Co nowego w muzeum?

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ GÓR 2019

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ GÓR 2019

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ GÓR 2019

11 grudnia 2019 (środa)

 

Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego:

Godz. 10.00 warsztaty „ODETCHNIJ ŚWIEŻYM, GÓRSKIM POWIETRZEM – WARSZTATY Z OZNACZANIA ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA”

Wędrując po górskich szlakach, oddychamy pełną piersią. Nad dachami miast i wsi w tym czasie snuje się smog…  Skąd możemy wiedzieć czy powietrze wokół nas jest czyste czy zanieczyszczone np. dwutlenkiem siarki? Na to pytanie odpowiedź pomogą nam znaleźć porosty – organizmy, obok których przechodzimy obojętnie. Na warsztatach dowiemy się co to jest skala porostowa, nauczymy się jak z niej korzystać i zobaczymy porosty zebrane w Tatarach – porosty, które powiedzą nam czy powietrze w Tatrach naprawdę jest tak czyste jak myślimy.

Zapraszamy uczestników w każdym wieku

Zapisy pod numerem telefonu: 533 925 111, mail: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl; ilość miejsc ograniczona

 

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza:

Godz. 16.00 warsztaty „GÓRY RZEŹBY” 

Natura to dzieło sztuki. Podczas warsztatów będziemy interpretować pejzaż górski jako rzeźbę – przestrzenną lub płaską. Następnie wykonane rzeźby będziemy malować. Na warsztaty możecie zabrać fotografie swoich ulubionych szczytów, które można będzie wyrzeźbić.

Zapraszamy dzieci od lat 7, młodzież i dorosłych

Zapisy pod numerem telefonu: 533 925 111, mail: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl; ilość miejsc ograniczona

 

Godz. 18.00 MCHY NA GIEWONCIE

Tytus Chałubiński to postać dobrze znana zakopiańczykom. Niestety większość osób utożsamia patrona Muzeum Tatrzańskiego jedynie z jego działalnością lekarską oraz popularyzatorską, zapominając o jego osiągnięciach w dziedzinie botaniki.

Podczas spotkania opowiemy o botanicznej pasji Tytusa Chałubińskiego i kolekcji mchów zebranych przez niego na Giewoncie. Zapoznamy Was z kilkoma faktami dotyczącymi biologii tej grupy roślin Będziecie też mieli możliwość zobaczenia kolekcji skał i minerałów zebranych przez samego Tytusa Chałubińskiego podczas jego wypraw na Giewont.

 

Godz. 19.00 WIECZÓR FILMOWY z archiwum Museo Nazionale della Montagna w Turynie

Muzea partnerskie Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich (IMMA): Museo Nazionale della Montagna „Duca degli Abruzzi” w Turynie, Musée Alpin w Chamonix, Servei General d’Informaciò de Muntanya w Sabadell oraz Emmoa Euskal Mendizaletasunaren Museoa.

International_Mountain_Day_11th_December_2019.pdf

V3_CP_JIM_UNESCO_Chamonix_11_13_Decembre_2019.pdf

Wpisz szukane wyrażenie