Co nowego w muzeum?

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ GÓR – MOUNTAINS MATTER!

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ GÓR – MOUNTAINS MATTER!

Międzynarodowy Dzień Gór to święto obchodzone corocznie 11 grudnia, a ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2002 roku. Muzeum Tatrzańskie zaprasza na obchody Międzynarodowego Dnia Gór w niedzielę, 10 grudnia 2017. Także muzea partnerskie, należące do IMMA – Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich – przygotowały specjalny program.

W CHAŁUPIE GÓRALSKIEJ – WARSZTATY DLA DZIECI
11 grudnia godz. 11.00 (wtorek)
Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego

Góry kojarzą nam się przede wszystkim z czasem wolnym, kiedy odpoczywamy spacerując po górskich szlakach latem lub jeżdżąc na nartach zimą. Być może podczas naszego pobytu w górach nie zastanawiamy się nad tym jak wyglądało życie przeciętnego mieszkańca terenów górskich kiedyś. Czy surowy klimat, w którym przez większość roku pada deszcz lub śnieg oraz położenie domostw w trudnodostępnych miejscach pozwalało na takie samo życie jak w innych regionach Polski? Między innymi na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć na warsztatach „W CHAŁUPIE GÓRALSKIEJ”, gdzie odwiedzimy XIX-wieczne domostwo średniozamożnej rodziny góralskiej. Zajęcia będą swoistą podróżą w czasie – przeniesiemy się do chałupy zamieszkałej przez wielodzietną rodzinę, której codzienność toczyła się w dwóch izbach. Dowiemy się jak radzono sobie z utrzymaniem ciepła w domu podczas srogiej zimy i dlaczego budowano strome dachy. Do czego w izbie przydawał się żłóbek z sianem oraz jaką rolę w góralskiej chałupie miały płazy, psy i rysie?

Zapisy: warsztaty@muzeumtatrzanskie.pl , tel: 533 925 111
Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego

SPOTKANIE Z APOLONIUSZEM RAJWĄ
11 grudnia 2018 godz. 18.00
gmach główny Muzeum Tatrzańskiego

W Muzeum Tatrzańskim podczas Międzynarodowego Dnia Gór przyjrzymy się różnym aspektom, w których góry są naprawdę istotne. W czasie spotkania, którego gościem będzie Apoloniusz Rajwa – geograf, speleolog, taternik, przewodnik i ratownik górski – porozmawiamy o tym, jakie badania naukowe prowadził w Tatrach w okresie pracy w Obserwatorium na Kasprowym Wierchu, czyli jak łączy się pracę z pasją. Przyjrzymy się osiągnięciom speleologicznym i taternickim oraz posłuchamy wielu ciekawych opowieści człowieka, który pod Tatrami spędził już 70 lat.


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ GÓR 2018

Międzynarodowy Dzień Gór to święto obchodzone corocznie 11 grudnia, a ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2002 roku. W roku 2015 w siedzibie FAO-ONZ w Rzymie, podpisane zostało porozumienie o utworzeniu Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich (International Mountain Museums Alliance – IMMA), a w tym roku IMMA świętuje swoje trzecie już wspólne obchody Międzynarodowego Dnia Gór.

Związek tworzy sześć instytucji: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Museo Nazionale della Montagna „Duca degli Abruzzi” w Turynie (Włochy), Musée Alpin w Chamonix (Francja), Servei General d’Informaciò de Muntanya w Sabadell (Hiszpania), Whyte Museum of the Canadian Rockies w Banff (Kanada) oraz Musée Pyrénéen w Lourdes (Francja).

Obchody MDG na rok 2018 upływają pod hasłem „Mountains Matter” – Góry mają znaczenie. A oto co przygotowaliśmy dla Państwa!

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ GÓR 2018
PROGRAM [PDF]

INTERNATIONAL MOUNTAIN DAY 2018
[PDF]

Wpisz szukane wyrażenie