Konferencja “Badania polskich strat wojennych. Inspiracja biografią Jana Marksena”

Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem ma przyjemność zaprosić na konferencję poświęconą badaniom strat wojennych oraz profilaktyce konserwatorskiej w badaniach proweniencyjnych.

Wydarzenie będzie miało miejsce dnia 27.10.2023 r., w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego przy ul. Krupówki 10, w Zakopanem.

Inspiracją do organizacji sympozjum jest historia pierwszego konserwatora Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego – Jana Marksena, który podczas II wojny światowej inwentaryzował stan zachowania bezcennych obrazów Jana Matejki – „Batory pod Pskowem” i „Rejtan”. Podczas porządkowania dużego zbioru narzędzi konserwatorskich, pozostawionych w muzeum, znaleziono negatywy szklane z tego wydarzenia.

Równolegle, Muzeum Tatrzańskie prowadzi remont nowej filii Muzeum Palace, w ramach, którego pozyskuje pamiątki oraz gromadzi historie o stratach z okresu II wojny światowej. Te dwie perspektywy wzbudzają potrzebę przyjrzenia się tematowi strat wojennych oraz możliwości rozpoczęcia takich badań w Muzeum Tatrzańskim. Konferencja zostanie wzbogacona o dyskusję na temat dobrych praktyk związanych z konfliktami zbrojnymi i ratowaniem dzieł sztuki w trakcie ich trwania, również współcześnie. Konferencja zostanie podsumowana publikacją wydaną w formie ebooka.

Pragniemy, aby nasza konferencja przyczyniła się do popularyzacji badań proweniencyjnych. Do udziału w konferencji w roli prelegentów, zaprosiliśmy znamienitych specjalistów.

PROGRAM KONFERENCJI:

9:00Przywitanie gości przez Dyrektora Muzeum Tatrzańskiego Michała Murzyna

9:10Badania konserwatorskie w postępowaniach restytucyjnych – wprowadzenie. Małgorzata Zając, główny specjalista w Wydziale ds. dokumentacji i popularyzacji w  Departamencie Restytucji Dóbr Kultury w MKiDN

9:30Analiza tożsamości w postępowaniu restytucyjnym – studium przypadku. Elżbieta Przyłuska, główny specjalista w Wydziale Restytucji Dóbr Kultury w MKiDN

10.00Opinie konserwatorskie – różnorodne zagadnienia związane z identyfikacją oraz weryfikacją dzieł sztuki uznanych za straty wojenne. Anna Lewandowska, konserwator w Muzeum Narodowym w Warszawie

11:00 – Przerwa

11:30Działania Policji Zachodniopomorskiej w odzyskiwaniu strat wojennych. Metodologia, praktyka, zagrożenia. Nadkomisarz dr Marek Łuczak, Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie

12:00Wojna i pokój w konserwatorskiej biografii Jana Marksena. Karolina Zalewska – badacz niezależny

13.00 – Przerwa

14:00Bilans zysków i strat w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego w okresie 1.09.1939 – 29.01.1945. Dagmara Schmidt, kustosz Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

14:15Skarby z szafy. Kolekcja narzędzi Jana Marksena Aleksandra Trybuła, kierownik działu konserwacji w Muzeum Tatrzańskim im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

14:30 – Dyskusja

Organizatorem konferencji z ramienia Muzeum Tatrzańskie jest Aleksandra Trybuła – kierownik działu konserwacji.

Koordynator organizacyjny – Anna Żuber

Konferencja organizowana jest w ramach projektu Badanie polskich strat wojennych w analizie konserwatorskiej inspirowane biografią Jana Marksena.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Badanie polskich strat wojennych”.