacji wspinaczką i wędrówkami, o obserwacjach zmieniającej się natury – wciąż wspaniałej, mimo że coraz bardziej niszczonej przez człowieka. To także uniwersalna refleksja o przemijaniu i o tym, że w górach mocniej doświadcza się swojego istnienia.

Redaktorka Programu 2 Polskiego Radia Aldona Łaniewska-Wołłk napisała o tej książce:
Kuba Szpilka chodzi w Tatry chyba od zawsze. To jego dom. W swojej najnowszej książce rozkłada miejsce i bycie w nim na czynniki pierwsze, traktuje jak obiekt antropologicznych badań. Widzi więcej i głębiej. Tatry jawią się tu jako centrum wszechświata, punkt, w którym ważny staje się ich wymiar duchowy. Teraz my – ludzie z nizin – mamy szansę również to dostrzec i docenić. Jest coś wspaniałego w tym, że Kuba Szpilka znalazł swoje miejsce na ziemi i chce się zastanawiać, co ono oznacza. „Chodząc w Tatry” to niemal intymne spojrzenie na ukochaną przestrzeń, wyznanie miłości.

Zapraszamy na spotkanie z autorem (cykl „Czarne na białym”), które odbędzie się 27 listopada 2021 roku (sobota) o godzinie 19.00 w kawiarni „Kmicic” w Zakopanem (ul. Staszica 11a). Rozmowę poprowadzi Maciej Krupa.
Wstęp wolny!

Zapraszają:
Burmistrz miasta Zakopanego, Wydawnictwo Czarne, Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego oraz Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Zakopanego.

Dla osób, które z rozmaitych względów nie będą mogły dołączyć do nas w kawiarni „Kmicic”, spotkanie będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube Fundacji „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”, pod adresem:

Kuba Szpilka (ur. 1957) – antropolog kultury, wspinacz, narciarz, cyklista. Autor licznych tekstów publikowanych w czasopismach i pracach zbiorowych, stały współpracownik i członek redakcji kwartalnika Instytutu Sztuki PAN „Konteksty”. Autor książek „Bóg się rodzi” (z Maciejem Krupą) i „Krupówki” (z Piotrem Mazikiem). Współautor książek „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości, „Ślady, szlaki, ścieżki. Pośród tatrzańskich i zakopiańskich wyobrażeń” oraz „Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem”. Jest współautorem kilku wystaw. Działa w Fundacji „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”. Stale współpracuje z Muzeum Tatrzańskim oraz kwartalnikiem TPN „Tatry”. Mieszka w Kościelisku. Teksty zamieszczone w książce w pierwotnej wersji ukazywały się w piśmie „Tatry” w latach 2006-2018.

Okładka ksiązki "Chodząc w Tatry", Kuba Szpilka. Na górze grafiki logotyp Muzeum Tatrzańskiego, na dole Wydawnictwa Czarne. W tle człowiek na skalistym zboczu