Co nowego w muzeum?

FAKIR. OPROWADZANIE PO WYSTAWIE I ZAKOPANEM

FAKIR. OPROWADZANIE PO WYSTAWIE I ZAKOPANEM

Pierwszy pojawił się w willi Oksza, pozował wówczas półnagi siedząc po turecku na wyciągniętym z muzealnych magazynów, postumencie. W rękach trzymał rzeźbę dwugłowej żmii. Z głowami o dwuznacznym, fallicznym kształcie. Ten drugi, dosłownie zawisł, na drewnianej ścianie Galerii Hasiora, wykrzywiony, kreślony czarną kredką na białym papierze przez rysownika z Krupówek. Trzeci, schowany w kartonowej trumnie zbudowanej z opakowań po bananach, obijał się o jej ściany jak złapany w pułapkę gryzoń. Co jakiś czas z niej wyskakując jak pajacyk z pudełka.

Instalacja Przemka Branasa to interwencja w stałą ekspozycję Galerii Władysława Hasiora, która mieści się w drewnianym budynku, w latach 20’ pełniącym funkcję sanatoryjnej leżakowni. Obecnie galeria sąsiaduje z budynkiem tłumnie odwiedzanego dyskontu „Biedronka” oraz dawnego Sanatorium „Warszawianka”, przebudowywanym na postmodernistyczny i przynajmniej w teorii zakopiański, w stylu, moloch. Fakir to opowieść o dotyku i spojrzeniu, poddawaniu się działaniu magnetyzującego pępka dziwności i aurze niesamowitości oraz o pisanej podskórnie krytyce mitologicznych struktur miasta, które jeszcze zanim zostały na dobre utowarowione, wpadły w pułapkę własnej, wymyślonej na poczekaniu legendy.

Oprowadzaniu po wystawie towarzyszyć będzie spacer po Zakopanem, mieście interpretowanym w kategoriach romantycznej, ale i przyszłej ruiny. Ruiny odwrotnej jak pisał Robert Smithson. Plebejskości, zapomnianej nowoczesności i seksualności, której odpryski kłębią i wiją się niczym robaki, pod powierzchnią pruderyjnej zakopiańskości.

 

10.11.2018

godz. 12.00

Galeria Władysława Hasiora

 

Prowadzenie: Ania Batko

Wpisz szukane wyrażenie