Konferencja z udziałem premiera prof. Piotra Glińskiego

19 sierpnia w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera prof. Piotra Glińskiego, Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego. W konferencji udział wzięła dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak i pracownicy Muzeum.

Pan  Premier Piotr Gliński przypomniał, że Muzeum Tatrzańskie jest instytucją kultury współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Ze względu na rangę tej instytucji państwo polskie wzięło dodatkowo odpowiedzialność za tę instytucję i staramy się dość dynamicznie ją rozwijać. Przeprowadzone zostały remonty wszystkich już właściwie oddziałów. Kilka projektów zostało przeprowadzonych w sposób dynamiczny i profesjonalny, za co należy podziękować pani dyrektor i załodze. W tej chwili przygotowywany jest dwunasty oddział willa Palace – która została zakupiona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Panem Marszałkiem Województwa Małopolskiego, a częściowo darowana przez Burmistrza Miasta Zakopane. Myślimy o dalszym rozwoju. Dzisiaj oglądaliśmy budynek, który być może będzie można zakupić na potrzeby 13 oddziału Muzeum. Powstałoby w nim muzeum poświęcone taternictwu i narciarstwu. – powiedział premier. Wspomniał również o tym, że w Zakopanem znajdują się zabytki, nad którymi Muzeum Tatrzańskie powinno przejąć opiekę.

Anna Wende-Surmiak dyrektor Muzeum Tatrzańskiego przedstawiła dwa portrety namalowane przez Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego”, zakupione z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: portret ojca artysty – Stanisława Witkiewicza należy do wczesnych prac Stanisława Ignacego Witkiewicza (powstał najprawdopodobniej w 1913 roku), co czyni go szczególnie cennym. Drugi z obrazów to portret Zdzisława Rittersschilda wykonany w październiku 1928 roku. Należy do typu B, najczęściej wykonywanego na zamówienie przez jednoosobową Firmę Portretową S.I. Witkiewicz.

Muzeum Tatrzańskie Ukrainie – Rezydencje artystyczne, to projekt realizowany przy wsparciu finansowym MKiDN. – Już jutro przyjeżdża do nas jeden z dwojga muzealników ukraińskich. Dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa będziemy gościć pracownika muzeum w Zaporożu i pracowniczkę muzeum w Kijowie. Będą pracować z nami przez trzy miesiące i mam nadzieję, że będzie to wzajemna wymiana doświadczeń. Nie mówiąc już o tym, że dla nich to będzie okazja do pracy w normalnych warunkach – powiedziała Anna Wende-Surmiak dyrektor Muzeum Tatrzańskiego

Premier Piotr Gliński zwiedził również wyremontowany budynek i pierwszą wystawę czasową otwartą w nowej przestrzeni wystawienniczej pt. Malarstwo na szkle/czysta forma. Po wystawie oprowadzała jej kuratorka Magdalena Kwiecińska.