Co nowego w muzeum?

Koncert – kompozycja muzyczna Powidok

Koncert – kompozycja muzyczna Powidok

W niedzielę 5 marca o godz. 17.00 zapraszamy do Galerii Władysława Hasiora (ul. Jagiellońska 18 b) na koncert i finisaż wystawy “Powidok”.

W 2019 roku Józef Gałązka po ukończeniu studiów na Wydziale Rzeźby na warszawskiej ASP postanowił wyruszyć w miesięczną podróż przez Polskę, w poszukiwaniu swojej tożsamości jako artysty–rzeźbiarza. Do swojej podróży zaprosił Natana Kryszka, z którym wspólnie tworzył rzeźby, obiekty, instalacje.

Na potrzeby podróży Józef Gałązka stworzył mobilną pracownię “Widok” – powóz łączący funkcje pracowni rzeźbiarskiej oraz punktu prezentacji sztuki. Forma pracowni na kołach inspirowana kramami jarmarcznymi i handlem ulicznym, nawiązuje do nomadycznego charakteru pracy artysty.

Wystawa w Muzeum Tatrzańskim pokazuje dorobek miesięcznej podróży i jej konsekwencji. Zainspirowane pracami artystów Kamila Drabek i Paulina Atmańska stworzyły kompozycje, które premierowo wykonają na finisażu wystawy.

Artyści:

Kamila Drabek – Kontrabas

Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Prowadzi autorską formację Tercet Kamili Drabek. Zespół wygrał konkurs na jazzowy debiut fonograficzny 2019 i wydał album Muzyka Naiwna (nominacja do nagrody Fryderyk 2020 za najlepszy debiut). Współpracowała m.in. z topowym amerykańskim saksofonistą Gregiem Osbym, kubańską formacją Vistel Brothers czy Maciejem Obarą. Jest laureatką konkursów Blue Note Poznań Jazz Competition, Azoty Tarnów Jazz Contest, Krokus Jazz Festiwal. W ramach programu „Partnerstwo dla muzyki 2.0.” zrealizowała projekt Tercet gra utwory Jerzego Dudusia Matuszkiewicza. W 2020 r. wraz z pisarką Anną Malinowską i malarką Polą Dwurnik stworzyły interdyscyplinarne trio na słowo, obraz i kontrabas w projekcie Unhappy Ending.

Paulina Atmańska – Piano

Ukończyła studia w katowickim Instytucie Jazzu i Muzyki Estradowej w klasie fortepianu u prof. Wojciecha Niedzieli. Jest laureatką m. in. III nagrody w Międzynarodowym Konkursie B-Jazz w Belgii (2016), I nagrody na konkursie Getxo Jazz Festiwal (2015), II nagrody w Międzynarodowym Konkursie na Kompozycję Jazzową (2016), Nagrody Specjalnej Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego (2019). W swojej twórczości podejmuje się interdyscyplinarnych działań współtworząc muzykę do pokazów mody czy spektakli teatralnych. Angażuje się na rzecz innych twórczyń biorąc udział w takich inicjatywach jak np. Scena dla Kobiet czy współpracując z Instytutem Pileckiego z okazji 100-lecia uzyskania praw wyborczych kobiet. Obecnie współpracuje z Marią Sadowską, Misią Furtak, Yoachimem, a także współtworzy swoje autorskie trio.

Natan Kryszk i Józef Gałązka – kompozycja

Wpisz szukane wyrażenie