FESTIWAL MUZEUM TATRZAŃSKIEGO TATRZAŃSKIE MUSEALIA

20-21.07.2019 (sobota-niedziela)

Tatrzańskie Musealia to wyjątkowe wydarzenie organizowane z okazji jubileuszu 130-lecia przez najstarszą instytucję kultury w regionie, łączące historię z nowoczesnością. Tego dnia każdy w Muzeum Tatrzańskim znajdzie coś dla siebie – taternik i turysta, lokalny mieszkaniec i przyjezdny. Przewidujemy atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a świętować będziemy w gmachu głównym Muzeum, Galerii Władysława Hasiora, Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza oraz Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Ponadto w trakcie tegorocznych Musealiów zachęcamy do odwiedzenia Dworu w Łopusznej oraz Muzeum Powstania Chochołowskiego.

Tatrzańskie Musealia PROGRAM [PDF]

W trakcie wydarzeń w sklepiku muzealnym trwać będzie promocyjna sprzedaż wydawnictw. Ponadto w sprzedaży będzie edycja limitowana koszulek jubileuszowych!

Na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy, szczegóły na www.muzeumtatrzanskie.pl

20.07.2019 (sobota)

11:00 Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi Opolanka
(filia Muzeum Tatrzańskiego), ul. Tetmajera 15

Bajki z projektora z czytaniem na żywo. Przepraszamy, brak miejsc.
Zapraszamy na warsztaty “Stan nieważkości” (godz. 14:30 Gmach główny, ul. Krupówki 10)

13:00 Gmach główny, ul. Krupówki 10

Oprowadzanie w gwarze góralskiej po wystawie stałej (ilość miejsc ograniczona).

14:30 Gmach główny, ul. Krupówki 10

„Stan nieważkości”

1. Czerpaki, siatki i rozpinadła czyli o narzędziach entomologów – wprowadzenie do warsztatów czyli prezentacja sprzętów entomologa towarzysząca wystawie jubileuszowej „Schronisko dla wiedzy o Tatrach i Podhalu”
  2. Warsztaty kreatywne – w oparciu o wiedzę zdobytą podczas prezentacji sprzętów entomologa będziemy tworzyć własne skrzydła,
    zapisy: mpietraszko@muzeumtatrzanskie.pl.

14:30 Galeria Antoniego Rząsy, ul. Bogdańskiego 16a.

„Spacer śladami Rząsy”. Spotykamy się w Galerii Antoniego Rząsy, ul. Bogdańskiego 16a.

Zaczynamy od oprowadzania kuratorskiego (Marcin Rząsa) po wystawie ŻYCIE JEST JUŻ W SAMYM DREWNIE. Kolejno przejdziemy przez Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara oraz Cmentarz na Pęksowym Brzysku. Spacer zakończy się w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza (filia Muzeum Tatrzańskiego) przy ul. Zamoyskiego 25, gdzie ok. godz. 18:00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie „… I POZOSTAŁA MI TA RZEŹBA”. Antoni Rząsa 1919-2019.

16:00 Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
(filia Muzeum Tatrzańskiego), ul. Zamoyskiego 25

Promocja książki „Gazda czy Pon? Portret górali podhalańskich na przełomie XX i XXI wieku” oraz spotkanie z autorką dr Natalią Maksymowicz-Mróz. Spotkanie poprowadzi dr Magdalena Kwiecińska.

17:00 Gmach główny, ul. Krupówki 10

Licytacja kopii zdjęć archiwalnych edycja 2.

19:00 Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza

„Bliskie spotkania ze stylem zakopiańskim” dr hab. Zbigniew Moździerz

20:00 Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
(filia Muzeum Tatrzańskiego), ul. Zamoyskiego 25

Otwarcie wystawy „Tatrzańskie wyprawy Wojciecha Weissa”, oprowadzanie kuratorskie.

21.07.2019 (niedziela)

9:00 „Ciemniak (2096 m) – wycieczka bez programu”

Zbiórka o godz. 9.00 – Kiry (wylot Doliny Kościeliskiej). Ruszamy szlakiem zielonym, potem czerwonym przez Adamicę, Halę Upłaz i Piec na Chudą Przełączkę. Dalej na szczyt Ciemniaka (2096 m). Potem zejście na Chudą Przełączkę i dalej za znakami zielonymi do Doliny Tomanowej. I do schroniska Ornak (1100 m). Zwiedzanie Izby Leona Lorii i powrót do Kir ok. godz. 19:00. Powrót busami do Zakopanego we własnym zakresie. Wycieczkę poprowadzi Wojciech Szatkowski – przewodnik tatrzański, pracownik Muzeum Tatrzańskiego. Uczestnicy we własnym zakresie powinni wykupić ubezpieczenie. Ilość osób ograniczona (do 25), prosimy o nadsyłanie zgłoszeń: wszatkowski@muzeumtatrzanskie.pl. W przypadku niepogody organizator zastrzega sobie prawo do zmiany trasy wycieczki.

18:00 Galeria Władysława Hasiora
(filia Muzeum Tatrzańskiego),
ul. Jagiellońska 18 b

„Herbatka z Hasiorem” – spotkanie wokół twórczości Władysława Hasiora przy herbacie i herbatnikach.

10:00-18:00 Dwór w Łopusznej, Łopuszna, ul. Gorczańska 2

Zapraszamy do Łopusznej! Oprowadzanie o godz. 12:00 oraz 16:00.

10:00-15:00 Muzeum Powstania Chochołowskiego, Chochołów 75

Zapraszamy do zwiedzania! Oprowadzanie o godz. 11:00 oraz 14:00.

Szczegółowe informacje na www.muzeumtatrzanskie.pl