Co nowego w muzeum?

Memoriał Kornela Makuszyńskiego

Memoriał Kornela Makuszyńskiego

Za nami 71. Memoriał im. Kornela Makuszyńskiego, wielkiego przyjaciela najmłodszych narciarzy, czyli dwa dni wspaniałych emocji i niezapomnianych chwil. Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego miało przyjemność być partnerem tego wydarzenia.

Podczas tegorocznych zawodów Koziołka Matołka, młodzi zawodnicy startowali w licznych zimowych konkurencjach, które odbywały się pod Średnią Krokwią oraz na Polanie Szymoszkowej.

Celem rozgrywanych od 1948 roku zawodów jest popularyzacja sportów zimowych wśród najmłodszych, wychowanie w duchu fair play i wyłonienie młodych talentów.

„Młodzi diabłowie tak pysznie nie jeżdżą, jak te małe oberwańce, cudowne dzieci śniegu, pierwiosnki. Godzinami można stać i patrzeć, jak bąk taki, ledwie od ziemi odrosły, na zimnie zasmarkany i siny od mrozu, skacze z furią z osypiska i najtrudniejsze wyprawia sztuki. Zemdlałaby każda czuła matka, co swojego synka opatula w futra i podkuwa go kaloszami i przed katarem go chroni, na ten widok. Zima jednak nie czyni krzywdy tym drapichrustom, ani mróz ich nie kąsa; grzeje ich radość, podnieca krzyk i wrzawa, białość ich otula”. Kornel Makuszyński, Wybuch białego szaleństwa

Fot. K. Nędza-Sikoniowska i M. Gryguś

Wpisz szukane wyrażenie