Co nowego w muzeum?

DRUGA LEKCJA Z KOLEKCJI

DRUGA LEKCJA Z KOLEKCJI

BARWNIE NA SPISZU – za nami wernisaż wystawy

W sobotę 25 maja, w naszych filiach na Spiszu, otworzyliśmy drugą wystawę, która odbywa się w ramach wydarzenia LEKCJE Z KOLEKCJI. UBIORY LUDOWE W ZBIORACH MUZEUM TATRZAŃSKIEGO.

Wydarzenie otworzył dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Michał Murzyn. Podczas wernisażu wystawy Barwy Spisza w Zagrodzie Korkoszów przygrywała kapela zespołu regionalnego „Ciardasie” z Czarnej Góry pod kierownictwem Mariana Kikli. Pieśni obrzędowe i pasterskie w czasie wydarzenia wykonały Małgorzata Matys i Judyta Ptak z Jurgowa. Poczęstunek regionalny przy Zagrodzie Sołtysów zapewniło Koło Gospodyń Wiejskich z Jurgowa.  Kuratorem wystawy jest Sylwia Plucińska, autorem rzeźb i aranżacji plastycznej Marcin Rząsa, autorem fotografii Magda Ciszewska-Rząsa.

 

BARWY SPISZA zagościły w drewnianych domostwach, obecnie filiach Muzeum Tatrzańskiego. Na wystawie pokazane zostały stroje z terenu Spisza pochodzące z drugiej połowy XIX i początku XX wieku. Kolekcja ta, powstająca od ponad stu lat, zawiera wiele niezwykłych, archaicznych elementów.

W Zagrodzie Korkoszów w Czarnej Górze motywem przewodnim jest świętowanie. Pokazane zostały tu stroje odświętne, szczególnie ślubne, a inspiracją jest setna rocznica wesela dawnych właścicieli zagrody Elżbiety i Sebastiana Korkoszów. Na wystawie można podziwiać unikatowe elementy ubioru takie jak półjedwabne gorsety „kabotki”, różnokolorowe czepce czy lniany rańtuch rąbkowy wytwarzany na Spiszu, słynącym z bogatych tradycji tkackich.

W Zagrodzie Sołtysów w Jurgowie oglądać można powszednie ubiory kobiece i męskie, związane z codziennymi zajęciami ludności, w tym odzienie bacy czy juhasa spędzającego całe lato w górach.

Więcej informacji o wystawie znajduje się na stronie >> BARWY SPISZA 

Wystawę można oglądać do 29 września 2024 r. w Zagrodzie Korkoszów, Czarna Góra, Zagóra 86 oraz w Zagrodzie Sołtysów, Jurgów 215.

Fot. S. Szostak

Wpisz szukane wyrażenie