Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, 29 kwietnia

29 kwietnia będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków 2024 w Zakopanem, w trakcie którego odbędzie się spotkanie pod hasłem „Styl zakopiański w detalu”. W ramach wydarzenia zaplanowano przeprowadzenie warsztatów snycerskich oraz zorganizowanie sesji popularnonaukowej.

Podczas warsztatów odbędzie się pokaz umiejętności snycerskich oraz praktyczna nauka wykonywania ornamentów – detali w stylu zakopiańskim. Najmłodsi uczestnicy będą mogli wziąć udział w dedykowanych warsztatach plastycznych – również w „stylu zakopiańskim”.

Willa Oksza została wzniesiona przez cieśli – górali, Wojciecha Roja i Jana Obrochtę w latach 1895-1896, wg projektu Stanisława Witkiewicza z 1894 r. Jest to trzeci z kolei obiekt w stylu zakopiańskim projektu Witkiewicza, poza „Kolibą” i niezachowaną willą „Pepitą”.

Wydarzenie jest organizowane przez Pracownię Terenową NID – Centrum Architektury Drewnianej, w partnerstwie z Muzeum Tatrzańskim im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz Stowarzyszeniem „Dom Pod Jedlami”.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Bożena Żelazowska, Generalny Konserwator Zabytków, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Program:

godz. 15.00 – rozpoczęcie obchodów

„Styl zakopiański w detalu” – warsztaty snycerskie

godz. 15.00-18.30 – „Styl Zakopiański w detalu” – opowieść o snycerstwie oraz pokaz umiejętności – Pracownia Artystyczna, Krystian Luberda

godz. 16.00-18.30 – „Styl Zakopiański w detalu” – warsztaty plastyczne dla dzieci – Anna Dzwolak, Monika Sabljak – Pracownia Terenowa – Centrum Architektury Drewnianej NID w Zakopanem

Sesja popularnonaukowa „Styl Zakopiański w detalu”

godz. 16.00 – otwarcie sesji popularnonaukowej przez dyrektor NID – dr hab. Katarzynę Zalasińską

godz. 16.10-16.20 – „Znaczenie i charakterystyka stylu zakopiańskiego”; Natalia Skiepko – Pracownia Terenowa – Centrum Architektury Drewnianej NID w Zakopanem

godz. 16.20-16.35 – „Sztandarowe dzieła w stylu zakopiańskim – od idei do pomnika historii”; Anna Wende-Surmiak – Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego

godz. 16.35-17.00 – „Śladem Witkiewicza – wędrówka przez filie Muzeum Tatrzańskiego”; Zofia Radwańska – adiunkt, koordynator Galerii Sztuki w willi Oksza, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego; Teresa Jabłońska – emerytowana dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego

godz. 17.00-17.30 – przerwa kawowa

godz. 17.30-17.50 – „Od willi Zygmunta Gnatowskiego do Muzeum Stylu Zakopiańskiego”; dr hab. Zbigniew Moździerz, specjalista ds. ochrony zabytków, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego

godz. 18.10-18.30 – „Dom Pod Jedlami i jego twórca – Jan Gwalbert Pawlikowski”; Henryk Woźniakowski – Stowarzyszenie „Dom Pod Jedlami”

godz. 18.30-18.50 – „Dom Pod Jedlami – zmagania konserwatorskie”; Anna Łopuska – Stowarzyszenie „Dom Pod Jedlami”

godz. 18.50-19.00 – podsumowanie przed dyrektor NID – dr hab. Katarzynę Zalasińską

godz. 19.00-19.30 – poczęstunek

Organizacja obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków została sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Miejsce: Galeria Sztuki w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25

Na wydarzenie obowiązuje wstęp wolny