Finisaż wystawy „Dziatki/Dziadki”: koncert i oprowadzanie, 28 czerwca

Finisaż wystawy „Dziatki/Dziadki”: koncert muzyki eksperymentalnej w wykonaniu Macieja Wirmańskiego i autorskie oprowadzanie po wystawie

28 czerwca (piątek), o godz. 18.00 zapraszamy na finisaż wystawy „Dziatki/Dziadki” rodzeństwa Natalii i Macieja Wirmańskich, którą można oglądać w naszej filii w Muzeum Kornela Makuszyńskiego (ul. Tetmajera 15) tylko do końca czerwca!

„Dziatki/Dziadki” to cykl obrazów olejnych, obrazów dźwiękowych (soundscape’ów), nagrań terenowych oraz obiektów pozostających w relacji z konkretnymi miejscami domu i obejścia dziadków artystów. Posługując się różnymi formami wyrazu, rodzeństwo odtwarza miejsce, które było dla nich dziecinną idyllą – jedynym miejscem, gdzie czuli się szczęśliwi i bezpieczni. Niemniej to minione szczęście i bezpieczeństwo nadal kryje w sobie gorycz – choćby gorycz przemijania i ciągle wybrzmiewających pokoleniowych traum. Siostra odpowiada za część wizualną, brat za audialną (sound design oraz nagrania terenowe). Z kolei za pozyskanie obiektów z rozsypującego się pustostanu – pustej skorupy, pozostałości po dziecięcym szczęściu oraz za koncepcję Wirmańscy odpowiedzialni są po równej części.

Maciej Wirmański – tworzy muzykę eksperymentalną i elektroakustyczną. Autor sound designu dla słuchowisk, spektakli teatralnych, wystaw muzealnych i artystycznych. Jako Goralenvolk tworzy harsh noise. Twórca z nurtu field recording. Założyciel wydawnictwa muzycznego Szara Reneta promującego i wydającego muzykę eksperymentalną. W swojej twórczości rozważa relacje między dźwiękiem a pamięcią. W ostatnim czasie skupia się na formalnym wymiarze sztuki dźwięku oraz na sonifikacji danych. Okazyjnie krytyk i dziennikarz muzyczny.

Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego

Więcej informacji o wystawie na stronie: https://muzeumtatrzanskie.pl/dziatki-dziadki/

Współorganizatorzy: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury