Co nowego w muzeum?

Kochany wujaszku – zapraszamy do lektury nowego wydawnictwa Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Kochany wujaszku – zapraszamy do lektury nowego wydawnictwa Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Publikacja nosi tytuł „Kochany Wujaszku. Listy Bronisława Piłsudskiego do Stanisława Witkiewicza”. Powstała w związku ze 150. rocznicą urodzin polskiego pioniera etnografii, badacza znanego nie tylko w Polsce, ale na świecie.

To niezwykle interesujący i cenny zbiór siedmiu listów, znajdujących się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego, adresowanych do Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego, malarza, architekta, opracowanych przez prof. Antoniego Kuczyńskiego. Uzupełniono je o tekst na temat pobytu Bronisława Piłsudskiego w Zakopanem autorstwa Lesława Dalla, wybór aneksów związanych z aktywnością Bronisława Piłsudskiego na Podhalu, a także esej Adama Uziembły. Całość zamyka Posłowie prof. Zbigniewa Wójcika.

„Korespondencja ta to nie tylko źródło wiedzy o sprawach ludoznawczych na Podhalu i ich realizacji. Z listów tych wyłania się przede wszystkim obraz człowieka – nadawcy emocjonalnie zaangażowanego w lokalne sprawy społeczne i kulturalne. Jako źródło historyczne gwarantują one rzetelność faktograficzną, dotyczącą np. budowy i projektu nowego muzeum.” /prof. Antoni Kuczyński ze Wstępu publikacji/.

Warto uważniej przyjrzeć się relacji, jaka łączyła dwie wybitne osobowości polskiej kultury i sztuki przełomu wieków XIX i XX, a przy tym poznać bliżej historię Zakopanego – niezwykłego miejsca, które dla wielu było i jest „pępkiem świata”.

Publikacja towarzyszy wystawie „Bronisław Piłsudski (1866-1918) – niezwykły brat Marszałka”, pokazywanej w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza, filii Muzeum Tatrzańskiego, w okresie 11 czerwca – 13 listopada 2016.

Wpisz szukane wyrażenie