Cyfrowane ferie – oferta zajęć Muzeum Tatrzańskiego

„Finał ferii odbędzie w piątek (22.01.2021) o godz. 12. Wtedy poznamy najbardziej aktywnych uczestników, dla których przewidziano upominki. Dla osób, które nie mogły uczestniczyć w Cyfrowanych feriach” materiały edukacyjne są w dalszym ciągu dostępne na facebooku i stronie www.muzeumtarzanskie.pl

Do czwartku czekam na wasze komentarze i zdjęcia z efektami Waszych działań

Cyfry kojarzą się Wam z lekcjami matematyki? W te ferie poznacie czym jest cyfra dla górala i czy ma coś wspólnego z liczeniem?

Według definicji sformułowanej w Słowniku gwary Zakopanego i okolic przez Juliusza Zborowskiego cyfrować znaczy zdobić wyszyciem, haftować, rzeźbić. W te ferie będziemy odkrywać tajniki zdobienia ubrań.

Dowiecie się jakie są rodzaje haftu,  co kryje się pod nazwami: gadziki, mirwy, pieski, a chętni będą mogli spróbować swoich sił w tworzeniu haftowanych wzorów.

W trakcie ferii będziecie mogli spotkać się z rzemieślnikami, którzy udowadniają, że tradycja cyfrowania na Podhalu jest wciąż żywa.

Dla kogo?

Dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Dla tych, którzy lubią ręczne prace, ale też do tych, którzy nie chcą mieć nic wspólnego z igłą i nitką, ale interesuje ich historia góralskiej mody.
Szyciem ubrań góralskich na Podhalu trudnili się początkowo tylko mężczyźni.   Wobec tego: Mężczyźni mali i duzi – nie może Was zabraknąć!

Informacje praktyczne:

Codziennie o godz. 12.00  (oprócz środy i niedzieli) na fb znajdziecie karty pracy, instruktaże do warsztatów, materiały edukacyjne.

W załącznikach na stronie internetowej znajduje się lista materiałów potrzebnych do udziału w warsztatach z cyfrowania.

Zachęcamy do komentowania naszych postów na Facebooku i zamieszczania tam zdjęć z efektami Waszej pracy. Na najbardziej aktywnych uczestników będą czekały upominki!