Kopkowicz niepoznany. Historia architekta i jego realizacje, 12 kwietnia

12 kwietnia (piątek), o godzinie 17:00, zapraszamy na spotkanie z Natalią Skiepko „Kopkowicz niepoznany. Historia architekta i jego realizacje”, które odbędzie się w Muzeum Kornela Makuszyńskiego, w willi Opolanka, ul. Tetmajera 15.

Miejsce spotkania jest nieprzypadkowe, gdyż willa Opolanka, w której mieści się Muzeum Kornela Makuszyńskiego, jest budynkiem autorstwa braci Kopkowiczów.

Spotykamy się wokół artykułu autorki Ciesiołka i modernizm. Wokół architektury drewnianej Franciszka Kopkowicza (2023) oraz dwóch monografii architekta: Ciesiołka wiejska i małomiasteczkowa (1948) oraz Ciesielstwo polskie (1958).

Biuro architektoniczno-budowlane inż. Franciszka Kopkowicza w okresie międzywojennym było najprężniej działającą jednostką projektową w Zakopanem. Wspólnie z bratem Leonem zaprojektowali przeszło 150 budynków. W początkowej fazie twórczości dominowały modernistyczne gmachy, później zaczęły powstawać finezyjne, drewniane wille i pensjonaty. Po latach praktyki i zdobywanego doświadczenia, to właśnie ciesielstwo okazało się najbliższe sercu Franciszka Kopkowicza. Opublikował dwie książki: Ciesiołka wiejska i małomiasteczkowa oraz Ciesielstwo polskie. Wydawnictwa te do dziś stanowią fundament wiedzy dla zawodu cieśli. Jednocześnie postać architekta pozostaje praktycznie nieznana. Kim był, skąd przybył, co po sobie pozostawił, co udało mu się osiągnąć? W oparciu o materiały źródłowe na spotkaniu przedstawiony zostanie wizerunek inżyniera, który sam o sobie pisał: „jako jedyny w owym czasie architekt z pełnym wykształceniem wywarłem decydujący wpływ na polepszenie wykonawstwa budowli w Zakopanem”.

Wykład wygłosi Natalia Skiepko – konserwator zabytków, absolwentka kierunku ochrona dóbr kultury Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w latach 2016–2021 miejski konserwator zabytków w Zakopanem. Od 1 grudnia 2022 roku kierownik Centrum Architektury Drewnianej Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Spotkanie odbędzie się w ramach Klubu Czytelniczego w Opolance.

Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego

Fot. Franciszek Kopkowicz przed własnym domem przy ulicy Grunwaldzkiej w Zakopanem, lata 50. XX wieku. Archiwum rodzinne Macieja Kopkowicza

TEKSTY

Spotkanie odbywa się wokół trzech tekstów, dwóch źródłowych oraz ich opracowania:

• Franciszek Kopkowicz, Ciesiołka wiejska i małomiasteczkowa, Milanówek 2011 (reprint wydania: Warszawa 1948)
  • Franciszek Kopkowicz, Ciesielstwo polskie, Warszawa 2009 (reprint wydania: Warszawa 1958)
  • Natalia Skiepko, Ciesiołka i modernizm. Wokół architektury drewnianej Franciszka Kopkowicza („Ochrona Zabytków” 2023, nr 1, 53–91)

Plik do ściągnięcia >>