Co nowego w muzeum?

GALERIA SZTUKI XX WIEKU W WILLI OKSZA OTWARTA 7 DNI W TYGODNIU

GALERIA SZTUKI XX WIEKU W WILLI OKSZA OTWARTA 7 DNI W TYGODNIU

Dobra wiadomość dla wszystkich zapracowanych osób, oraz dla tych którzy szukają pomysłu na apres ski – teraz Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza zaprasza wszystkich chętnych przez cały tydzień:

 

od poniedziałku do czwartku od 10.00 do 18.00,

w soboty również od 10.00 do 18.00

w niedzielę 11.00-16.00

piątek 12.00 do 20.00

 

Można więc miło rozpocząć weekend odwiedzając nas w piątek wieczorem np. po dniu spędzonym na nartach.

Przypomnijmy w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza obecnie prezentowana jest wystawa czasowa:

 

„GIEWONT – KOLEKCJA NIEZWYCZAJNA. OBRAZY ZE ZBIORÓW ELŻBIETY I ANDRZEJA KUBASIEWICZÓW”

 

18 października 2019 – 23 lutego 2020

 

Jest to kolejna wystawa z cyklu prezentującego prywatne kolekcje sztuki związanej z Tatrami i Podhalem. Kolekcja państwa Kubasiewiczów prezentowana jest po raz pierwszy w Polsce. Składają się na nią obrazy przedstawiające najpopularniejszą w Polsce, owianą legendami górę – Giewont.

Najwięcej wpada w oczy przybyłemu do Zakopanego – Giewont, olbrzymia turnia, przepaścistą ścianą zwrócona ku wsi, z poszczerbionym grzbietem. W fantastycznych kształtach przedstawia się Giewont każdemu imponująco, jakby ojciec Zakopanego, ulubieniec ludu u stóp jego zamieszkałego, [..]

Walery Eliasz-Radzikowski, Ilustrowany przewodnik do Tatr, Pienin i Szczawnic, 1891

Artystyczna kariera Giewontu rozpoczęła się w XIX wieku i trwa do dzisiaj. Ten majestatyczny masyw górski w Tatrach Zachodnich działał i nadal działa na wyobraźnię niezwykle wielu artystów, turystów oraz mieszkańców Zakopanego. Na ekspozycji prezentowanych jest ponad 90 obrazów przedstawiających Giewont, począwszy od płócien z przełomu XIX i XX w., po wizerunki z ostatnich lat. Na wystawie eksponowane są prace takich artystów jak: Władysław Bielecki, Stanisław Gałek, Marceli Harasimowicz, Emil Krcha, Stanisław Kamocki i wielu innych artystów.

Wystawie towarzyszy szereg wydarzeń edukacyjnych oraz cykle spotkań prezentujące najsłynniejszą górę w Polsce – Giewont.

Wpisz szukane wyrażenie