MOUNTAIN PANORAMA – INTERNATIONAL CULTURAL HERITAGE CONFERENCE

Pierwsza Międzynarodowa Konferencja Mountains Panorama zorganizowana przez Muzeum Tatrzańskie odbyła się w dniach 9 -11 czerwca. To były cztery bardzo intensywne dni. W konferencji udział wzięli uczestnicy z 10 krajów z całego świata.
Wśród prelegentów pojawiły się takie nazwiska jak  Rosalaura Romeo, Dorota Folga Januszewska, Anna Wende Surmiak czy Giovanni Kezich i Aldo Audisio

Tematy referatów poświęcone były szeroko pojętej działalności muzeów górskich ich wpływu na życie mieszkańców, kulturę, dziedzictwo, gospodarkę, ekonomię, krajobraz czy ekologię. Prezentowano historię rozwoju i dzień dzisiejszy wielu z nich. Nie było chyba tematu związanego z górami, którego nie poruszyliby uczestnicy spotkania. Od jaskiń eksplorowanych przez braci Zwolińskich przez rozwój sztuki filmowej w Alpach, budowę instrumentów pasterskich, charakter schronisk z przeszłości, wpływie człowieka na krajobraz górski, historii białego misia z Zakopanego, a na kondycji prasy górskiej skończywszy
W czasie konferencji odbyły się trzy debaty. Brali w niej udział zarówno naukowcy i badacze obecni w Zakopanem jak i ci którzy łączyli się z audytorium online.

Prelekcje i spotkania odbywały się w dwóch salach wyremontowanego właśnie głównego gmachu Muzeum Tatrzańskiego. Konferencja tak jak i koncert pt. Duch Gór zorganizowany na jej zakończenie rozpoczęły obchody stulecia szacownego budynku , który od początku swego istnienia jest symbolem intelektualnego, naukowego i kulturalnego życia regionu.
W sobotę uczestnicy konferencji odbyli wycieczkę w góry. Wjechali kolejką na Kasprowy Wierch, zdobyli Beskid, a następnie zeszli pieszo do Kuźnic. Konferencji towarzyszyła również wystawa pt. Stele. Kamienne bóstwa Donato Savin. Dzieła artysty z Doliny Aosty będzie można oglądać do końca września w willi Koliba.