Co nowego w muzeum?

ECSTASY IN ART, MUSIC AND DANCE – KUNSTMUSEUM STUTTGART

ECSTASY IN ART, MUSIC AND DANCE – KUNSTMUSEUM STUTTGART

W nowoczesnym Muzeum Sztuki przy Placu Zamkowym w Stuttgarcie odbywać się będzie w terminie 29 września 2018 r. – 24 lutego 2019 r. wystawa EKSTAZA W SZTUCE, MUZYCE I TAŃCU. Będzie to pierwsza duża wystawa tematyczna poświęcona zjawisku ekstazy, rzucająca światło na różne duchowe, polityczne, psychologiczne, społeczne, seksualne i estetyczne implikacje euforii i relacji pomiędzy ascetyzmem i nadmiarem. Muzeum Tatrzańskie zostało zaproszone do udziału w wystawie.

Pani Kurator wystawy – Annie Vieth podczas zeszłorocznej wizyty w Polsce odkryła Witkacego i zafascynowana jego twórczością zamarzyła o wypożyczeniu na swoją wystawę kilku pastelowych portretów artysty. Muzeum Tatrzańskie, szczycące się trzecią co do wielkości kolekcją prac Stanisława Ignacego Witkiewicza, zgodziło się wyjątkowo wypożyczyć te bardzo wrażliwe eksponaty. Wybrano cztery portrety w typie C, tworzone w stanie ekstazy narkotykowej: autoportret oraz portrety: Neny Stachurskiej, Prof. Stefana Szumana i Janiny Turowskiej – Leszczyńskiej, powstałe w latach 1930 i 1931.

Dzieła sztuki przyjechały profesjonalnym transportem firmy Art-Transporter w stanie nienaruszonym a na miejscu zostały przyjęte entuzjastycznie przez Panią Dyrektor Dr Urlike Groos oraz kurator wystawy i konserwator. Panie zachwycone były artyzmem i kunsztem warsztatowym twórcy jak i doskonałym stanem zachowania obrazów. Obiekty po przebyciu odbioru konserwatorskiego trafiły od razu na przygotowane dla nich miejsce, wśród międzynarodowych sław.

Oprac. Agata Nowakowska-Wolak

 

ECSTASY September 29, 2018–February 24, 2019 [PDF]

Wpisz szukane wyrażenie