Co nowego w muzeum?

Foto z białym misiem

Foto z białym misiem

18 sierpnia (czwartek) godz. 18.00

Galeria sztuki willa Oksza

ul. Hr  Władysława Zamoyskiego  25

Zapraszamy na spotkanie z autorkami projektu “foto z misiem”. Barbarze Caillot i Aleksandrze Karkowskiej będzie towarzyszył

pan Marek –  współczesny biały miś. Spotkanie poprowadzi Beata Denis Jastrzębska z Muzeum Tatrzańskiego.

Dlaczego ludzie tak chętnie fotografują się z białym niedźwiedziem? Co w nim jest mitycznego, magicznego, uniwersalnego, że każdy ma z nim zdjęcie? Zastanawiają się Barbara Caillot i Aleksandra Karkowska z Oficyny Wydawniczej Oryginały.
Zaintrygowane ruszyły tropem białego misia.
Autorki ogłosiły apel w mediach społecznościowych, prasie, ra¬diu i telewizji oraz pocztą pantoflową. Poprosiły o przesyłanie zdjęć z białym misiem z rodzinnych albumów.
W odpowiedzi otrzymały ich ponad 1200! Najstarsze wykonane na początku lat 20. XX wieku!
Miś pozował w Zakopanem na Krupówkach i Gubałówce, ale także na plaży w Juracie, na deptaku w Ciechocinku czy sopockim molo. Często mu towarzyszyły owczarki, które miały ocieplać wizerunek miśka. Różnorodność nadesłanych fotografii zaskakuje i rozbawia.
Biały miś stał się legendą, mitem, ikoną popkultury. Łączy wszystkie światy, przełamuje granice i bariery społeczne. Dzięki misiowi wszyscy czują się równi.
Może właśnie dziś, w tych niepewnych czasach, potrzebny jest nam miś obejmujący nas ramieniem? Nie groźny a potężny i silny władca zwierząt, do którego można się przytulić i pogłaskać.
Poznajcie białego misia!
Projekt „Foto z misiem” otrzymał Honorowe Partnerstwo Miasta Zakopane oraz został objęty patronatem przez Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego
– w maju 2022 ukazała się książka fotograficzna „Foto z misiem”, do której autorki wybrały wyjątkowe zdjęcia z przestrzeni 100 lat;
uruchomiona została strona www.fotozmisiem.oryginaly.com.pl , na której umieszczono dotychczasowe fotografie (ponad 1000!), na bieżąco można dodawać kolejne zdjęcia w zakładce „Zgłoszenie”.

Wpisz szukane wyrażenie