Mieczysław G. Pawlikowski w Tatrach

Zapraszamy do lektury interesującego tekstu Michała Jagiełły, jednocześnie serdecznie dziękujemy Autorowi za bezinteresowne udostępnienie i zgodę na jego publikację.

* * *

O związkach Pawlikowskich z Zakopanem i Tatrami – zawsze w kulturowym żyznym kontekście długo można by opowiadać… A przecież powinniśmy pamiętać, że wnuczka Heleny i Mieczysława, a córka Wandy i Jana Gwalberta – Janina Wanda Pawlikowska (1895-1972) urodzi Jacka Woźniakowskiego (1920-2012), który da nam Góry niewzruszone (1974). I że z małżeństwa Marii Karoliny hr. Plater-Zyberk z Jackiem Woźniakowskim przyjdą na świat Róża Thun i Henryk Woźniakowski – dbający o dom „Pod Jedlami” jako o materialny i symboliczny wciąż żywy pomnik kultury.

m_pawlikowski_w_tatrach