Dzieła artysty z Doliny Aosty w willi Koliba

Stele. Kamienne bóstwa Donato Savin.

Dzieła artysty z Doliny Aosty.

Muzeum Tatrzańskie, willa Koliba

9 czerwca-30 września 2022 roku.

Muzeum Tatrzańskie prezentuje wystawę pt. Stele. Kamienne bóstwa Donato Savin. Dzieła artysty z Doliny Aosty. Ekspozycja składa się z prac artysty Donato Savin pochodzącego z Cogne, kurortu górskiego położonego w Dolinie Aosty we włoskich Alpach.
Savin jest cenionym artystą, współczesnym artystą rzemieślnikiem, który w twórczości w istotny sposób interpretuje i przekształca skały pochodzące z jego gór w różne realizacje. Przede wszystkim jednak zmienia je w swoje stele – w kamiennych bogów, którym poświęca tę wystawę.
Wystawa, której kuratorem jest Aldo Audisio, przedstawia polskiej publiczności zaskakujące dzieła i niezwykłe interpretacje więzi wytworzonej pomiędzy postacią ludzką a naturą w jednym z jej najtrwalszych elementów – kamieniu. Rzeźby, które zostały wyselekcjonowane wcześniej na przegląd wspierany przez Region Autonomiczny Doliny Aosty i Festiwal Filmowy w Trydencie, to w rzeczywistości skały pochodzące z Doliny Aosty, środowiska życia i pracy Donato Savin. Po kilku umiejętnych i świadomych zabiegach skały przekształciły się w zwiewne i rozmarzone postaci kobiece wzbudzające nastroje oczekiwania, przywołujące dalekie miejsca, egzotyczne stroje, wystawne szaty.

Donato Savin, podobnie jak wszyscy, którzy przyzwyczajeni są do życia w bliskim kontakcie z naturą, jest przede wszystkim bardzo zdolnym obserwatorem krajobrazu, jego gór, zwierząt. Tylko w ten sposób można wyjaśnić subtelną rozwagę artysty, z którą dobiera monolity i detale, na których przeprowadza zabiegi. Tym samym Stele artysty przybierają nową fizjonomię i wyrwane z ich naturalnego środowiska zderzają się z krajobrazem miejskim i przestrzenią ekspozycyjną. Jednakże w swojej fundamentalnej postawie pionowej, sięganiu ku niebu, każda z nich potwierdza dogmatycznie swoje pochodzenie. Zielone, szorstkie mchy przenikają się i kontrastują z chropowatością i porowatością kamienia opowiadając w ten sposób o składzie mineralnym skały.
Artysta wspomina: Pomysł na Stele przyszedł mi do głowy w Muzeum Archeologicznym Aosty, kiedy to w tych podłużnych formach głazów zobaczyłem skalnych bogów. Zacząłem wówczas poszukiwać fragmentów łupków tego rodzaju, z naturalnymi rysami i powierzchnią pokrytą mchami. Moje dzieła pozostają otwarte na każdą interpretację. Ja widzę wśród bogów głównie kobiety, które wznoszą się ku górze. Gdy mnie już tutaj nie będzie, one będą świadczyć o moim przejściu przez ziemskie życie.

Dzieła Donato Savin są częścią kolekcji prywatnych, w muzeach umieszczone są na stałe w plenerowych przestrzeniach publicznych.
Uzupełnieniem wystawy Stele. Kamienne bóstwa Donato Savin. Dzieła artysty z Doliny Aosty, której kuratorami są Aldo Audisio i Daria Jorioz jest katalog z rozbudowanym zestawem ikonograficznym oraz tekstami dwojga kuratorów połączonymi z komentarzami historyk sztuki Laury Gallo i geolog Paoli Marini. Publikacja jest wydana w trzech językach: włoskim, angielskim i francuskim.
Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym międzynarodowej konferencji Mountain Panorama International Cultural Heritage Conference.