„Fantastyczna bufonada” – Witkacego portrety przyjaciół 23 lutego

Serdecznie zapraszamy, 23 lutego o godzinie 11:00 do Galerii Sztuki w willi Oksza, na wydarzenie organizowane w ramach  39. Urodzin Teatru im. St. I. Witkiewicza. Oprowadzanie „Fantastyczna bufonada” 1 – Witkacego portrety przyjaciół, poprowadzi Zofia Radwańska.

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem w swoich zbiorach posiada ponad 90 obrazów i rysunków Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). Natomiast Archiwum Fotograficzne naszej instytucji może pochwalić się największą liczbą szklanych negatywów autorstwa Witkacego (ok. 300).

Zbiór portretów w zakopiańskim muzeum jest wyjątkowy, gdyż był nabywany od pierwotnych właścicieli lub członków ich rodzin. Były to osoby blisko związane z Zakopanem, ważne także dla samego artysty. Wśród grona przyjaciół Witkacego możemy odnaleźć socjetę polskiej kultury dwudziestolecia międzywojennego. Na spotkaniu w Galerii Sztuki w willi Oksza zobaczymy na obrazach oraz fotografiach ważne postacie w życiu Stanisława Ignacego Witkiewicza w tym artystów i literatów, którym bliżej się przyjrzymy.

W Galerii Sztuki w willi Oksza w Sali Witkacego co pół roku eksponujemy nowe portrety z kolekcji muzealnej. W obecnej odsłonie prezentujemy piękne wizerunki ulubionej modelki Neny Stachurskiej w tym niezwykły portret w typie „Alcoforado podstawkowym”, mieszkańców zakopiańskiej willi Jagienka – najwierniejszego przyjaciela Józefa Fedorowicza i jego córkę Eugenię oraz Jerzego Gawlińskiego, czy też redaktora Józefa Diehla i innych.

Zapraszamy serdecznie uczczenia urodzin Witkacego razem z nami!

Zapisy: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf_R-gUdZnj7A3owVC2xsp3AhC1NlwKJVHb_t1KENmZV6rJCQ/viewform

Miejsce: Galeria Sztuki w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25

Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego

[1] Z listu Brunona Schulza do Stanisława Ignacego Witkiewicza z 12 kwietnia 1934, [w:] Bruno Schulz, Dzieła zebrane, t. 5 s. 104.

Fot. Portret Neny Stachurskiej, autor Stanisław Ignacy Witkiewicz, ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem