KASPROWY, KROKIEW, KLISTER, ŚNIEG I PARAFINA

Muzeum Tatrzańskie zaprasza serdecznie na prelekcję Wojciecha Szatkowskiego, która odbędzie się w Zamku Królewskim w Warszawie w piątek 16 listopada o godz. 17.00 w Sali Odczytowej (Kinowej).

Dlaczego zjawiskowo piękna Helena Marusarzówna nie została „miss fis” w 1939 roku? Co oznacza nazwa „Luxtorpeda”? Czym była „wyrypa narciarska”? O co chodzi z tymi „fokami”? Kiedy i jak długo budowano wielką „odskocznię” na Krokwi? Kim był Henryk Műckenbruun i dlaczego szusował „za dwa ciastka francuskie”? Czym różnił się klister od skaresa? Na te i inne pytania dotyczące historii narciarstwa w okresie międzywojennym odpowie Wojciech Szatkowski, kustosz Muzeum Tatrzańskiego, historyk narciarstwa, podczas wykładu na wystawie Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej. Serdecznie Państwa na ten wykład zapraszamy. Wypełnimy salę odczytową Zamku Królewskiego w Warszawie tatrzańską zimą, szumem wiatru halnego i uśmiechami dawnych narciarzy. Takich jak: Bronek Czech, Stanisław Marusarz, Jan Kula, Zdzisław Rittersschild „Wujek”, Zosia Stopka-Olesiak, czy Stanisław Zubek. Wskrzesimy na chwilę niepowtarzalną atmosferę schroniska na Hali Pysznej w Tatrach Zachodnich i schroniska KTN w Sławsku w Karpatach Wschodnich. Opowiemy o pierwszych skokach na nartach, zjawisku „marusarzomanii”, zjazdach, biegach narciarskich i tych konkurencjach, które dzisiaj już nie istnieją. Przeniesiemy się w świat zawodów narciarskich, działaczy Polskiego Związku Narciarskiego, z niestrudzonym Aleksandrem Bobkowskim na czele. A wszystko to odbędzie się 16 listopada 2018 r. Wojciech Szatkowski (Muzeum Tatrzańskie) wygłosi wtedy wykład: Kasprowy, Krokiew, klister, śnieg i parafina. To i owo o narciarstwie międzywojennym. Pokaz będzie ilustrowany zdjęciami z archiwum Muzeum Tatrzańskiego. Wykłady odbywają się w piątki o godz. 17.00 na Sali Odczytowej (Kinowej). Bilet w cenie 5 zł upoważnia także do wstępu na wystawę.

Serdecznie zapraszamy!